• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 83049

بر اساس دستورالعمل ابلاغی از سوی بانک مرکزی و با تمهیدات به عمل آمده، گشایش اعتبار اسنادی با۳۰ درصد پیش دریافت عملیاتی شد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، با توجه به سوالاتی که در ارتباط با ابلاغ بخشنامه اخیر بانک مرکزی مبنی بر کاهش پیش دریافت از متقاضیان گشایش اعتبارات اسنادی مطرح می‌شود، روابط عمومی بانک مرکزی توضیحاتی در این زمینه ارائه کرد. با وقوع عدم تعادل و مشکلات ارزی در سال گذشته، بانک مرکزی مقررات جدیدی را وضع و به بانک‌ها ابلاغ کرد. بر اساس این دستورالعمل، بانک‌ها مکلف‌ شدند قبل از انجام گشایش اعتبار اسنادی، ۱۰۰ درصد ارز مورد نیاز را خریداری و سپس نسبت به انجام گشایش اعتبار اقدام کنند. علاوه براین، بانک‌ها موظف بودند معادل ۳۵ درصد مبلغ اعتبار اسنادی را به عنوان وثیقه از متقاضیان اخذ کنند. این مقررات مبنای عدم رضایت فعالان اقتصادی بوده و همواره گفته می‌شد بانک‌ها برای انجام گشایش اعتبار، ۱۳۵ درصد به صورت نقد دریافت می‌کنند.

به منظور حل این مشکل، بنا به مصوبه هیات وزیران و دستور ریاست جمهوری مبنی بر رفع موانع تولید، بانک مرکزی نسبت به اصلاح و تغییر مقررات مربوطه اقدام کرد.

بر اساس مقررات جدید، گشایش اعتبار اسنادی فقط منوط به تامین حداکثر ۳۰ درصد ریال مربوطه خواهد بود و همزمان بانک مرکزی اجازه خرید ۷۰ درصد ارز مابقی از مرکز مبادلات ارزی را صادر می‌کند. بدین ترتیب، واردکننده فرصت خواهد داشت تا زمان رسیدن اسناد و بعد از تامین نقدینگی مورد نیاز نسبت به خرید مابقی ارز اقدام کند.

البته لازم به اشاره است بانک‌های عامل به هنگام گشایش اعتبار اسنادی، نوع وثایق و تعهداتی را که مشتریان لازم است ارائه کنند، متناسب با عملکرد و اعتبارشان تعیین می‌کنند.

ارسال نظر