• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 87414

مدیرعامل بورس انرژی:

بورس انرژی انحصارزدایی می‌کند / ارتقای شفافیت معاملات با بورس انرژی

اقتصادتایمز: مدیرعامل بورس انرژی ضمن تاکید بر انحصار زدایی بورس انرژی گفت: دسترسی عادلانه و غیر تبعیض‌آمیز به منابع و مواد اولیه در این بازار برای همه مصرف‌کنندگان فراهم است.

مدیرعامل بورس انرژی ضمن تاکید بر انحصار زدایی بورس انرژی گفت: دسترسی عادلانه و غیر تبعیض‌آمیز به منابع و مواد اولیه در این بازار برای همه مصرف‌کنندگان فراهم است.

به گزارشاقتصادتایمز، سید علی حسینی، مدیرعامل بورس انرژی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی «خبرگزاری دانشجو»، با اشاره به اهمیت صنایع نفت و گاز در ایران گفت: کشور ما به دلیل برخورداری از ذخایر بزرگ نفت و گاز و میانگین این ذخایر حائز رتبه اول در دنیاست، لذا جا دارد که برنامه بلندمدت و جامعی را در خصوص حضور در بازارهای انرژی و اثرگذاری در این بازارها داشته باشیم؛ در این راستا یکی از ابزارهایی که می تواند در این برنامه ریزی نقش مهم و بسزایی داشته باشد بورس انرژی است.

وی افزود: همان طور که می‌دانیم بورس‌ها چند نقش اصلی دارند که از جمله آنها کمک به کشف قیمت‌های تعادلی، تامین مالی و ارتقای شفافیت معاملات است. بورس انرژی می‌تواند در تمام این زمینه‌ها به صنعت انرژی کشور چه در حوزه‌ نفت و بعضی از محصولات پتروشیمی و چه در صنعت برق کمک شایانی کند.

حسینی یکی از مزایای بورس انرژی را انحصارزدایی عنوان کرد و ادامه داد: دسترسی عادلانه و غیر تبعیض‌آمیز به منابع و مواد اولیه در این بازار برای همه مصرف کنندگان فراهم است و این موضوع می‌تواند به سرمایه‌گذاری بیشتر بخش خصوصی در صنعت انرژی کمک شایانی کند.

مدیرعامل بورس انرژی در خصوص تاثیر تاسیس بورس انرژی بر مصرف‌کنندگان خرد گفت: کلاً مفهوم بورس انرژی و تشکیل این بورس در ایران یک کار نوپاست، البته با توجه به اینکه هنوز یک سال هم از فعالیت‌مان نگذشته است، شاید هنوز ارزیابی زود باشد، ولی با توجه به اینکه خریداران حاضر در برخی از محصولات عرضه شده در این بورس را نوعاً صنایع کوچک تشکیل می‌دهند، می‌توانیم بگوییم که مصرف‌کنندگان کوچک هم در این بورس مورد حمایت قرار گرفته و دسترسی‌شان به مواد اولیه راحت‌تر و امن‌تر شده است و به راحتی می‌توانند بر اساس اطلاعیه‌های بورس انرژی به زمان عرضه‌ها، قیمت و شرایط آن پی برده و بر این اساس خودشان را برای خرید مواد اولیه آماده کنند.

وی با اشاره به ایجاد بسترهای مناسب در یک سال گذشته برای بورس انرژی اظهار داشت: بسترهای لازم به لحاظ سخت افزار، نرم افزار، کارگزاران مجاز، آموزش کارگزاران، آموزش دست اندرکاران، فعالیت بخش‌ها، شرکت‌های توزیعی، نیروگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها فراهم شده است؛ برنامه‌ ما در بورس انرژی عمدتاً برای دو سال آینده توسعه این بازار است تا پارامترهای عملکردی این بازار از جمله حجم معادلات، ارزش معاملات و تعداد کالاهای عرضه شده را بتوانیم ارتقا دهیم.

ایران به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای تولیدکننده نفت و گاز و دارنده یکی از بزرگترین ذخایر و منابع هیدروکربوری جهان شناخته می‌شود. بنابراین با توجه به رویکرد مصرح در سند چشم انداز ۱۴۰۴ در ارتقای جایگاه جمهوری اسلامی ایران به کشور اول منطقه از لحاظ اقتصادی، سیاسی، علمی و …، لزوم تاسیس بازاری جهت کشف قیمت و معامله نفت و پتروشیمی به عنوان یک کالای استراتژیک در منطقه بیش از گذشته احساس و همین موضوع زمینه ساز طرح قیمت گذاریاین محصولات در داخل کشور شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی «خبرگزاری دانشجو»، با توجه به این مهم که یکی از بهترین و شفاف‌ترین مکانیزم‌های قیمت گذاری محصولات، عرضه آنها در بورس می‌باشد، سال گذشته بورس انرژی، در راستای تحقق برنامه‌های سوم و چهارم توسعه‌ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ایجاد و گسترش بازارهای تخصصی صورت گرفته است.

ارسال نظر