• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 88759

قائم مقام بانک مرکزی:

نقدینگی به ۶۰۲ هزار میلیارد تومان رسید

اقتصادتایمز: قائم مقام بانک مرکزی از افزایش نقدینگی در فروردین‌ماه امسال به ۶۰۲ هزار میلیارد تومان با رشد ۱.۲ درصدی خبر داد و گفت: ایران جزو سران تورم در دنیا است.

به گزارش اقتصادتایمز، اکبر کمیجانی در بیست‌وچهارمین همایش سیاست‌های پولی و ارزی که در سالن اجلاس سران برگزار شده به ایراد سخنانی پرداخت و با تأکید بر اینکه یکی از روش‌های محاسبه فعالیت‌های اقتصادی بیان آماری بر حسب قیمت‌های جاری و ثابت است اظهار داشت: شاخص قیمت‌های سطح مصرف‌کننده شاید همان شاخصی باشد که به عنوان شاخص تورم مورد اشاره قرار می‌گیرد از سوی دیگر بخش اعظمی از بودجه خانوار صرف خرید کالاهای اساسی می‌شود. وی با اشاره به اینکه گذر سال پایه شاخص سال پایه دیگر نیازمند تلاش‌های بسیار زیادی است گفت: با این وجود بانک مرکزی سال پایه حسابهای ملی را از ۷۶ به ۸۳ تغییر داد در حالی که تمامی آمارهای مکتوب و رسمی اعلام شده تاکنون مربوط به ۷۶ بوده ولی از امروز به بعد آمارهای ۸۳ اعلام می‌شود.

قائم مقام بانک مرکزی با تأکید بر اینکه از سال ۸۷ به بعد چه بر اساس سال پایه ۷۶ و چه بر اساس سال ۸۳ کسادی بر فعالیت‌های اقتصادی به طور همه‌جانبه و به ویژه در بخش نفت وجود داشته است، گفت: در سال ۹۰ این آمار در تولید نفت منفی شد و روند منفی آن در ۹ ماهه ۹۱ ادامه پیدا کرد و شاهد رشد منفی تولید نفت به میزان ۳۹/۷ درصد در این بازه زمانی بودیم.

کمیجانی با بیان اینکه اقتصاد در حال خروج از رکود است و علائم آن نمایان شده گفت: اقتصاد از عمق رکود سال ۹۱ خارج می‌شود گرچه شتاب خروج از رکود به اندازه ورود آن نیست ولی علائم خروج از رکود کاملا مشخص است.

وی با بیان اینکه نرخ رشد اقتصادی در ۹ ماهه ۹۲ به منفی ۳.۴ درصد رسیده است، تصریح کرد: البته آخرین عدد رسمی اعلام شده برای رشد اقتصادی منفی ۵.۸ درصد بوده است که ناشی از آمارهای بازنگری شده از سال ۸۵ به بعد با همکاری وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد.

قائم مقام بانک مرکزی به بررسی‌های مرکز آمار برای اطلاعات کارگاه‌های صنعتی اشاره و تصریح کرد: اطلاعات کارگاه‌های صنعتی بر مبنای پایه سال ۷۶ و بدون اصلاح آمارها و با اصلاح آمارها و بار دیگر به صورت کلی انجام شده و در محاسبات به کار گرفته شده است.

کمیجانی با اشاره به وضعیت فعالیت‌های اقتصادی گفت: رشد سرمایه‌گذاری طبق برنامه چهارم باید ۱۲ درصد می‌شد ولی در ۹ ماهه ۹۱ به منفی ۲۴.۸ درصد رسیده است؛ همچنین سرمایه‌گذاری در بخش ساختمان طی سالهای اخیر دچار کسادی شده است.

وی افزود: در سالهای دهه ۶۰ و جنگ تحمیلی رشدهای منفی را داشتیم و سال ۶۵ یکی از آن سالهای دشوار از نظر اقتصادی برای کشور بوده است همچنین در سال ۶۷ رشدهای منفی کاهش پیدا کرد و در نهایت در سال ۹۱ به منفی ۸.۳ درصد و در ۹ ماهه ۹۲ به منفی ۳.۴ درصد رسید.

قائم مقام بانک مرکزی به نوسانات تولید خودرو اشاره کرد و گفت: خودروهای سبک و سواری در سال ۹۱ عملاً با رشد منفی ۴۳.۹ درصد مواجه بودند که به منفی ۳ درصد کاهش یافت همچنین تولید خودرهای سواری از منفی ۴۴ درصد به منفی ۲۰.۸ درصد کاهش یافت؛ در ۲ ماهه امسال ۱۳۵ هزار و ۹۰۰ دستگاه خودرو تولید شده که نسبت به سال ۹۲،۷۰ هزار دستگاه افزایش یافته است و رشد ۹۲ درصدی را نشان می‌دهد.

کمیجانی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در بخش صنعت به نصف رسیده است، تصریح کرد: در ۲ ماهه امسال مجوز پروانه ساخت مسکن کاهش یافته ولی سطح کل زیربنا بر حسب مترمکعب افزایش یافته است. همچنین آمارها نشان می‌دهد ساختن خانه به متراژ کمتر شروع ولی عمودی‌تر از قبل شده‌اند.

وی ادامه داد: سیاست‌های انبساطی موجب افزایش تقاضا بیش از حد توان و در نهایت تشدید تورم شد که تورم تهدیدی جدی و بزرگ برای تولید، سرمایه‌گذاری و تصمیم‌گیری میان‌مدت و بلندمدت است هرچند نرخ تورم نقطه به نقطه از ۴۵ به ۱۶ درصد کاهش یافت ولی همچنان جزء کشورهایی در جهان هستیم که بالاترین تورم را داریم، بهتر بگویم جزء سران تورم در جهان هستیم.

قائم مقام بانک مرکزی ابراز امیدواری کرد که در ماه‌های آینده به یُمن مذاکرات ژنو و گشایش‌های نفتی از درآمدهای نفتی بهره‌مندی بهتری صورت گیرد.

ارسال نظر