• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 87394

رییس کل بانک مرکزی با بیان این‌که پیش‌بینی می‌شود امسال نزدیک به ۲۰ میلیارد تراکنش در شبکه‌های برخط بین بانکی مبادله و مدیریت شوند، گفت: حجم تراکنش‌ها به صورت بی سابقه‌ای رو به افزایش است و با توجه به زمان‌بر بودن توسعه زیرساخت‌ها نظام بانکی ناگزیر از اتخاذ سیاست‌هایی است که حجم ترافیک شبکه را با برنامه ریزی بهتری مدیریت کند.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، ولی‌الله سیف در سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با اشاره به این‌که پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸ سه وظیفه اصلی در مباحثنوین بانکداری مرکزی برای بانک‌های مرکزی به صورت بنیادی تعریف شد، اظهار کرد: سیاست پولی که دغدغه حفظ ارزش پول، کنترل تورم و حفظ رشد اقتصادی را در برمی‌گیرد یکی ازاین وظایف است.

وی نظارت بانکی که نقش بسیار مهمی در ایجاد ثبات در نظام پولی و مالی کشور دارد و نظام‌های پرداخت و تسویه وظیفه تسهیل مبادلات اقتصادی و گردش صحیح پول در اقتصاد را بر عهده دارد از دیگر وظایف برشمرد و خاطر نشان کرد: بر این اساس ورود بانک مرکزی به بحثبانکداری الکترونیکی و نظا‌م‌های پرداخت نه به عنوان امری فرعی و حاشیه‌ای بلکه از وظایف اساسی بانکداری مرکزی است.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به این‌که همراهی، همدلی و هم افزایی متخصصان فن‌آوری و کارشناسان شبکه بانکی در کشور طی دو دهه اخیر موجبات رشد و توسعه کمی و کیفی خدمات بانکی را برای عموم مردم فراهم کرده است، گفت: خدماتی فراتر از محدودیت‌های زمان و مکان برای مردم فراهم شده و پیش‌بینی می‌شود امسال نزدیک به ۲۰ میلیارد تراکنش در شبکه‌های برخط بین بانکی مبادله و مدیریت شوند.

سیف با بیان این‌که با وجود بلوغ نسبی ابزارها و خدمات پرداخت الکترونیک همچنان شاهد جهش‌های آماری عملکرد شبکه در یک سال گذشته بوده‌ایم، خاطرنشان کرد: ‌ حجم تراکنش‌ها به صورت بی سابقه‌ای رو به افزایش است و با توجه به زمان بر بودن توسعه زیرساخت‌ها نظام بانکی ناگزیر از اتخاذ سیاست‌هایی است که حجم ترافیک شبکه را با برنامه ریزی بهتری مدیریت کند.

رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: بخش بزرگی از ترافیک موجود شبکه مربوط به تراکنش‌هایی است که ارزش افزوده چندانی نداشته و با ابزارهای پرداخت الکترونیکی دیگری قابل انجام هستند؛ به عنوان مثال می‌توان به آسانی با خدمات برداشت مستقیم، بخش قابل توجهی از تراکنش‌ها را به صورت برون خط جایگزین کرد. در واقع تدبیر افزایش دائمی ظرفیت‌ها نیست بلکه استفاده درست از ظرفیت‌های موجود است.

سیف با بیان این‌که این روزها شبکه واحد پرداخت کارتی کشور که موسوم به شاپرک است یک ساله می‌شود، ‌گفت: این طرح که با زمان بندی بسیار فشرده و با موفقیت اجرایی شد دو دغدغه مهم نظام پرداخت خرد کشور یعنی خلق پول از محل تسریع آنی و استانداردسازی و ایمن سازی شبکه پرداخت را تا حد زیادی مورد توجه قرار داده و اینک زمان آن رسیده که در فاز بعدی فعالیت شاهد ساماندهی وضعیت تعدد پایانه‌ها و پایان اتلاف منابع کشور باشیم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به تفکیک خدمات پذیرندگی از صادرکنندگی کارت بانک‌های کشور باید خود را با قواعد استاندارد این شبکه را تطبیق داده و از ادامه رقابت‌هایی که در نهایت به زیان همه تمام می‌شود اجتناب کنند.

رییس کل بانک مرکزی گفت: سامانه پیام رسانی مالی الکترونیکی یا سپام برای اولین بار مسیر خدمتی را ایجاد کرد که به تدریج می توان تمامی خدمات اطلاعات مالی را بر بستر آن و با زبان استاندارد مالی ارائه کرد.

سیف به سامانه اعتبارات اسنادی ریالی اشاره و اظهار کرد: این سامانه اولین سامانه‌ای است که با لحاظ کنترل قواعد به صورت سیستمی دراین زیرساخت عملیاتی شده و امیدواریم این کار با پوشش ضمانت‌نامه‌ها و اعتبارات اسنادی ارزی گسترشی بیشتری یابد.

وی به عملیاتی شدن سامانه‌های چکاوک برای الکترونیکی شدن فرایند صدور دسته چک و پردازش چک‌های بین بانکی، خزانه مرکزی برای انتشار اوراق مشارکت و گواهی‌های سپرده الکترونیک و همچنین خدمات برداشت مستقیم بین بانکی اشاره و اضافه کرد: ‌این خدمات طی چند ماه آینده باید جزو برنامه‌ها و ضرورت‌های فوری نظام بانکی کشور قرار گیرد.

سیف با اشاره به این‌که به کاربری پول الکترونیکی در قالب پول همراه در کنار قالب سنتی پول تراشه‌ای در کشور جان تازه ای گرفته گفت: کیف دارای وجه الکترونیکی(تحت عنوان کیوا) زیرساخت مقرراتی لازم را برای معرفی یکپارچه خدمات کیف پول الکترونیکی برای پوشش پرداخت‌های ریز و پر تعداد کشور فراهم کرده و در کنار آن سامانه پرداخت‌های الکترونیکی سیار یا سپاس زیرساخت فنی لازم برای این امر را فراهم می کند.

رییس کل بانک مرکزی به اهمیت موضوع امنیت در بانکداری الکترونیک با توجه به اهمیت حیاتی آن در زندگی مردم اشاره و تصریح کرد: باید در تک تک فعالیت‌ها و طرح‌هایی که توسعه می یابند موضوع امنیت مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه به اهمیت موج دوم تحولات فن‌آوری مبتنی بر وب و رایانش ابری اشاره و اظهار کرد: باید بدانیم که در آینده نزدیک بانک باید همواره در همه جا در دسترس مشتری باشد و باید آینده‌ای را تصور کنیم که در آن بانک به مشتری مراجعه می‌کند.

به گفته سیف، آمادگی ذهنی برای روزهایی که شعب پر تعداد بانک‌ها به خاطره تبدیل می‌شوند باید از امروز در تصمیم سازان و تصمیم گیران نظام بانکی وجود داشته باشد.

رییس کل بانک مرکزی با بیان این‌که پدیده تلفن همراه از زمان ظهور گوشی های هوشمند دنیای فن‌آوری را به کلی تغییر داده است گفت: ‌تلفن همراه از ابزار ارتباطی ساده به ابزار همه کاره تبدیل شده به طوری که امروز شاید اتلاق واژه تلفن همراه بر آن‌ها ساده انگار باشد.

ارسال نظر