• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 82536

مدیرعامل شرکت فرابورس ایران در شانزدهمین نشست صبحانه کاری بازار سرمایه گفت: از ۴۶ هزار میلیارد تومان معاملاتی که از ابتدای تاسیس فرابورس انجام شده، بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی بوده است.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل ازایسنا، امیر هامونی - مدیرعامل شرکت فرابورس ایران - در این نشست گفت: از ۴۶ هزار میلیارد تومان معاملاتی که از ابتدای تاسیس فرابورس انجام شده است، بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی بوده است.

وی ادامه داد: از این مبلغ ۱۵ هزار میلیارد تومان نیز سهام جدید و حق تقدم و شش هزار میلیارد تومان بازار تامین مالی خرد مسکن(تسهیلات مسکن) بوده است. همچنین دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بازار با درآمد ثابت فرابورس است.

هامونی با اشاره به اینکه ماده ۹۹ قانون برنامه پنجم توسعه شامل پذیره نویسی و بازار اولیه می شود، ابراز کرد: البته در پذیره نویسی ها، شعب بانک ها نیز می توانند شرکت داشته باشند و به گسترش بازار سرمایه کمک کنند.

وی به روش های تامین مالی از طریق فرابورس اشاره و تصریح کرد: می توان بر روی صندوق های زمین و ساختمان کار کرد و این نوع صندوق‌ها را وارد بازار کرد. در کنار آن، تامین مالی مخترعین و طراحان هم دیده شده و به همین منظور، بازار ایده در فرابورس در حال طراحی است و در حال حاضر نیز ایده های خوبی به این بازار ارایه شده است.

هامونی به پذیره نویسی شرکت‌ها، هلدینگ‌ها و اسناد خزانه اسلامی اشاره کرد و اظهار کرد: البته اسناد خزانه اسلامی فقط شامل بازار ثانویه می شود و پیشنهاد می شود تا بازار اولیه این اوراق از طریق شبکه کارگزاری و بانک‌ها صورت بگیرد.

مدیرعامل شرکت فرابورس به بنگاه های کوچک مقیاس اشاره کرد و افزود: قرار است تابلویی در فرابورس راه‌اندازی شود تا شرکت‌هایی که با سرمایه کوچک راه اندازی می شوند، وارد این تابلو شوند.

ارسال نظر