• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 88839

در راستای سؤال نماینده اصفهان؛

نعمت‌زاده از مجلس کارت زرد گرفت + جزئیات

اقتصادتایمز: در راستای سؤال کامران، نماینده اصفهان از نعمت زاده نمایندگان از پاسخ وزیر قانع نشده و وی کارت زردی از مجلس گرفت.

به گزارش اقتصادتایمز، نمایندگان در نشست علنی امروز(سه‌شنبه ۲۴ تیرماه) مجلس شورای اسلامی در راستای طرح سؤال حسن کامران از وزیر صنعت، معدن و تجارت با ۱۱۱ رأی موافق، ۱۰۱ رأی مخالف و ۱۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۷ نماینده حاضر از پاسخ وزیر قانع نشدند.

فرج الله عارفی سخنگوی کمیسیون اجتماعی پیش از طرح سؤال حسن کامران از وزیر صنعت، معدن و تجارت در تشریح موضوع سؤال، گفت: علت وضعیت ناگوار بازنشستگان صنعت فولاد و عدم پرداخت مستمری آنان و یا دیرکردهای غیرقابل توجیه موضوع سؤال نماینده اصفهان از نعمت زاده است.

وی با اشاره به پاسخ وزیر صنعت، ‌ معدن و تجارت در کمیسیون اجتماعی مبنی بر برگزاری جلسات متعدد و تصمیمات اخذ شده در مدت کوتاه شروع فعالیت و انجام اقداماتی در این زمینه توضیح داد: نعمت زاده عنوان کرد که موضوع واگذاری سهام به منظور اخذ مطالبات حقوقی و قانونی بازنشستگان صنعت فولاد در زمره این اقدامات بوده که بخش مهمی از ساز و کارهای قانونی آن نیز برای کارسازی وجوه معوقه تدارک دیده شده و در مراحل پایانی است.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی ادامه داد: به گفته نعمت زاده در صورت اجرای ضوابط حاکم قانونی از جمله نقل و انتقال قطعی سهام مورد نظر، این مشکل در آینده ای نزدیک قابل حل خواهد بود.

جزئیات سوال کامران از وزیر صنعت

حسن کامران در نشست علنی امروز(سه‌شنبه ۲۴ تیرماه) مجلس شورای اسلامی در رابطه با دلایل سؤال از وزیر صنعت، ‌ معدن و تجارت گفت: قبل از ماه مبارک رمضان کارکنان صنایع فولاد از ۱۳ استان در مقابل مجلس تجمع کردند و نایب رئیس مجلس به رئیس کمیسیون اجتماعی مأموریت دادند که به وضعیت صندوق بازنشستگی فولاد رسیدگی شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تجمع کنندگان به دنبال منابع موجود در صندوق بودند گفت: طبق قانون ۱۰ درصد از این منابع کسر و ۲۰ درصد هم دستگاه های اجرایی از آن کاستند حال وزیر بگوید که این پول کجاست.

وی خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طبق اعلام شما این سرمایه به تازگی به صندوق تأمین اجتماعی واریز شده اکنون مشخص کنید که مبلغ واریزی چقدر است گفته شده که طبق یک تفاهم نامه منابع نزد بانک سامان سرمایه گذاری شود که رئیس این بانک هم از ماجرا اعلام بی خبری کردند.

کامران تصریح کرد: طبق تفاهم نامه صندوق و بانک سامان بانک باید از سود کسب شده حقوق مستمری بگیران را پرداخت کند اما براساس گزارش دیوان محاسبات واریز وجوه وصولی به حساب بانک سامان منجر به تأخیر در پرداخت حقوق بازنشستگان شود.

وی گفت: صنایع پول یک بازنشسته را کسب و در صندوق سپرده گذاری می کند مجددا صندوق پول را نزد بانک می گذارد و بانک از پرداخت اجتناب می کند آیا نباید مشخص شود که مقصر کجاست حقوق بازنشستگان از مهرماه سال گذشته به تأخیر افتاده و سوال این است که پول کجاست.

وی با اشاره به مصاحبه قاضی سراج گفت: مدیرعامل صندوق بازنشستگی(م ش) مبلغ ۱۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال کسب مال نامشروع و پول شویی انجام داده و رئیس هیأت مدیره شرکت فولاد فام نیز ۶.۸۷۵. ۴۸۲.۳۰۶. ۰۰۰ گشایش انجام داده و باید مشخص شود که فولاد فام چه ارتباطی با صندوق بازنشستگی دارد.

کامران در پاسخ به صحبت های وزیر صنعت، معدن و تجارت به ظاهر جناب آقای نعمت زاده متوجه صحبت های اینجانب نشده اند ما اگر یک ماه حقوقمان به تاخیر افتد اعتراض می‌کنیم اما چطور ممکن است که بازنشستگان ذوب آهن و فولاد در سیزده استان چندین ماه است که حقوقشان با تاخیر روبرو می شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حقوق بازنشستگی این افراد بسیار ناچیز بوده و آنها در حال حاضر در تامین هزینه های زندگی با مشکل روبرو هستند و باید در این زمینه پاسخگو بود. بسیار جای تعجب است که وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت در حوزه فولاد و ذوب آهن با تجربه بوده و تازه کار نیستند و در حال حاضر مدیران صندوق های بسیاری را جا به جا کردند اما مشخص نیست که چرا در این زمینه پاسخگو نیستند.

وی تصریح کرد: مراجعات این چنینی از جانب بازنشستگان فولاد و ذوب آهن تنها به یک یا دو روز مربوط نمی شود بلکه ماهها این مشکلات ادامه داشته است. اما برای حل این مشکل متاسفانه در حال حاضر وزرا به گردن همدیگر انداخته و هیچ کس اقدام خاصی را انجام نمی دهد باید مشخص شود که کدام سازمان و یا وزارتخانه در این زمینه پاسخگو است تا هر چه سریعتر این مشکل حل شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: این شرایط در حال حاضر به صلاح کشور نبوده و خواهشمندم که دستور فرمائید به منظور اجتناب از سرگردانی و بروز مشکلات غیرقابل پیش بینی حداقل هزینه درمان این بازنشستگان را تقبل کنند.

ارسال نظر