• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 88563

مهدی تقوی:

چطور ممکن است ضریب جینی کاهش پیدا کرده باشد؟

اقتصادتایمز: مهدی تقوی گفت: احساس من این است که ضریب جینی نه تنها کاهشی نداشته است بلکه با توجه به مشاهدات ما از اقتصاد افزایش نیز پیدا کرده است.

fبه گزارشاقتصادتایمز، مهدی تقوی، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی «خبرگزاری دانشجو» بیان داشت: کاهش ضریب جینی بدین معناست که توزیع درآمد عادلانه‌تر شده است، شما چنین چیزی می‌بینید؟

وی افزود: احساس من این است که ضریب جینی نه تنها کاهشی نداشته است بلکه با توجه به مشاهدات ما از اقتصاد افزایش نیز پیدا کرده است. چرا که هم شاهد افزایش تورم بوده‌ایم و هم نرخ بیکاری بالا رفته است. پس چطور ممکن است ضریب جینی بهبود پیدا کند؟ فقط یک دلیل ممکن است وجود داشته باشد و آن این است که ثروتمندان به اندازه فقرا و حتی بیشتر فقیر شده باشند که همچنین موضوعی نیز مشاهده نمی‌شود.

تقوی ادامه داد: ما در سال‌های ۹۰ و ۹۱ نرخ رشد منفی داشتیم که این از هدفمندی یارانه‌ها نشات می‌گیرد. هدفمندی یارانه هم تورم را افزایش داد و هم نرخ بیکاری را، در نتیجه عده‌ای از کار اخراج شده‌اند و در نتیجه نمی‌توانند مخارج زندگی خود را تامین کنند.

به گزارش اقتصادتایمز، در جدیدترین آمار منتشرشده مرکز آمار ایران، در بازه زمانی ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۱ ضریب جینی در ایران از ۰.۴۳۰۴ به ۰.۳۶۵۹ رسیده است، یعنی چیزی در حدود ۰.۰۶۴۵ کاهش یافته است. و نسبت درآمد ۱۰درصد ثروتمندترین به درآمد ۱۰درصد فقیرترین خانوارها با ۰.۸ واحد‌درصد کاهش، از ۹/۱۲ برابر به ۱/۱۲ برابر رسید.

ضریب جینی یک واحد اندازه گیری پراکندگی آماری است که معمولاً برای سنجش میزان نابرابری در توزیع درآمد یا ثروت در یک جامعه آماری استفاده می شود. این ضریب با نسبتی تعریف می شود که ارزشی بین صفر و یک دارد؛ یک ضریب جینی پایین برابری بیشتر در توزیع درآمد یا ثروت را نشان می دهد، در حالی که ضریب جینی بالاتر توزیع نابرابر را مشخص می کند.

ارسال نظر