• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 90753

نوبخت خبر داد

افزایش ۱۰درصدی حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال آینده/ قیمت فعلی دلار معقول نیست

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه لایحه بودجه سال آینده متعادل، واقع‌بینانه و شفاف است، گفت: با توجه به اینکه پیش‌بینی ما این است که نرخ تورم بین ۷ تا ۸ درصد باشد، حقوق همه شاغلان و بازنشستگان در سال آینده حدود ۱۰درصد افزایش خواهد داشت.

به گزارش آژانس خبری اقتصادتایمز، محمدباقر نوبخت با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه‌شب شبکه دوی سیما با اشاره به اینکه بودجه سال آینده، پیش‌بینی منابع و مصارف است، افزود: پیش‌بینی می کنیم دولت و شرکت‌های دولتی در سال آینده 1085هزار میلیارد تومان درآمد کسب و هزینه کنند.

وی با بیان اینکه قرار است از این رقم 757هزار میلیارد تومان را شرکت‌های دولتی دخل و خرج کنند، ادامه داد: حدود 371هزار میلیارد تومان برای دولت باقی می‌ماند که قرار است این مقدار را تحصیل و همان میزان را هزینه کنیم.

نوبخت با ابراز "امسال پیش‌بینی می‌کنیم حدود 96 درصد از بودجه سال گذشته را محقق کنیم"، افزود: از این 371هزار میلیارد تومان 51هزار میلیارد تومان درآمدهای اختصاصی است یعنی خود دستگاه‌ها درآمد، کسب و خودشان هزینه می‌کنند.

وی گفت: حدود 319هزار میلیارد تومان هم باقی می‌ماند که قرار است از این رقم 160هزار میلیارد تومان را از طریق درآمدهای مالیات، عوارض و حقوق گمرکی به‌دست بیاوریم و 110هزار میلیارد تومان را هم از طریق فروش نفت و بقیه را از واگذاری اوراق مالی و دارایی‌های سرمایه‌ای کسب و هزینه کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اعلام "بر اساس قانون، متعهدیم حقوق‌های شاغلان و بازنشستگان را متناسب با تورم افزایش دهیم"، افزود: این کار از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم به‌صورت مستمر انجام شده است همان طور که پارسال حدود 12 درصد افزایش دادیم.

نوبخت ادامه داد: با توجه به اینکه پیش‌بینی ما این است که نرخ تورم بین 7 تا 8 درصد باشد، حقوق همه شاغلان و بازنشستگان در سال آینده حدود 10 درصد افزایش خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه دریافتی‌های شاغلان و بازنشستگان عادلانه نیست و نامتوازن است، تأکید کرد: باید همت کنیم این موضوع برطرف شود به همین علت در صفحه 165 برنامه ششم توسعه توضیح دادیم که در تلاشیم این نابرابری میان بازنشستگان را یکسان کنیم.

نوبخت گفت: به همین منظور در بودجه سال آینده هم ردیف ویژه‌ای به‌مبلغ هزار میلیارد تومان در نظر گرفتیم تا بتوانیم نسبت به برابری حقوق بازنشستگان و شاغلان و ایجاد عدالت اقدام کنیم.

وی ادامه داد: امسال حدود 140هزار میلیارد تومان به کارکنان دولت حقوق می‌پردازیم که این رقم در سال بعد 10 درصد یعنی حدود 14 هزار میلیارد تومان افزایش خواهد داشت.

نوبخت گفت: سازمان برنامه و بودجه بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه اجازه دارد که از محل جابه‌جایی‌ها، برخی از ارقام را 10 درصد بالا ببرد.

وی افزود: رئیس جمهوری به سازمان برنامه و بودجه تکلیف کرد که در رابطه با بازنشستگان با عدالت رفتار و نابرابری‌ها را برطرف کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان "ردیف بودجه دیگری داریم که بر اساس آن دولت در سال آینده 40هزار میلیارد تومان به صندوق‌های بازنشستگی کمک خواهد کرد، گفت: امکان و ظرفیت قانونی سازمان برنامه و بودجه اجازه می‌دهد تا 10 درصد به این رقم اضافه کنیم.

نوبخت افزود: پارسال پاداش بازنشستگی سال 93 را پرداخت کردیم و پاداش سال‌های 94 و 95 باقی مانده است که هر کدام حدود هزار میلیارد تومان است.

وی گفت: پاداش بازنشستگی فرهنگیان تا پایان آذر امسال پرداخت خواهد شد.

