• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 83082

در هفت ماهه امسال در حالی حدود ۱۴ میلیون تن انواع کالا با ارزشی بالغ بر ۳۹۲ هزار میلیارد ریال در بخش معاملات فیزیکی بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۱ به لحاظ ارزش و حجم به ترتیب رشد ۶۵ و ۱۶ درصدی را برای هر دو شاخص نشان می‌دهد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، پژمان ساعت ساز، مدیر آمار و ارزیابی عملکرد بورس کالا با اعلام خبر فوق گفت: در این مدت تالار محصولات صنعتی و معدنی شاهد معامله حدود ۸ میلیون تن انواع کالا به ارزش بیش از ۱۳۳ هزار میلیارد ریال در دو بخش داخلی و صادراتی بود که به لحاظ حجم و ارزش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب با رشد ۱۰ و ۳۴ درصدی مواجه شده است. وی افزود: در این تالار حدود ۵.۹ میلیون تن انواع محصولات فولادی، یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن سنگ آهن صادراتی، حدود ۲۵۱ هزار تن انواع مس، ۱۰۷ هزار تن انواع آلومینیوم، حدود ۳۸ هزار تن کک متالوژی، ۲۸۹۰ تن سولفور مولیبدن، ۵۰۰ تن شمش روی و ۲۱۳ تن کنسانتره فلزات گرانبها مورد معامله قرار گرفت.

ساعت ساز با اشاره به معامله بیش از ۶.۱ میلیون تن انواع کالا در تالار فرآورده های نفت و پتروشیمی در دو بخش داخلی و صادراتی گفت: در این مدت ارزش معاملات انواع فرآورده های نفت و پتروشیمی در این تالار از مرز ۱۱۷ هزار میلیارد ریال عبور کرد که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۱ به لحاظ حجم و ارزش به ترتیب رشد ۲۷ و ۱۲۷ درصدی را تجربه کرده است.

وی افزود: در تالار فرآورده های نفت و پتروشیمی حدود ۲.۳میلیون تن انواع قیر، ۱.۳ میلیون تن انواع مواد پلیمری، یک میلیون تن وکیوم باتوم، ۷۱۵ هزار تن انواع مواد شیمیایی و ۴۰۳ هزار تن لوب کات توسط مشتریان خریداری شده است و از دیگر فرآورده های نفتی و پتروشیمی که در مدت مذکور معامله شد می توان به داد و ستد حدود ۴۸ هزار تن آیزوریسایکل، ۱۱۲ هزار تن گوگرد، ۳۵ هزار تن انواع حلال، حدود ۱۱ هزار تن انواع گاز و خوراک، ۲۹۸۰ تن آیزوفید، ۲۴۶۸ تن انواع روغن و ۵۰۸ تن اکستراکت اشاره کرد.

مدیر آمار و ارزیابی عملکرد بورس کالای ایران گفت: طی هفت ماهه امسال نزدیک به ۳۳ هزار تن انواع گندم، جو، ذرت و شکر و کنجاله به ارزش بیش از ۳۱۴ میلیارد ریال در تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران به فروش رسید.

وی افزود: در این مدت معامله گران قراردادهای آتی نیز توانسته‌اند بیش از یک میلیون و ۱۹۱ هزار قرارداد آتی را با ارزشی افزون بر ۱۴۱ هزار میلیارد ریال در بخش معاملات آتی بورس کالای ایران منعقد کنند.

ارسال نظر