• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86286

مدیرعامل شرکت نرم‌افزاری رایان هم‌افزا با تأکید بر اینکه سال آینده قطعی‌های معاملات برخط سهام به حد صفر می‌رسد، دلایل قطعی‌های اخیر را تشریح کرد و گفت: تقویت ویژگی در دسترس بودن سامانه در برنامه‌های ما دارای اولویت ویژه است.

به گزارشاقتصاد تایمزحمیدرضا عبداله پور در گفت‌وگو بافارس، درباره دلایل قطعی نرم‌افزار معاملات برخط رایان هم‌افزا، اظهارداشت: عوامل متعددی در برقراری خدمات معاملاتی برخط تاثیر گذار هستند که برخی از آنها خارج از کنترل این شرکت هستند و ما برای کاهش قطعی ها برنامه داریم.

وی با بیان اینکه قطعی‌های نرم‌افزار معاملاتی در ۲ سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است، گفت: در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد دفعات معاملات به صورت آنلاین انجام می‌پذیرد و سهم این نوع از معاملات از حیثحجم، ارزش و تعداد کاربران به سرعت در حال افزایش است، بنابراین تقویت ویژگی در دسترس بودن سامانه در برنامه‌های ما دارای اولویت ویژه است.

وی با بیان اینکه برخی قطعی‌ها در سیستم معاملات برخط، از کنترل این شرکت خارج است، گفت: گاهی مجبور می‌شویم هزینه‌های هنگفتی بابت عدم اطمینان از صحت عملکرد این عوامل متقبل شویم، یعنی زیرساخت‌های ارتباطی ضعیف و بدون تضمین یکی از همین عوامل هستند و این در حالی است که ما ناچاریم خدمات خود را با " توافقنامه سطح خدمات(SLA) " به کارگزاران ارایه دهیم.

عبداله پور تاکید کرد: متاسفانه با وجود افزایش تعداد دفعات و ارزش معاملات بازار سهام و همچنین جایگاه ویژه IT در بازار سرمایه، سهم درآمدی شرکت‌های فعال در این حوزه در مقایسه با نوع خدمات و لازمه‌های آن تناسب ندارد.

* خدمات نرم‌افزاری در بازار سهام انحصاری نیست

وی درباره این که گفته می‌شود، خدمات نرم‌افزاری در بازار سرمایه انحصاری است، تاکید کرد: هیچ منع قانونی برای ورود شرکت‌های جدید وجود نداشته است و هم اکنون نیز چهار شرکت نرم افزاری در حال ارائه این خدمات هستند.

مدیرعامل رایان هم‌افزا، گفت: شرکت‌هایی را هم می شناسم که مجوز فعالیت به آنها داده شد و شروع به فعالیت هم کردند ولی پس از مدت کوتاهی منصرف شدند.؛ برخی از آنها هم نرم افزارهای خارجی را بومی سازی کرده بودند. چند شرکت هم از مدتها پیش شروع به آماده سازی این نرم افزارها کرده اند و ممکن است در آینده ای نزدیک بتوانند خدمات دهی کنند.

وی مثال زد: فعالیت شرکت سگال که همگی چگونگی و زمان تشکیل آن را در رسانه‌ها خوانده‌ایم، بنابراین وقتی گفته می شود، این خدمات در بازار سرمایه انحصاری است، برای من بسیار تعجب برانگیز است.

* امکان تعبیه درگاه ارتباطی استاندارد برای تمام کارگزاری‌های طرف قرارداد با رایان هم‌افزا

وی با بیان اینکه شرکت نرم‌افزاری رایان هم افزا درگاه ارتباطی استانداردی را برای ارتباط با سامانه مدیریت سفارشات خود و در نتیجه سامانه معاملاتی، از ۲ سال پیش در اختیار کارگزاری‌ها قرار داده است، گفت: با چنین دسترسی به کارگزاران این امکان را داده‌ایم تا در صورت تمایل، سیستم معاملات بر خط خود را در سطح رابط کاربری(interface) به سلیقه خود و با تیم نرم‌افزاری دلخواه طراحی و ارایه دهند. در این مورد با توجه به رویکرد سازمان محترم بورس و اوراق بهادار حتی همکاری در پیمودن مراحل اخذ مجوز از سازمان را نیز متقبل شدیم. نمونه ای از این کار را هم یکی از کارگزاران انجام داده است و احتمالا بزودی خدمات خود را شروع خواهد کرد.

* پرداخت جریمه بابت قطعی‌ها / کسر مبلغ قرارداد پس از ایجاد قطعی

عبداله پور با بیان اینکه بابت قطعی سیستم نرم‌افزاری باید جریمه بپردازیم، گفت: اگر ۲۶ دقیقه قطعی در نرم‌افزار معاملاتی بوجود آید ۵ درصد، در صورت قطعی دو ساعته، ۵۰ درصد از مبلغ قرارداد این شرکت با کارگزاران، کاسته می‌شود که به عنوان جریمه این شرکت در نظر گرفته شده است، بنابراین نمی توانیم نسبت به قطعی نرم‌افزار معاملاتی، بی‌تفاوت باشیم و نحوه قرارداد با کارگزاران حکم می کند تا در پی کاهش آن باشیم.

