• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 90359

نامه ناقص رئیس‌کل بانک مرکزی:

مبادلات ارزی بانکها با شرکتهای تحریمی همچنان ممنوع؟

به نظر می‌رسد رئیس‌کل بانک مرکزی با تکرار کلمه «در داخل کشور» در نامه امروز خود به‌نوعی تصمیم دو بانک ملت و سپه در تحریم ارزی شرکت‌های ایرانی وابسته به قرارگاه خاتم(ص) را تأیید کرده و بر توافق تأسفبار با کارگروه اقدام مالی صحه گذاشته است.

به گزارش آژانس خبری اقتصادتایمز به نقل از تسنیم، توافق ایران با کارگروه اقدام مالی (FATF) با انتقاد شدید مسئولان نظام و کارشناسان و افکار عمومی مواجه شده است. پایبندی بانک‌های ایرانی به تحریم‌های آمریکا علیه شرکت‌های ایرانی یکی از مفاد این توافق است و در این راستا اخباری مبنی بر قطع همکاری بانک‌های ملت و سپه با شرکت‌های وابسته به قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) منتشر شده است.

در پی انتقادات شدید در این زمینه، رئیس کل بانک مرکزی امروز مجبور به واکنش شد و نامه‌ای را خطاب به بانک‌ها منتشر کرد. ولی‌الله سیف در نامه خود تأکید کرده است: «هرگونه اقدام مبنی بر محدودیت یا قطع ارائه خدمات به اشخاص و نهادهای ایرانی به‌استناد تحریم‌ها ممنوع است».

این نامه اگرچه طی جملاتی، بانک‌ها را از قطع همکاری با شرکت‌های ایرانی تحت تحریم آمریکا منع می‌کند اما به‌اصطلاح، جامع و مانع نیست و به‌عبارتی، همه عرصه‌های همکاری با شرکت‌های تحریم‌شده را شامل نمی‌شود.

پاراگراف یکی مانده به آخر این نامه به این شرح است:

"بر این اساس در برنامه جامع اقدام مشترک تصریح شده است که مؤسسات مالی خارجی که با بانک‌های ایرانی روابط مالی و تجاری برقرار می‌کنند به‌بهانه آنکه بانک‌های ایرانی روابط خود را با اشخاص ایرانی باقی‌مانده در فهرست تحریم‌ها حفظ کرده‌اند در معرض تحریم‌ها قرار نخواهند گرفت. این امر، حاصل موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در طول مذاکرات بوده و مبنی بر این امر است که در داخل کشور، تمام بانک‌ها و مؤسسات مالی می‌توانند با کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی، اعم از آنکه نام آنها در فهرست تحریم‌ها قرار داشته باشد یا خیر، روابط مالی و تجاری داشته باشند و هیچ نوع محدودیت ناشی از تحریم، در داخل کشور وجود ندارد و مورد پذیرش جمهوری اسلامی ایران نخواهد بود".

سیف در این پاراگراف بر داخلی بودن بُعد همکاری بانک‌ها با شرکت‌های تحریم‌شده تأکید کرده است، یعنی اینکه بانک‌ها فقط موظفند در نقل و انتقال داخلی پول با شرکت‌های مزبور همکاری داشته باشند، بر این اساس در زمینه همکاری با این شرکت‌ها برای نقل و انتقالات ارزی و تبادلات مالی بین المللی الزامی ندارند و این همان الزامی است که آمریکا در قوانین تحریمی خود علیه شرکت‌های ایرانی درج کرده است.

اسنادی که چند روز پیش منتشر شد و با انتقاد تند در سطح جامعه مواجه شد ناظر بر قطع همکاری‌های بین المللی و ارزی بانک‌های ملت و سپه با شرکت‌های وابسته به قرارگاه خاتم الانبیاء بود.

بر این اساس آنچه محل انتقادات و اعتراضات به شبکه بانکی کشور بوده مربوط به خودداری از نقل و انتقال ارز برای شرکت‌های ایرانی تحت تحریم‌های آمریکا بوده و انتظار می‌رفت رئیس کل بانک مرکزی در نامه خود به این مهم تصریح می‌کرد تا جای شک و شبهه‌ای مبنی بر تسلیم شدن شبکه بانکی کشور و در رأس آن بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در برابر خواست آمریکا باقی نماند.

رئیس کل بانک مرکزی نه‌تنها در نامه خود اشاره صریحی به این مورد نداشته است بلکه با تکرار کلمه «در داخل کشور» به‌نوعی تصمیم دو بانک ملت و سپه در تحریم ارزی شرکت‌های ایرانی وابسته به قرارگاه را تأیید کرده است و بر توافق تأسفبار با کارگروه اقدام مالی صحه گذاشته است.

 

نامه رئیس بانک مرکزی

ارسال نظر