• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 88641

یکشنبه، آخرین روز ثبت‌نام یارانه‌ای / آمار انصراف‌دهندگان امشب اعلام می‌شود

اقتصادتایمز: ثبت‌نام متقاضیان جامانده و علاقه‌مندان به انصراف از دریافت یارانه نقدی ساعت ۲۴ امشب به اتمام خواهد رسید.

به گزارش اقتصادتایمز، ثبت نام متقاضیان جامانده از دریافت یارانه نقدی که از ساعت ۲ بامداد روز شنبه آغاز شد، تا پایان وقت امروز ادامه خواهد یافت. برهمین اساس سرپرستان خانوار و متقاضی دریافت یارانه نقدی که تاکنون نتوانستند ثبت نام خود را در سامانه رفاهی انجام دهند می توانند برای ثبت نام اقدام کنند. علاقه مندان به انصراف از دریافت یارانه نیز می توانند از این ساعت انصراف خود را اعلام نمایند.
این گروه از سرپرستان خانوار تا ساعت ۲۴ روز یکشنبه فرصت دارند با مراجعه به سامانه refahi. ir نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

براساس اعلام سازمان هدفمندسازی یارانه ها متقاضیانی که به اینترنت دسترسی ندارند با همراه داشتن کد ملی خود و اعضای خانوار، شماره حساب و کدپستی می توانند به دفاتر پیشخوان دولت، دفاتر پست، پلیس + ۱۰، شعب بانک ملی، شعب بانک رفاه کارگران، مراکز و دفاتر کمیته امداد، سازمان بهزیستی و دفاتر فناوری اطلاعات روستایی مراجعه و ثبت نام کنند.

تاکنون ثبت نام از متقاضیان یارانه که رقم سمت راست کد ملی آنها صفر، یک، دو، سه، چهار، پنج، شش، هفت، هشت و ۹ بوده انجام شده و قرار است در دو روز ۳۰ و ۳۱ فروردین ماه جامانده ها نیز ثبت نام کنند.

زمان ثبت نام تمدید نخواهد شد

سخنگوی سازمان هدفمندسازی با اشاره به پیش‌بینی دولت از انصرافی‌‌های دریافت یارانه، گفت: ‌ مهلت ثبت نام یارانه نقدی تمدید نخواهد شد.

نرگس نجفی در پاسخ به این سوال که آیا امکان ویرایش و تغییر اطلاعات خانوار یا اشتباهات در ثبت اطلاعات وجود دارد، اظهارداشت: همان گونه که پیش‌تر نیز اعلام شد، سازمان فعلا برنامه‌ای برای ویرایش اطلاعات ندارد. اما بدیهی است هر تصمیمی در این باره اتخاذ شود، اطلاع رسانی‌ لازم به موقع انجام خواهد شد.

سخنگوی سازمان هدفمندی سازی یارانه‌ها درباره این که به غیر از امروز آیا مدت ثبت نام تمدید خواهد شد، ‌ گفت: با عنایت به برنامه زمان‌بندی اعلام‌شده و اطلاع‌رسانی گسترده‌ای که در این مورد صورت گرفته، امکان هیچ گونه تمدید مهلت ثبت نام وجود ندارد.

نجفی در پاسخ به این سوال که ثبت نام تغییرات جدید ناشی از ۴ واقعه حیاتی(تولد، فوت، ازدواج و طلاق) چه موقع امکان‌پذیر می‌شود، گفت: ‌ خانوارها‌یی که پیش از ۲۲ اسفندماه سال گذشته تغییرات ناشی از ۴ واقعه حیاتی مذکور را از طریق پلیس‌ + ۱۰ در سامانه رفاهی درج کرده‌اند، تا پایان رو‌ز یکشنبه ۳۱ فروردین ماه می‌توانند در قالب خانوار جدید نسبت به ثبت‌نام اقدام نمایند.

وی افزود: ‌ در صورتی که تغییرات تا ۲۲ اسفند در سامانه Refahi. ir درج نشده باشد، ‌باید فعلا در ترکیب خانوار قبلی خود ثبت نام کرده و در فرصتی که پس از پایان مهلت ثبت نام به آنها داده خواهد شد، نسبت به جداسازی اطلاعات اعضای خانوار خود و ثبت نام خانوار جدید اقدام نمایند. بدیهی است اطلاع رسانی‌ لازم در این مورد متعاقبا اعلام خواهد شد.

نجفی با اشاره به آمار و ارقام ثبت نام و انصراف دریافت کنندگان یارانه نقدی و پیش بینی‌های دولت بیان داشت: ‌ بررسی ها تا این لحظه حاکی از این است که وضعیت تعداد ثبت نامی‌ها و انصرافی‌ها تقریباً منطبق بر پیش‌بینی دولت است.

احتمال تخصیص زمانی برای ویرایش اطلاعات

سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها هم‌چنین درباره‌ی زمان ویرایش اطلاعات اشتباه ثبت شده ثبت‌نام کنندگان توضیح داد: بررسی ما نشان می‌دهد که تعداد اشتباهات و خطاهای انجام شده در زمان ثبت‌نام بسیار اندک است. از این‌رو تاکنون تصمیم جدی برای اختصاص مهلتی برای ویرایش اطلاعات گرفته نشده است.

