• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 91575

محمدرضا پورابراهیمی:

مسئولان فرصت آزمون و خطا ندارند/ نیاز کشور به مدیران جهادی یک ضرورت است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای است که به هیچ وجه مسئولان فرصت تکرار آزمون و خطا در مسائل مدیریتی اقتصادی را ندارند.

به گزارش آژانس خبری اقتصادتایمز، محمدرضا پورابراهیمی در گفتگو با تسنیم، با اشاره به نامه محمدباقر قالیباف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در راستای کاهش مشکلات اقتصادی و استفاده از نظرات کارشناسان اقتصادی اظهار داشت: شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای است که امکان آزمون و خطا را در اقتصاد ایران از ما سلب کرده است؛ مسئولین فرصت تکرار آزمون وخطا در مسائل مدیریتی اقتصادی ندارند. از این رو طبیعتا اصلی‌ترین مطالبه مردم که به عنوان عمومی‌ترین مطالبه از مسئولین به شمار می‌رود آن است که موضوعات اقتصادی کشور با نگاه عالمانه، تخصصی و کارشناسانه دنبال شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید برحل مشکلات اقتصادی کشور با رویکرد جهادی خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود مسائل و مشکلات اقتصادی کشور با رویکرد جهادی در دستورکار قرار گیرد و  به شکلی در بین مدیران انقلابی، جهادی و ثابت شده تقسیم کار شود که بیشترین بهره‌وری را برای مردم و کمترین هزینه را برای نظام اجرایی کشور به دنبال داشته باشد. مسلما پاسخگویی به این مطالبه واجب است؛ زیرا انتظار معقول و کارشناسی شده هر ایرانی از کارگزاران و مسئولین نظام است.

 وی با انتقاد از سیاست گذاری‌های غلط دولت تصریح کرد: با توجه به اینکه قوه مجریه پیشانی تصمیم‌گیری  کشور است و نگاه‌ها به سمت عملکرد و رویکردهای دولت معطوف است، انتظار می‌رود قوه مجریه با یک نگاه کاملا تخصصی به موضوعات بنگرد. رفتارها و سیاست گذاری‌هایی را دنبال کند که با توصیه‌های متخصصین اقتصادی و مدیران مدبر همخوانی داشته باشد.

** سیاست‌گذاری‌های دولت با توصیه‌های مدیران جهادی و متخصصان همخوانی ندارد

 پورابراهیمی افزود: متاسفانه در بدنه دولت رفتارها و سیاست‌گذاری‌هایی دیده می‌شود که با توصیه‌ها و دلسوزی‌های مدیران جهادی و متخصصان امر همخوانی ندارد. از نمونه‌های آن می‌توان به موضوعات ارزی اشاره کرد که در طول ماه‌های گذشته نه تنها اتخاذ این سیاست‌ها براساس رویکرد علمی دنبال نشده و منجر به رفع مشکلات اقتصادی کشور نبوده بلکه چالش‌های سنگینی به نظام اجرایی کشور در حوزه اقتصادی وارد کرده که هنوز تبعات ناشی از آن در فضای اقتصادی، اجتماعی و افکار عمومی دیده می‌شود.

وی در خصوص راهکارهای قالیباف و نگاه دولت به استفاده از نظرات کارشناسی شده گفت: اینکه آقای قالیباف راهکارهایی به سران قوه مجریه دادند خوب است؛ هر چند بنده هنوز بندهای راهکارهای پیشنهادی را مطالعه نکردم اما از دولت انتظار می‌رود که مسیر حرکت خود را براساس رویکردهای  تخصصی قرار دهد.

پورابراهیمی گفت: به نظر می‌رسد دولت در چنین شرایطی باید با استفاده از نظرات کارشناسی و براساس حرکت بر مبنای عقل جمعی و نگاه حرفه‌ای مسائل و دغدغه‌های اقتصادی را حل کند. طبیعتا انتظار این است که دولت  مسائل اقتصادی اعم از موضوعات ارزی، پولی و بانکی را با بهره‌مندی از کمک‌های نیروهای تخصصی در کنار دستگاه‌های اجرایی مثل بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و سایر مجموعه‌ها مورد نظر قرار دهد و با همکاری پیشکسوتان مدیریتی، اقتصادی و با همراهی خرد جمعی میزان خطا را به کمترین  سوق دهد.

پورابراهیمی نیاز کشور به مدیران جهادی را یک ضرورت خواند و گفت: بی‌شک توجه به راهکارهای مدیران جهادی در راستای حل مشکلات اقتصادی کشور مهمترین موضوعی است که در حال حاضر در کشور باید مورد توجه دولت و دوستداران نظام قرار گیرد. متاسفانه برخی سیاست‌گذاری‌ها و رفتارهای دولت به قدری محل عیب و ایراد است که نه تنها نخبگان جامعه بلکه افرادی که کمترین تجربه و تخصص را در موضوعات اقتصادی دارند در یک تحلیل ساده بررسی می‌کنند که تصمیمات اتخاذ شده اقتصادی دولت تاکنون منطقی و کارشناسی شده نبوده؛ بنابراین انتظار می‌رود دولت با نگاه و رویکرد منطقی براساس عقل و نگاه حرفه‌ای موضوعات را مورد پیگیری قرار دهد.

** دولت در برابر راهکارهای اقتصادی، جناحی برخورد نکند

وی افزود: بنده معتقدم همه کارشناسان و مدیران جهادی می‌توانند براساس تجربیات واطلاعات تخصصی‌شان به دولت پیشنهاد دهند و نقطه نظرات کارشناسی خود را به دولت را ارائه دهند از آن سو دولت نیز لازم است به نقطه نظرات و نگاه‌های کارشناسی و دلسوزی‌های مدیران جهادی توجه عمیقی داشته باشد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه دولت نباید در برابر راهکارهای اقتصادی، جبهه حزبی و جناحی بگیرد، عنوان کرد: انتظار می‌رود دولت با نگاه سیاسی، جناحی و تسویه حساب‌های سیاسی با راهکارهای مدیریتی اقتصادی و جهادی مدیران ثابت شده نظام برخورد نکند.

پورابراهیمی گفت: بنده معتقدم تسویه‌های سیاسی در شرایط کنونی اقتصادی کشور نباید جایگاهی داشته باشد و اگر مدیرانی در راستای شکوفایی اقتصادی کشور انتقاد می‌کنند، انتقادها باید دلسوزانه و در جهت جلوگیری از اشتباهات دولت باشد. از سوی دیگر آنچه در راستای حل مشکلات اقتصادی اتخاذ می‌شود در فضای حمایتی باید مورد توجه همه مسئولین قرار گیرد. همه مسئولین باید به این موضوع توجه کنند که موفقیت دولت، موفقیت نظام است و هر فعالیتی که انجام می‌شود باید با حمایت همه  گروه‌های سیاسی دنبال شود که منافع مردم و نظام را دنبال کند.

وی افزود: بی‌تردید هر آنچه در مسیر اقتصادی کشور دنبال شود باید به در راستای کمک به منافع ملی باشد؛ زیرا هر آنچه به ضرر دولت باشد یقینا به ضرر همه کشور خواهد بود. طبیعتا اگر مسائل با این رویکرد دنبال شود می‌توان کشور را از شرایط کنونی اقتصادی نجات داد.

 

ارسال نظر