• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 85627

مدیران شرکتهای تامین سرمایه در نخستین همایش " بانکداری، سرمایه گذاری و صنعت اوراق بهادار " مزایای بازار سرمایه در تامین مالی را اعلام کرده ومشکلات موجود در مسیر تامین مالی را تشریح کردند.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، ابوالفضل شهرآبادی، معاون تامین مالی شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان در این همایش با بیان اینکه اقتصادهای موجود در دنیا بانک محور و یا بورس محور هستند، گفت: ۶۵ درصد تشکیل سرمایه در کشور از طریق بانکها صورت گرفته و ۳۵ درصد مابقی از طریق سایر موارد و بازار سرمایه انجام می شود. وی افزود: بانک محور شدن اقتصاد کشور به دلایلی همچون قدمت بیشتر بانکها نسبت به بورس، وسعت جغرافیایی و فرهنگ سازی بانکها، وزن بیشتر منابغ بانکها و ساده تر بودن تامین مالی از طریق بانکها بوده است.

او با طرح این سوال که چرا برای تامین مالی باید به سمت بازار سرمایه برویم؟ ادامه داد: مشکل تامین مالی و تجهیز سرمایه در کشور به دلیل این است که یکی از اهرم های تامین مالی که بورس است مورد توجه لازم قرار نگرفته است.

شهرآبادی مزایای بازار سرمایه برای تامین مالی را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: امکان تامین مالی با حجم چند صد درصد در بازار سرمایه، پرداخت اصل بدهی در سررسید، معافیت مالیاتی، مشارکت سرمایه گذاران خرد، تنوع بسیار بالا در بازار سرمایه و وجود نهاد ناظر و نظارت دقیق از مزایای بازار سرمایه برای تامین مالی است.

به گفته ی معاون معاون تامین مالی شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان تامین مالی در بازار سرمایه بر مبنای سرمایه و بدهی بوده و مزایای ابزار بدهی حفظ مالکیت شرکت و سود باقی مانده است.

وی ادامه داد: تامین مالی طی پنج سال گذشته عمدتا از طریق عرضه اولیه، اوراق مشارکت و انتشار اوراق مرابحه و صکوک بوده و در چشم انداز آینده، بازار تامین مالی از طریق ابزار های بدهی باید تا ۲۵ درصد افزایش یابد و ساختار مالی به سمت ابزارهای بازار سرمایه حرکت کند.

شهرآبادی به مشکلات موجود در مسیر تامین مالی اشاره کرد و افزود: وجود قوانین سخت گیرانه، کم بودن انعطاف پذیری برای تامین سرمایه، کوچک بودن شرکتهای تامین سرمایه، طولانی بودن فرآیند تامین مالی، محدودیت در تعداد و تنوع ابزارهای مالی و رویکرد سازمان بورس در حمایت از سرمایه گذاران و محدودیت زیاد سرمایه پذیران از مشکلات موجود در این زمینه است.

در ادامه این همایش مسعود غلامپور، کارشناس شرکت تامین سرمایه نوین به راهکارهای تامین مالی در بازار سرمایه پرداخت و گفت: منابع تامین مالی در جهان ۵۲ درصد از طریق اوراق بدهی، ۲۵ درصد انتشار سهام و ۲۳ درصد تسهیلات بانکها بوده است که بر اساس آمار سال ۲۰۱۰ ارزش سهام در بازار ۵۴ هزار میلیارد دلار و حجم کل دارایی مالی ۲۱۲ هزار میلیارد دلار بوده است.

وی افزود: در ایران منابع اصلی تامین مالی از طریق درآمد و سرمایه گذاری دولت، سرمایه گذاری خارجی و پس اندازهای مردمی انجام می شود که با توجه به اعمال تحریم ها درآمد دولت کاهش پیدا کرده و در بخش پس اندازهای مردمی، وجوه مازاد به متقاضیان از طریق بازار پول و سرمایه انتقال پیدا می کند.

غلامپور خاطرنشان کرد: حجم تامین مالی در بازار پول و سرمایه نشان می دهد که در سال ۱۳۹۱ حدود ۵۱ هزار میلیارد تومان تامین مالی از طریق بانک و ۱۱ هزار میلیارد تومان از طریق بورس صورت گرفته است. این در حالی است که وضعیت نظام بانکی و مطالبات معوق و خروج نقدینگی از بانکها عملا امکان تامین مالی از بانکها را کاهش داده است.

وی افزود: بازار سرمایه با ارزش ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی و پتانسیل ارکان عملیاتی و نیز وجود شرکتهای تامین سرمایه که خدمات تامین مالی ارائه می کنند می تواند به تامین مالی بپردازد.

وی ادامه داد: حجم عملیات شرکتهای تامین سرمایه از سال ۱۳۸۸ در بخش تعهد پذیره نویسی و بازارگردانی ۱۲ هزار میلیارد تومان بوده و حجم دارایی تحت مدیریت شرکتها در مجموع ۳۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است.

به گفته ی غلامپور ابزار تامین مالی مبتنی بر بدهی اوراق مشارکت، اوراق اجاره، اوراق مرابحه، اوراق استصناع و گواهی سپرده خاص بوده و ابزار تامین مالی مبتنی بر سرمایه صندوق زمین و ساختمان، افزایش سرمایه و تاسیس شرکت سهامی عام است.

در ادامه این همایش علی قاسمی ارمکی، مدیر عامل تامین سرمایه ملت به شناخت ابزارهای تامین مالی اشاره کرد و گفت: رشد اقتصادی هر کشور تابع میزان سرمایه گذاری در حوزه های محتلف است که طبق برنامه پنجم توسعه باید به رشد اقتصادی هشت درصد برسیم.

وی با بیان اینکه ابزارهای تامین مالی، انتشار اوراق مشارکت، اوراق مرابحه، اوراق اجراه، استصناع، سرمایه گذاری بخش خصوصی و صندوق انرژی است، عنوان کرد: تمام ابزارهای موجود بر مبنای ترازنامه نبوده و این ابزار وجود ندارد در حالی که باید تامین مالی تراز نامه ای صورت گیرد.

قاسمی ارمکی موانع جذب منابع مالی را به دو بخش ساختاری و عملیاتی تقسیم بندی کرد و در ادامه گفت: یکی از راهکارهای جذب منابع مالی این است که ابزارهای نوین تامین مالی ایجاد کرده و تامین مالی ساختار یافته، پروژه ای و ترکیبی انجام دهیم.

ارسال نظر