• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 91442

بررسی پیشنهاد جبران کاهش قدرت خرید کارگران در جلسه بعدی کمیته مزد

مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون درباره پیشنهاد کارگران برای جبران کاهش قدرت خرید آنها با تورم موجود گفت: نظر گروه‌های کارگری در واقع اصلاح دستمزد نیست بلکه آنها پیشنهاد حمایت‌های اجتماعی دولت از کارگران را دارند.

به گزارش آژانس خبری اقتصادتایمز، اسماعیل ظریفی آزاد، مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  در گفت وگو با تسنیم، درباره تشکیل جلسه کمیته مزد برای احیای ستاد بن کارگری گفت: با توجه به شرایط ویژه اقتصادی،گروه‌های کارگری و کارفرمایی دیدگاه‌هایی در این زمینه داشتند و نظر گروه‌های کارگری در واقع اصلاح دستمزد نبود بلکه آنها پیشنهاد حمایت‌های اجتماعی دولت از کارگران را داشتند.

وی با اشاره به اینکه کارگران پیشنهاد  عملی شدن حمایت های اجتماعی دولت را دارند گفت: کارگران به پیشنهاد هایی مانند بن کارگری یا توزیع کالاهای اساسی  یا ستاد بسیج اقتصادی اشاره کردند. کارفرماها هم از اوضاع ناراضی هستند، مشکلات ارز و بازار به تولید لطمه زده است و کاهش قدرت خرید مردم باعث رکود شده است، آنها نیز افزایش دستمزد را امکان‌ناپذیر می‌دانستند اما در عین حال طبیعتاً از ورود دولت و حمایت‌های اجتماعی دولت استقبال می‌کنند.

 ظریفی آزاد گفت: از شرکای اجتماعی درخواست کردیم که پیشنهادهای خود را مطرح کنند،اما تا کنون پیشنهادات خود را ارائه نکرده اند. در صورتی که در هفته آینده پیشنهادات کارفرمایان و کارگران به دولت ارائه شود، وزارت کار تصمیم نهایی برای تعیین وقت کمیته مزد را می گیرد.

 *امکان ثبت قرار داد و درخواست کارگران از هفته آینده

مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار درادامه درباره آخرین وضعیت سامانه جامع روابط کار گفت: از امروز این سامانه امکان ثبت نام برای کارگران و کارفرمایان را دارد.بر اساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تعرفه ثبت‌نام از کارفرمایان حقیقی و حقوقی در این سامانه 6 هزار تومان و از کارگران 5 هزار تومان تعیین شده است.

 وی افزود: یک هفته پس از ثبت‌نام کارگران و کارفرمایان استان تهران در این سامانه از طریق مراجعه به دفاتر پیشخوان امکان ثبت‌نام در4 استان البرز، قزوین، سمنان و اردبیل نیز فراهم می‌شود.

 ظریفی آزاد بیان کرد: در حال حاضر کارگران و کارفرمایان تنها می توانند مشخصات خود را ثبت و یوزر و پس ورد دریافت کنند. از هفته آینده امکان ثبت دادخواست و ثبت قرارداد کار و داد رسی شروع به کار می کند. تاریخ دقیق برای اجرای سراسری مشخص نیست. هدف از برگزاری پایلوت جلوگیری از مشکلات است.

* آخرین وضعیت آیین نامه قرار داد موقت

چند روز گذشته علی ربیعی «آیین نامه اجرایی تعیین حداکثر مدت موقت برای کارهایی که ماهیت آنها جنبه غیرمستمر دارد» را برای ساماندهی شغلی کارگران مشاغل غیرمستمر، به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ارسال کرده تا پس از تصویب در هیأت وزیران، برای اجرا ابلاغ شود.

 وی درباره آخرین وضعیت آیین نامه قرارداد موقت گفت:  دکتر ربیعی این آیین نامه را ارسال کرده اند. این گونه آیین نامه بعد از اینکه به هیئت وزیران وصول می شود. به کمیسیون تخصصی مربوط  ارسال می شود. کمیسیون تخصصی مربوط از دستگاه ذی ربط نظر خواهی می کند. سپس جلساتی را می گذارند و نظرات کمیسیون به هئیت وزیران اعلام می شود. کمیسیون اجتماعی و دولت الکترونیک از دستگاه ها نظر خواهی کرده است. تمام آیین نامه ها از نظر قانونی باید سی را طی کنند.

 

ارسال نظر