• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 83021

معاون ارزی بانک مرکزی با بیان این‌که ترکب دارایی‌های ارزی کشور محرمانه است، گفت: سعی بر این است که دارایی‌ها را به ارز‌های جهان روا که دارای ثبات هستند تبدیل کنیم.

به گزارشاقتصاد تایمزغلامعلی کامیاب در گفت‌و‌گو با ایسنا، درباره نگرانی کاهش ارزش دارایی‌های ایران که به ارزهای محلی نگهداری می شد و همچنین اظهارات وزیر نفت مبنی بر این‌که ایران نمی‌تواند کل طلب نفتی خود از هند را صرفا با روپیه دریافت کند، ‌اظهار کرد: در مقایسه با سایر ارزها، حجم زیادی از دارایی‌های ایران به روپیه نگهداری نمی‌شود.

وی در ادامه با بیان این‌که در موقعیتی نیستیم که چگونگی ترکیب ارزی کشور را اعلام کنیم، ادامه داد: این موضوع محرمانه و سری است و نمی توان درباره آن اظهار نظر کرد.

معاون ارزی بانک مرکزی در ادامه تاکید کرد: سعی بر این است که دارایی‌ها را به ارز‌های جهان روا که دارای ثبات هستند تبدیل کنیم.

به گفته او ترکیب دارایی های ارزی کشور موضوعی نیست که هر روز تغییر کند بلکه استراتژی اتخاذ می شود و ادامه می‌یابد.

به گزارش ایسنا در راستای مقابله با تحریم و جبران کاهش درآمدهای ناشی از صادرات نفت به کشورهایی که ایران را تحریم کرده بودند، ‌ ایران مبادله تجاری با کشورهایی مانند هند، ترکیه، چین و … را افزایش داد و اقدام به فروش نفت با ارزهای محلی کرد در این بین هند یکی از بزرگترین خریداران نفت ایران است که پس از امارات و چین رتبه سوم واردات به ایران را نیز به خود اختصاص داده است. اما کاهش ارزش روپیه نگرانی‌هایی را نسبت به نگهداری کاهش ارزش دارایی‌های ایران با این ارز محلی در پی داشت.

در پی این نگرانی‌ها اخیرا بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت اعلام کرد که ایران نمی‌تواند کل طلب نفتی خود از هند را صرفا با روپیه دریافت کند.

بر این اساس زنگنه به سفیر هند گفت که رییس جدید بانک مرکزی ایران نسبت به مشکلات انتقال پول به یورو از هند به دیگر کشور‌ها برای پرداخت پول واردات مواد غذایی و دارو شکایت کرده است.

وی با بیان این‌که ایران برای حل مشکل دریافت ۵۵ درصد طلب خود به یورو به کمک احتیاج دارد، از هند درخواست کرد که شرایط واردات نفت از ایران را بررسی و بخش اعظمی از بدهی خود را به یورو پرداخت کند.

ارسال نظر