• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 88777

سید سعید زمانیان دهکردی

«پیمان پولی دوجانبه»؛ انقلابی برای مقابله با کشورهای استعماری در دنیا

اقتصادتایمز: عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: به لطف پروردگار اگر بتوانیم «پیمان پولی دوجانبه» را جایگزین روند کنونی معاملات تجاری کشورها کنیم، به انقلابی بزرگ برای برخورد با جریان‌های استکباری در دنیا دست زده‌ایم.

به گزارش اقتصادتایمز، سید سعید زمانیان دهکردی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی «خبرگزاری دانشجو» استفاده از یک ارز ثابت در مبادلات بین‌المللی را یک اشتباه بزرگ استرانژیک خواند و گفت: یکی از اشکالات عمده‌ای که در سیاست‌های ارزی اکثر کشورهای دنیا مشاهده می‌شود این است که اقتصاد و معاملات تجاری بین‌المللی خود را بر مبنای پولی همچون دلار می‌گذارند که یک اشتباه محض و استراتژیک است.

وی افزود: این موضوع چه در کوتاه مدت و چه بلندمدت ضررهای بزرگی به اقتصاد کشورها می‌زند چرا که به موجب این امر تنها ساختارهای اقتصادی آمریکاست که در شکل‌گیری با دلار تقویت شده و ارزش و پایه پولی این کشور بالا می‌رود.

زمانیان در ادامه اظهار داشت: با عمل کردن به مفاد توافقنامه‌هایی همچون «پیمان پولی دو جانبه» و اینکه هر کشوری از پول رایج خود در معاملات بهره جوید، عملا خواهیم توانست بسیاری از معضلات ارزی کشور را پوشش دهیم و در ضمن به ندت وجود یک ارز ثابت همچون دلار را از سیستم ارزی دنیا حذف کنیم.

وی تصریح کرد: اثرگذاری «پیمان پولی دوجانبه» بسیار مثبت است و به اعتقاد من اگر مسئولین در زمان‌های مختلف به این موضوع توجه بیشتری می‌کردند و به صورت دوجانبه وارد قراردادهای ارزی با همه کشورها می‌شدند، قادر بودیم ضربه بسیار محکم و ویژه‌ای به اقتصاد و ارز آمریکا و دیگر کشورهای سلطه‌طلب بزنیم و ساختار ارزی دنیا را تغییر دهیم.

این نماینده مجلس به تجربه مثبت دیگر کشورها اشاره کرد و گفت: در حال حاضر روسیه برای فروش گاز مبادرت به همین کار کرده است و مبادلاتش را بر اساس «پیمان پولی دوجانبه» انجام می‌دهد. ما نیز باید به همین سمت برویم.

وی ادامه داد: اعتقاد ما این است که در ابعاد مختلف، سیستم ارزی کشورها باید مبتنی بر ارز همان کشور باشد. استفاده از «پیمان پولی دوجانبه» ضمن اینکه می‌تواند تحول اقتصادی ویژه‌ای در کشورها ایجاد کند، با تضعیف قدرت سلطه‌طلبانی همانند آمریکایی‌ها، دیگر کشورهای دنیا تحت فشار این قدرت‌ها و تحریم قرار نمی‌گیرند.

مجلس آمادگی کامل دارد

زمانیان دهکردی از آمادگی کامل مجلس برای عملی شدن این توافقنامه خبر داد و تاکید کرد: حدود یک ماه قبل استارت شروع طرح مذکور زده شد و صحبت‌های لازم انجام شد. مجلس برنامه ویژه‌ای دارد. ما پیشنهاد کردیم و این پیشنهادات را دنبال می‌کنیم. امیدواریم دیگران نیز پیگیر این سیاست باشند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به لطف پروردگار اگر بتوانیم «پیمان پولی دوجانبه» را جایگزین روند کنونی معاملات تجاری کشورها کنیم، به انقلابی بزرگ برای برخورد با جریان‌های استکباری در دنیا دست زده‌ایم.

ارسال نظر