نوبخت افزود: نرخ معافیت مالیاتی برای سال آینده برای درآمد حدود 15 میلیون تومان در سال است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: 14هزار و 700 میلیارد تومان باید بابت خرید تضمینی گندم پول می‌دادیم به همین علت ابتدا آن را انجام دادیم.

نوبخت افزود: قیمت خرید تضمینی گندم برای سال آینده برای هر کیلو 1300 تومان تعیین شده است که حدود 30 تومان بیش از نرخ امسال است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: به هیچ وجه برنامه‌ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی از جمله بنزین برای سال آینده نداریم.

محمدباقر نوبخت در ادامه سخنان خود در برنامه گفتگوی ویژه خبری با بیان "حقوق 93هزار و 470 نفر از مدیران را بررسی کردیم"، افزود: از این تعداد حدود 4دهم درصد یعنی حدود 397 نفر، بیش از 20 میلیون تا 60 میلیون تومان دریافت کردند.

وی ادامه داد: جمع حقوق همه آنها چه کسانی که قانونی و چه کسانی که غیرقانونی دریافت کردند 23 میلیارد تومان است.

نوبخت با اشاره به اینکه این تبعیض و این حقوق‌ها، ناعادلانه بوده است، افزود: برای جلوگیری از این تبعیض، سامانه‌ای طراحی شده است که درآمدهای افراد در آنجا مشخص می‌شود و با این کار سقف درآمد افراد کنترل می‌شود.

وی گفت: نه‌تنها افراد بلکه همه دستگاه‌های اجرایی که از منابع مختلف پول دریافت می‌کنند حق ندارند یک ریال از آن را در غیر از حساب خزانه نگهداری کنند به همین جهت دستگاه‌های نظارتی بر دستگاه‌های اجرایی نظارت می‌کنند تا همه پول‌های آنان توسط خزانه داری کنترل و نگهداری شود و همه این پول‌ها باید در یک حساب و در یک سامانه مشخص شود.

نوبخت افزود: اگر کار با شفافیت انجام شود کسی نمی‌تواند تخلف کند.

سخنگوی دولت درباره یارانه‌ها هم گفت: مصوبه‌ای را از مجلس شورای اسلامی درخواست و اخذ کردیم تا به دولت اجازه دهد تا سقف 48هزار میلیارد تومان از محل افزایش قیمت‌ها یا از محل بودجه عمومی تأمین مالی کند و آن را برای پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی به جامعه هدف در جهت حمایت از اقشار کم‌درآمد و برای تولید اشتغال هزینه کند.

نوبخت ادامه داد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مدل‌هایی را طراحی کرده است تا مطمئن شویم یارانه هیچ نیازمندی قطع نشود.

وی افزود: اجازه داریم از ردیف متفرقه برای پرداخت یارانه‌ها به‌مقدار مورد نیازمان استفاده کنیم.

نوبخت با ابراز " قانون تکلیف کرده است که یارانه غیرنیازمندان را قطع کنیم"، گفت: در یک مرحله، یارانه حدود 3 تا 4 میلیون نفر حذف شد اما یارانه تعدادی از آنان را دوباره برقرار کردیم.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر "برای سال آینده به هیچ وجه برنامه‌ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی از جمله بنزین نداریم"، افزود: معمولاً پس از تصویب لایحه بودجه توسط مجلس شورای اسلامی در این باره تصمیم خواهیم گرفت.

نوبخت درباره طرح ملی تحول سلامت در لایحه بودجه هم گفت: این یکی از طرح‌های اساسی ماست و دولت پارسال 4هزار میلیارد تومان و امسال هم حداقل 4هزار میلیارد تومان به این طرح اختصاص داده است و سال آینده هم این گونه خواهد بود.

وی افزود: طرح تحول سلامت، طرح اساسی و سیاست مصوب دولت تدبیر و امید است که تحت هیچ شرایطی متوقف نخواهد شد اما باید ساماندهی شود.

نوبخت اضافه کرد: به همین جهت سازمان برنامه و بودجه موظف شد در حوزه معاونت اجتماعی و عمومی با توافق وزارتخانه‌های بهداشت و درمان و تعاون، کار و رفاه اجتماعی مدلی طراحی کند تا بیمه پایه برای همه مردم باشد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اشتغال مولد و مستمر از طریق افزایش سرمایه گذاری به‌دست می‌آید به همین علت پیش‌بینی می‌کنیم برای سال آینده سرمایه گذاری‌ها در این زمینه 12 و 4دهم درصد افزایش یابد.