وی خاطر نشان کرد: برای این‌که خیال مردم در مورد تصحیح خطای احتمالی راحت باشد مطمئن باشند که سازمان هدفمندی یارانه‌ها به زودی در مورد تخصیص زمانی به منظور رفع اشتباهات تصمیم‌گیری می کند که در این مورد نیز در آینده ای نزدیک اطلاع رسانی انجام خواهد شد.

آمار انصراف‌دهندگان یارانه امشب اعلام می شود

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور گفت: تعداد افرادی که از دریافت یارانه انصراف دادند، امشب به صورت دقیق اعلام می‌شود اما براساس آمارهای اولیه میلیون‌ها نفر از مردم ایران از این طرح استقبال کرده‌اند.

محمدباقر نوبخت با اشاره به ثبت‌نام فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها اظهار کرد: افرادی که به هر دلیل از ثبت‌نام جا مانده‌اند امروز فرصت دارند تا با مراجعه به سایت www. refahi. ir ثبت‌نام کنند.

وی افزود: افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند اما تمایل به انصراف از دریافت یارانه دارند تا دولت از این منابع برای امور دیگری از قبیل افزایش سطح خدمات بهداشت و درمان، تولید، حمل و نقل و کاهش آلودگی‌های هوا که همه مردم از آن برخوردار می‌شوند استفاده کند می‌توانند از دریافت یارانه انصراف دهند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: پس از پایان روز ۳۱ فروردین ماه می‌توانیم جمع‌بندی دقیقی داشته باشیم مبنی بر این‌که چقدر منابع حاصل از صرفه‌جویی‌ها یا انصراف برای دولت فراهم است زیرا برای انجام بخشی از کارهای مذکور نیاز به منابع داریم و هر مقدار که این منابع بیشتر باشد از منابع دیگری که قانون از محل تغییر قیمت‌ها تعیین کرده کمتر می‌توانیم استفاده کنیم.

نوبخت عنوان کرد: منبع مالی حاصل از انصراف از دریافت یارانه می‌تواند هزینه‌های بخشی از آن وظایف را تأمین کرده و از تغییر قیمت‌ها جلوگیری کند.

وی تصریح کرد: تعداد افرادی که از دریافت یارانه انصراف دادند، امشب به صورت دقیق اعلام می‌شود اما براساس آمارهای اولیه میلیون‌ها نفر از مردم ایران از این طرح استقبال کرده و با عدم ثبت‌نام، انصراف خود را از دریافت یارانه اعلام کرده‌اند.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با بیان این‌که در روزهای آینده کار اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها دنبال می‌شود، گفت: این اختیار را برای مردم قائل شدیم و به رسمیت شناختیم که خودشان انتخاب کنند که اگر می‌خواهند به صورت نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان را دریافت کنند، ثبت‌نام کنند اما اگر تمایل به مشارکت با دولت داشته باشند می‌توانند با عدم ثبت‌نام از دریافت یارانه، انصراف خود را اعلام کنند.

نوبخت بیان کرد: در حال حاضر هیچ دسته‌بندی صورت نگرفته است و همه مردم این اختیار را دارند که یکی از این دو راه را انتخاب کنند. وی تاکید کرد: افرادی که از دریافت یارانه انصراف می‌دهند مشارکت قوی و اجرایی با دولت تدبیر و امید داشته و در توسعه کشور سهم زیادی دارند.

سخنگوی دولت افزود: بدون تردید کسانی که در این درخواست ملی برای انصراف همکاری کردند به عنوان شهروندان قابل تقدیر باید از آنان تقدیر کرده و به پاس همکاری با دولت تدبیر و امید در اولین فرصت ممکن تسهیلاتی را برای آنان فراهم کنیم.

نوبخت اضافه کرد: در قانون ۴۸ هزار میلیارد تومان تسریع شد که از محل اصلاح قیمت‌ها و ۱۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از بودجه عمومی می‌تواند حاصل شود.

وی ادامه داد: بنابراین هر مقدار بتوانیم از یک منبع سومی که خودمان تعریف کردیم مبنی بر انصراف از دریافت یارانه برخوردار شویم، می‌توانیم به همان میزان از این ۴۸ هزار میلیارد تومان که از محل اصلاح قیمت‌ها به دست می‌آید خودداری کنیم.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور عنوان کرد: دولت با توجه به سیاست محدود و مهار کردن نرخ تورم نه تنها به دنبال افزایش قیمت‌ها نیست بلکه تلاش دارد تورم را مهار کند.

نوبخت تصریح کرد: به همین دلیل برای سال ۹۳ پیش‌بینی می‌کنیم که نرخ تورم را در حد ۲۵ درصد و حتی کمتر از آن تقلیل دهیم بنابراین هر مقدار که انصراف از دریافت یارانه منابع بیشتری را در اختیار دولت قرار دهد، به همان میزان از محل افزایش قیمت‌ها خود را محدودتر می‌کنیم.

وی یادآور شد: امیدواریم بتوانیم همراه با اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها در مرحله دوم سیاست مهار تورم را نیز اجرایی کنیم.

ارسال نظر