• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86908

در حالی پاییز طلایی بورس با رکورد شکنی‌های تاریخی آغاز شد که بورس اوراق بهادار تهران در آخرین ماه پاییز موفق به رشد ۱۱ درصدی شد و بازدهی ۱۲۸ درصدی را برای سهامداران به ارمغان آورد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، بعد از اینکه پاییز ۹۲ با رکوردهای بی سابقه شاخص آغاز شد، تالار شیشه‌ای در آخرین ماه این فصل نیز به حرکت صعودی خود ادامه داد و با افزایش هشت هزار واحدی مواجه شد.

به این ترتیب بورس تهران در آستانه انتشار گزارش ۹ ماهه و در کنار مسائل سیاسی و اقتصادی کارنامه قابل قبولی از خود منتشر کرد و از ۲۱ روز معاملاتی در ۱۷ روز مثبت بود و قیمت سهام شرکت‌ها به رشد مقبول خود ادامه دادند.

افزایش ۶۳ درصدی ارزش کل معاملات

بر این اساس کارنامه عملکرد تالار شیشه‌ای در آخرین ماه پاییز نشان می‌دهد که طی ۲۱ روز معاملاتی، متغیرهای مهم بورس همچون ارزش و حجم معاملات و نیز ارزش بازار سرمایه با افزایش مواجه شدند به طوری که ارزش کل معاملات بورس در مقایسه با آبان ماه ۶۳ درصد رشد کرد و از ۶۹ هزار و ۲۳۲ میلیارد ریال به ۱۱۲هزار و ۸۹۲ میلیارد ریال رسید؛ این در حالی است که حجم سهام معامله شده ۷۶ درصد افزایش پیدا کرد و از ۱۵ هزار و ۴۱۸ میلیون سهم به ۲۷ هزار و ۱۱۴ میلیون سهم رسید.

این در حالی است که دفعات معامله سهام برابر با ۵۶ درصد در مقایسه با آبان ماه افزایش یافت و از هزار و ۸۴۴ دفعه به ۲هزار و ۸۶۹ دفعه بالغ شد.

رشد ۱۳ درصدی ارزش بازار سرمایه

همچنین شاخص کل بورس در مقایسه با آبان ماه هشت هزار و ۵۳۳ واحد برابر با ۱۱درصد افزایش پیدا کرد و از ۷۸هزار و ۴۲۴ واحد به ۸۶ هزار و ۹۵۷ واحد رسید. با این اتفاق شاخص کل بورس نسبت به ابتدای سال بازدهی ۱۲۸ درصدی را نصیب سهامداران کرد.

ارزش بازار سرمایه نیز در پایان آذر ماه در مقایسه با آبان ۹۲ ماه معادل ۱۳ درصد رشد کرد و از ۳۷۷ هزار میلیارد تومان به ۴۲۵ هزار میلیارد تومان رسید.

حقیقی‌ها پول وارد بازار سرمایه کردند

همچنین بر اساس معاملات خرد و بلوک، در این ماه ارزش سهام خریداری شده اشخاص حقوقی حدود ۴۰ هزار و ۶۵۹ میلیارد ریال معادل ۳۵ درصد از کل خریدها بود در حالی که ارزش سهام فروخته شده آن‌ها ۴۶ هزار و ۷۳۰میلیارد ریال و حدود ۴۱درصد از کل فروش‌ها بود به این ترتیب در آذر ماه سرمایه‌گذاری خالص اشخاص حقوقی به میزان ۶۰۷۰ میلیارد ریال منفی شد.

اما در مقابل میزان سرمایه‌گذاری اشخاص حقیقی مثبت شد به طوری که در این ماه اشخاص حقیقی ۷۲هزار و ۷۶۵ میلیارد ریال معادل ۶۴ درصد خرید کردند و در مقابل ۶۶ هزار و ۶۵۹ میلیارد ریال معادل ۵۹ درصد فروختند به این ترتیب در آذرماه اشخاص حقیقی ۶۰۷۰ میلیارد ریال پول وارد بازار سرمایه کردند.

P / E بازار ۸ مرتبه!

در آخرین ماه پاییز و به دلیل افزایش قیمت سهام شرکتها P / E بازار نسبت به ابتدای سال ۵۰ درصد افزایش پیدا کرد و از ۵.۳ مرتبه به ۸ مرتبه رسید این در حالی است که این متغیر مهم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۱ درصد و نسبت به آبان ماه ۹ درصد افزایش یافت.

عملکرد تالار شیشه‌ای نشان می‌دهد که در آذر ماه تعداد نمادهای بازگشایی شده از نمادهای متوقف شده پیشی گرفته و نماد ۵۱ شرکت بازگشایی و نماد ۳۵ شرکت متوقف شده است.

شرکت‌ها ۷۱ درصد سود تقسیم کردند.

همچنین در این ماه ۱۱۱.۴۹۴. ۸۷۰ میلیون ریال افزایش سرمایه صورت گرفت و ۳۱۴ شرکت بورسی بیش از ۴۹۲.۵۴۴ میلیارد ریال سود پیش بینی کردند و در مجموع ۶۵۱ میلیارد ریال معادل ۷۱ درصد سود نقدی تقسیم کردند.

ارسال نظر