وی افزود: بر اساس این رشد می‌توانیم اشتغال مناسبی را ایجاد کنیم اما اکنون با پدیده ورود به بازار کار مواجهیم و نرخ مشارکت افزایش یافته است به‌طوری که در سه ماه گذشته حدود یک‌میلیون و 250 هزار نفر وارد بازار کار شدند که از این تعداد برای 750 هزار نفر شغل ایجاد کردیم.

نوبخت گفت: باید در کنار سرمایه گذاری طرح‌هایی را اجرا کنیم به همین علت در لایحه بودجه سال 1396، هزار میلیارد تومان فقط برای پرداخت یارانه تسهیلات ارزان‌قیمت به روستایی‌های عشایر، شرکت‌های دانش‌بنیان و جوانان تحصیل‌کرده اختصاص دادیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه فوریت طرح استفاده از یک و نیم میلیارد دلار منابع صندوق توسعه ملی معادل حدود 4 تا 5 هزار میلیارد تومان برای اشتغال، در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، افزود: با توجه به این موضوع، فرصت‌های شغلی افزایش خواهد یافت.

وی با بیان "اکنون سالانه می‌توانیم حدود 700 تا 750 هزار فرصت شغلی ایجاد کنیم"، ادامه داد: باید هر سال حداقل 900 تا 930 هزار نفر را شاغل کنیم تا روند کاهنده نرخ بیکاری را به‌سمت یک‌رقمی شدن پیش ببریم.

نوبخت گفت: در لایحه بودجه سال آینده 62هزار و 700 میلیارد تومان برای بودجه طرح‌های عمرانی پیش‌بینی شده است که در مقایسه با امسال بیش از 10 درصد رشد داشت.

وی افزود: 20هزارمیلیارد تومان تا اول آبان برای طرح‌های عمرانی امسال پول دادیم و خود را موظف می‌دانیم تا پایان سال آن را به بیش از 40هزار میلیارد تومان برسانیم در حالی که پارسال حدود 27هزار میلیارد تومان بود.

نوبخت با اعلام "از بخش خصوصی برای اتمام طرح‌های نیمه‌تمام برای همکاری دعوت می‌کنیم"، اضافه کرد: آنها می‌توانند مستقلاً یا با همکاری دولت در این طرح‌ها مشارکت کنند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه میزان تولید نفت کشورمان از یک‌میلیون و 300 هزار بشکه به 2میلیون و 800 هزار بشکه رسیده است، گفت: می‌خواهیم از محل فروش نفت، 110هزار میلیارد تومان منابع به‌دست آوریم.

نوبخت افزود: البته نمی‌خواهیم بیشتر از 2 و نیم میلیون بشکه نفت صادر کنیم.

وی با اظهار "با دیپلماسی قوی نفتی هم از نظر قیمت و هم از نظر میزان تولید، موفقیت کسب کردیم"، گفت: سال آینده می‌توانیم نفت را بشکه‌ای 50 تا 55 دلار بفروشیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه قیمت دلار در لایحه بودجه سال آینده با 100 تومان افزایش نسبت به امسال، حداکثر 3300 تومان در نظر گرفته شده است، افزود: سیاست دولت افزایش قیمت دلار نیست.

نوبخت گفت: در سخت‌ترین شرایط حاضر شدیم با پرداخت حدود 22 درصد سود از بازار پول و بازار سرمایه، پول تأمین کنیم اما حاضر نیستیم قیمت دلار را افزایش دهیم.

سخنگوی دولت تأکید کرد: افزایش قیمت دلار برای ما قابل قبول نیست و رئیس جمهور بر مدیریت بازار شناور دلار تأکید کرد.

وی افزود: قیمت فعلی دلار در بازار، برای دولت معقول نیست بنابراین از همه ابزارهای خود برای کنترل آن استفاده خواهیم کرد.

نوبخت گفت: قیمت فعلی دلار در بازار باثبات نیست و از نظر اقتصاد بازار و عرضه و تقاضا باید تعدیل شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره میزان انطباق لایحه بودجه سال آینده با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گفت: از 24 بند سیاست‌های کلی ابلاغی، 12 موضوع را استخراج و برای آنها طرح و برای هر طرح تعدادی پروژه تعریف کردیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اضافه کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌دانند در سال آینده دولت روی کدام طرح‌ها کار خواهد کرد.

نوبخت با بیان "برنامه ما برای همه بخش‌ها مشخص است"، اضافه کرد: به‌همراه این برنامه پیوست اقتصاد مقاومتی هم به مجلس تقدیم می‌شود.

ارسال نظر