مدیرعامل رایان هم‌افزا با تاکید بر اینکه کاربران عمدتا اختلال را در زمان آغاز معاملات روزانه و عرضه‌های اولیه حس می کنند، گفت: قواعد و شرایط بورس کشور به گونه ای است که در این لحظات(که معمولا کمتر از یک دقیقه به طول می انجامد) ما هجوم انبوهی از کاربران را برای مشاهده بازار و ارسال سفارش داریم و ناگزیریم هزینه های غیر متعارفی را برای پاسخ گویی به این شرایط انجام دهیم. به همین ترتیب، زمان و چگونگی پاسخگویی هسته مرکزی معاملات نیز در مقایسه با شرایط عادی بسیار متفاوت است که موارد اینچنینی خارج از کنترل این شرکت بوده و بخشی از آن نیز طبیعی است. در این رابطه با شرکت مدیریت فناوری بورس در حال مذاکره و چاره جویی برای بهبود شرایط هستیم.

عبداله‌پور عوامل متعددی همچون دستگاه و روش ارتباطی کاربر، تجهیزات سخت افزاری و ارتباطی رایان هم‌افزا، بانک و هسته معاملاتی را در کارکرد نرم‌افزار معاملاتی دخیل دانست و گفت: همه این موارد باید در زمان معاملات به درستی کار خود را انجام دهند.

وی با بیان اینکه کلیه تجهیزات سخت افزاری رایان هم افزا دارای جایگزین هستند، گفت: سیستم‌های نرم‌افزاری بصورت شبانه‌روزی و به طور مستمر مانیتور می‌شوند و در صورت خطا، فوراً مطلع می شویم و فرآیند جایگزینی بدون درنگ آغاز می شود.

مدیرعامل رایان هم‌افزا با بیان اینکه هم‌اکنون در هر لحظه قریب به ۱۵ هزار کاربر بطور همزمان به سامانه نرم‌افزاری این شرکت متصل هستند، گفت: این تعداد نسبت به ابتدای سال ۷۰ درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: هم‌اکنون این شرکت نرم‌افزاری به میزان ۶۰ درصد بیش از نیاز روزانه، پهنای باند آزاد در اختیار دارد تا در صورت افزایش تعداد کاربران پاسخگوی آنان باشد.

وی همچنین از ایجاد دو آدرس متفاوت برای تسهیل در دسترسی کاربران خبر داد و گفت: در تلاشیم تا در آینده این ۲ آدرس به لحاظ منابع سخت افزاری و نرم افزاری کاملا مستقل از هم عمل کنند.

مدیرعامل رایان هم‌افزا افزود: از زمانی که گام‌های جدی برای خدمات الکترونیکی بانکی کشور برداشته شد بیش از ۲۰ سال می گذرد تا ما شاهد دریافت خدمات بانکی با کیفیت فعلی باشیم. در مورد شروع فعالیت، روی ارایه سیستم‌های معاملاتی برخط در دنیا سوابق به قبل تر از این بازمی‌گردد.

وی گفت: ما در سالهای اولیه ارایه این خدمات در بازار سرمایه کشور، با تغییرهای جدی در مقیاس نیز مواجه هستیم که این موضوع توجه خاص به این مقوله را می‌طلبد.

عبداله پور با بیان اینکه شکی نیست که باید اقدامات جدی تری در حوزه ارتقای سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری انجام دهیم، گفت: در برنامه‌ریزی انجام شده، طی یکسال آینده قطعی‌ها به صفر نزدیک خواهد شد.

* دلیل ایجاد قطعی در نرم‌‌افزار حسابداری رایان هم‌افزا

وی با اشاره به دلایل قطعی نرم‌افزار حسابداری رایان هم‌افزا در هفته گذشته توضیح داد: نرم‌افزار حسابداری ساعت ۸ صبح تا ۵ بعد از ظهر برای ارائه خدمات در تضمین رایان‌هم‌افزا است و قطعی هفته گذشته به دلیل مشکل در یکی از سخت‌افزارهای این شرکت حدود ساعت ۱۵:۴۰ دقیقه رخ داده که با توجه به داده محور بودن آن، با صرف زمان لازم و توجه به حساسیت موضوع، مشکل مرتفع و خدمات از سر گرفته شده است.

عبداله پور با بیان اینکه اولین شرکت ارائه دهنده خدمات نرم افزاری برخط در بازار سرمایه هستیم، گفت: با در اختیار داشتن بزرگترین مرکز داده بخش خصوصی در بازار سرمایه کلیه نرم افزارهای این شرکت بصورت کاملا یکپارچه و به شکل سرویس در اختیار کارگزاران قرار می‌گیرد.

ارسال نظر