• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86305

کمیته تخصصی فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در جلسه اخیر خود با راه‌اندازی بازار دارایی‌های فکری موافقت کرد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل ازایسنا، حجت الاسلام سید عباس موسویان، دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار مصوبه اخیر این کمیته درباره راه اندازی بازار دارایی های فکری را منتشر کرد.

متن کامل مصوبه کمیته تخصصی فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار با موضوع بازار دارایی های فکری به شرح زیر است:

مقدمه

یافته‌های پژوهشی، علمی و اختراعات در ارتقای کیفیت زندگی بشر و توسعه سطح رفاه جامعه و تحولات اقتصادی و اجتماعی بین المللی نقش به سزایی ایفا می کنند، اما این یافته ها تا زمانی که جنبه کاربردی پیدا نکنند و به بازار عرضه نشوند و در دسترس متقاضیان قرار نگیرند از اهمیت اقتصادی لازم برخوردار نخواهند بود و نه تنها هزینه های تحقیق و تولید را جبران نخواهند کرد، بلکه بدون استفاده از جریان تولید انبوه و تبدیل به تکنولوژی مولد به دور می‌مانند.

دارایی فکری

حقوق و مالکیت معنوی ثبت شده نزد مراجع رسمی ثبت کشور از جمله حق ثبت اختراع، علائم تجاری، طرح های صنعتی و کشاورزی است.

دیدگاه مراجع تقلید پیرامون دارایی فکری

با توجه به استفتائاتی که از غالب مراجع تقلید شده به ویژه پس از قانون گذاری توسط مجلس، دارایی فکری را به عنوان مال قابل معامله تأیید می کنند.

جایگاه حقوقی دارایی فکری

سال ۱۳۸۶ مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون، ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری را به رسمیت شناخت و جایگاه قانونی به آن‌ها داد.

ضوابط معامله دارایی فکری در فرابورس

مطابق ضوابط " بازار دارایی فکری فرابورس ایران " مالک یا مالکان پس از طی مراحل مقتضی و ارایه ی مدارک لازم جهت احراز اصالت و هویت دارایی فکری و مالک، استعلام ثبت دارایی فکری از طریق مراجع ذی صلاح و ارایه طرح کسب و کار برای ارزش گذاری رسمی، اقدام به عرضه دارایی فکری مبتنی بر دارایی ثبت شده در مراجع ذی صلاح و واگذاری آن از طریق بازار دارایی فکری فرابورس ایران می نماید.

شیوه‌های معامله دارایی فکری

دارایی فکری به روش‌های ذیل قابل معامله در فرابورس است.

۱. انتقال قطعی و همیشگی دارایی فکری،

۲. واگذاری حق بهره برداری از دارایی فکری برای مدت معین،

۳. واگذاری حق بهره برداری از دارایی فکری برای مقدار معین،

۴. مشارکت مالک دارایی فکری با بهره‌ بردار به صورت دائم یا برای مدت یا مقدار معین.

نظر کمیته فقهی

کمیته فقهی بعد از بررسی ابعاد مختلف موضوع و بعد از تایید مالیت و مالکیت دارایی فکری به ویژه بعد از تصویب قانون، نسبت به معامله و نقل و انتقال آن به صورت ذیل به جمع‌بندی رسید.

۱. انتقال قطعی و همیشگی دارایی فکری از طریق بیع یا صلح حق مالی صحیح است.

۲. مشارکت مالک دارایی فکری با بهره‌ بردار به صورت دائم یا برای مدت یا مقدار معین بر اساس قرارداد شرکت صحیح بوده و دارایی فکری به عنوان آورده شریک قیمت‌گذاری شده و جزو مال مشاع شرکت محسوب می‌شود.

۳. واگذاری حق بهره برداری از دارایی فکری برای مدت یا مقدار معین می‌تواند در قالب قرارداد معاوضه یا صلح انجام گیرد.

۴. واگذاری حق بهره برداری از دارایی فکری برای مدت یا مقدار معین به عنوان قرارداد اجاره محل تردید است و قرار شد از مراجع استفتاء شود.

ارسال نظر