• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 90017

توسط ماموران گمرک رجایی انجام شد

مأموران گمرک شهیدرجایی بندرعباس موفق شدند با کمک دستگاه ایکس‌ری از یک محموله ترانزیتی، 2 هزار و 380 کیلوگرم پیش‌ساز مواد مخدر صنعتی کشف کنند.

به گزارش اقتصادتایمز به نقل از گمرک جمهوری اسلامی، عباس علیدادی ناظر گمرکات استان هرمزگان و مدیرکل گمرک شهیدرجایی گفت: یک دستگاه کانتینر 40 فوت از مبدأ کشور تایوان به کشور وارد و تحت عنوان اتومبیل‌های سواری برش‌خورده، تایر، رینگ مستعمل و اجزا و قطعات مستعمل خودرو و در مجموع در 5 ردیف جهت ترانزیت به کشور افغانستان اظهار شد.

وی افزود: کانتینر یادشده جهت کنترل‌های اولیه به واحد ایکس‌ری (X-Ray) ارجاع و اسکن شد و در گزارش دریافت شده از اسکن کانتینر مشخص شد که علاوه بر کالای مندرج در اسناد حمل و اظهارشده، بشکه‌های فلزی نیز مشاهده می‌شود.

علیدادی گفت: به همین منظور دستور تخلیه کانتینر از کامیون جهت فک پلمپ و ارزیابی فیزیکی محتویات آن صادر شد که شرکت حمل‌ونقل مربوطه با تحویل کانتینر به انبار هیچ‌گونه اقدامی در جهت انتقال آن به محل ارزیابی به عمل نیاورد و حاضر به همکاری با گمرک نشد.

ناظر گمرکات استان هرمزگان و مدیرکل گمرک شهید رجایی ادامه داد: در نهایت کانتینر به محل ارزیابی منتقل و در حضور نماینده شرکت حمل‌ونقل فک پلمپ و مورد ارزیابی قرار گرفت. محتویات کانتینر شامل 9 دستگاه اتومبیل سواری که سه دستگاه از وسط برش خورده و 6 دستگاه که فقط سقف آنها برش خورده و نیز مقادیری تایر مستعمل، رینگ، قطعات مستعمل خودرو بود. بررسی محتویات کانتینر نشان داد علائم و نشانه‌هایی که به‌صورت ستون‌های عمومی در اسکن کانتینر دیده شده و شباهت زیادی به بشکه‌های فلزی داشت در واقع حلقه‌های تایر مستعمل اتومبیل بوده که بر روی همدیگر چیده شده‌اند، لکن در بررسی‌های دقیق‌تر مشخص شد، در شش دستگاه از اتومبیل‌های سواری مستعمل رؤیت شده که سقف آنها برش خورده، صندلی‌ها برداشته شده و در هر کدام دو عدد باک یدکی کامیون به‌صورت بسیار ماهرانه‌ای رنگ‌آمیزی و عایق‌بندی و در جای صندلی‌های اتومبیل جاسازی شده و روی آنها با لوازم متفرقه پوشانده شده است.

علیدادی تصریح کرد: پس از باز کردن درب این باک‌ها مشخص شد محتویات آنها مایع بی‌رنگ و رقیق با بوی بسیار تند و مشمئزکننده است، لذا پس از ارزیابی، از کالا نمونه‌برداری و به آزمایشگاه ارسال و باک‌های یادشده از ماشین‌ها خارج و در یک کانتینر جداگاه بارگیری و پلمپ شد. پس از جدا کردن کالای یادشده مشخص شد وزن 12 دستگاه باک کشف شده با محتویات آنها در مجموع 2380 کیلوگرم است و برابر نظریه آزمایشگاه نوع مایع درون این باک‌ها انیدریداستیک که یک نوع پیش‌ساز مواد مخدر صنعتی و انواع قرص‌های روان‌گردان است، تشخیص داده شد.

بنابراین گزارش، مرکز مبارزه با جرایم سازمان‌یافته گمرک ایران در این خصوص اعلام کرد: فعالیت‌های گمرک جمهوری اسلامی ایران درحوزه اطلاعات و عملیات برای مبارزه با جرایم سازمان‌یافته ازجمله مواد مخدر همزمان با تجهیز گمرکات کشور به دستگاه‌های کنترلی پیشرفته، روزبه‌روز در حال افزایش است و کشف این محموله نمونه موفقی از این دست اقدامات به‌شمار می‌رود.

براساس اعلام این مرکز؛ آنچه در این کشف واجد اهمیت بوده این است که قاچاقچیان مواد مخدر قبلاً محموله‌های پیش‌ساز را در داخل بشکه‌های پلاستیکی حمل و در داخل کانتینر جاسازی می‌کردند و کاربران دستگاه‌های ایکس‌ری کامیونی در هنگام اسکن محتویات کانتینر اگر به اشکالی شبیه بشکه و... مشکوک می‌شدند، دستور فک پلمپ و ارزیابی دقیق صادر می‌شد، ولیکن این کشف نشان می‌دهد که قاچاقچیان با اتخاذ تدبیری جدید، صندلی خودروهای مستعمل را خارج و مخازنی شبیه صندلی طراحی کرده و محموله‌های پیش‌ساز را در داخل آن می‌ریزند تا به گمان خود کاربران دستگاه‌های ایکس‌ری کامیونی در گمرکات نتوانند وجود پیش‌سازهای مواد مخدر را در داخل کانتینرها تشخیص دهند.

همچنین مرکز مبارزه با جرایم سازمان‌یافته گمرک اعلام کرد: انعکاس بین‌المللی این کشف تأثیر بسزایی در آگاه نمودن سایر کشورها برای مقابله با این نحوه جاسازی خواهد داشت.

ارسال نظر