• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86308

سازمان بورس تهران بر اساس اطلاعات و صورت‌های مالی شش ماهه حسابرسی شده منتهی به ۳۱ شهریور ۹۱ بانک حکمت ایرانیان و با توجه به افزایش بی رویه قیمت سهام و توقف نماد معاملاتی شرکت از تاریخ ۲۴ آذر ۹۲، نکاتی را در خصوص این بانک به اطلاع سرمایه گذاران رساند.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، بررسی صورت سود و زیان بانک حکمت ایرانیان در دوره مالی شش ماهه منتهی به ۳۱ شهریور ۹۲ حاکی از تحقق سود به مبلغ ۱۲۳.۰۵۳میلیون ریال(به ازای هر سهم ۳۱ ریال) است که عمده این درآمد از محل سایر درآمدهای بانک(به مبلغ ۱۰۴.۴۵۲میلیون ریال و معادل ۸۵ درصد سود خالص) است که عمدتا شامل سود فروش دارایی های ثابت است.

در سال مالی قبل نیز کل سود تحقق یافته شرکت به مبلغ ۳۹۳.۴۰۷ میلیون ریال عمدتا از محل سود ناشی از فروش دارایی های ثابت(به مبلغ ۴۰۸.۸۷۷میلیون ریال و معادل۸۳ درصد سود خالص) است.

مطالبات از سایر بانک ها و موسسات اعتباری(به مبلغ ۱.۶۸۲. ۸۷۳میلیون ریال) که معادل ۱۵ درصد جمع دارایی های شرکت است، عمدتا مربوط به سپرده های مدت دار نزد بانک ملت به مبلغ ۱.۱۶۲. ۶۴۴میلیون ریال است.

در بخش عملیات مشاع شرکت در دوره شش ماهه منتهی به ۳۱ شهریور ۹۲ سهم بانک از درآمدهای مشاع مبلغ ۲۰۷.۹۳۹میلیون ریال است که عمده این درآمد مربوط به سود حاصل از سپرده گذاری نزد بانک ها به مبلغ ۱۷۵.۱۰۲میلیون ریال و سود حاصل از اوراق مشارکت و سرمایه گذاری به مبلغ ۹۳.۹۸۸میلیون ریال است که در سال های گذشته نیز وضعیت به همین شکل بوده است.

تسهیلات اعطایی شرکت به مبلغ ۳.۰۸۸. ۹۶۶میلیون ریال عمدتا شامل تسهیلات جعاله و قرض الحسنه به مبالغ۲.۳۹۳. ۲۲۴ و ۲۰۶.۴۴۲ میلیون ریال است که شرکت اعلام کرده افزایش تسهیلات جعاله مربوط به پرداخت تسهیلات خرد در راستای بانکداری اسلامی و توجه به قشر آسیب پذیر جامعه است که نرخ تسهیلات جعاله ۱۵ درصد است.

سرفصل سایر حساب های دریافتنی عمدتا مربوط به حساب ها و اسناد دریافتنی جمعا به مبلغ ۲۸۷.۵۰۰میلیون ریال مربوط به فروش مجتمع تجاری مبعثشیراز به بتاجا و پروژه باغ بهشت به شرکت لاله صدر است که در این خصوص توجه سرمایه گذاران را به قابلیت وصول مبالغ مذکور جلب می کند. این در حالی است که مطابق مبلغ ۴۰ میلیارد ریال از سرفصل سایر ذخایر مربوط به ذخیره تکمیل پروژه های مذکور است.

بر اساس بند ۷ گزارش حسابرس در مورد اطلاعات و صورت های مالی شش ماهه حسابرسی شده سال مالی ۹۲ " انجام عملیات ساختمانی در مورد پروژه های منیریه و باغ بهشت خارج از فعالیت بانک طبق اساسنامه بوده و موارد انطباق آن با دستور العمل های بانک مرکزی نیز مشخص نیست.

افزایش چشمگیر سرفصل سپرده های سرمایه گذاری مدت دار به مبلغ ۴.۹۳۳. ۱۸۹ میلیون ریال نسبت به سال قبل(معادل ۵۶ درصد افزایش) عمدتا بابت سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت به مبلغ ۳.۴۹۵. ۷۲۱ میلیون ریال است.

مطابق صورت های مالی شش ماهه ۹۲، شرکت در این خصوص اعلام کرده است که با توجه به اینکه حقوق کارکنان آجا به سپرده کوتاه مدت واریز می شود لذا در پایان ماه، مانده سپرده کوتاه مدت از افزایش چشمگیری برخوردار است که به مرور با برداشت حقوق کاسته می شود.

پیرو نامه سازمان بورس در خصوص افزایش بی رویه قیمت سهام شرکت، شرکت اعلام کرده است که با توجه به عملکرد شش ماهه منتهی به ۳۱ شهریور ۹۲ و تحقق مبلغ ۳۱ ریال سود به ازای هر سهم، پیش بینی سود هر سهم شرکت برای سال مالی ۹۲ مبلغ ۱۲۰ ریال است که هیات مدیره سیاست تقسیم سود شرکت را ۸۰ درصد مبلغ فوق الذکر اعلام کرده است.

قیمت سهام شرکت از تاریخ دوم آذر الی ۲۳ آذر ماه، از مبلغ ۱۰۶۳ ریال به مبلغ ۱۸۳۰ ریال(معادل ۷۲ درصد) افزایش یافته است که با توجه به اعلام پیش بینی سود هر سهم سال مالی ۹۲(به مبلغ ۱۲۰ ریال)، آخرین نسبت قیمت به درآمد هر سهم شرکت حدود ۱۵ است.

بنابراین با توجه به موارد فوق به نظر می رسد شرکت درآمد قابل توجهی از محل عملیات بانکداری نداشته و عمده درآمد شرکت از محل درآمدهای غیر عملیاتی و سپرده نزد سایر بانک ها است.

ارسال نظر