• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 88102

بانک توسعه آسیا پیش‌بینی کرد که نقش این قاره در هدایت اقتصاد جهان با وجود چالش‌های کوتاه مدت، در دهه‌های آتی همچنان افزایش خواهد یافت.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، تاکی هیکو ناکااو، رییس بانک توسعه آسیا در این باره اظهار کرد که طبق تحقیقات این بانک، آسیا حدود ۲۰ درصد از اقتصاد جهانی را در سال ۱۹۹۰ تشکیل می‌داد اما سهمش اکنون به حدود ۳۰ درصد رسیده است و تا سال ۲۰۵۰ احتمالا به بیش از نیمی از تولید جهان می‌رسد.

ناکااو در کنفرانس سالانه مجمع مالی آسیا که به مدت دو روز برگزار شد، اظهار کرد: آسیا باید با چالش‌های بزرگ روبرو شود اما من همچنان به چشم انداز این منطقه در دهه‌های آتی امیدوار هستم.

تعدیل سیاست‌های محرک مالی بانک مرکزی آمریکا آغاز شده و این به معنی محدود شدن میزان نقدینگی جهانی است. با این همه رشد اقتصادی آسیا با وجود کندی، همچنان قوی باقی مانده است.

رییس بانک توسعه آسیا بر اهمیت ثبات سیاسی، ساخت زیرساخت و برقراری حاکمیت قانون برای کشورهای فقیرتری مانند کامبوج، لائوس و میانمار به منظور همگام شدن با اقتصادهای توسعه یافته تاکید کرد.

وی در ادامه افزود: در حالیکه اقتصاد چین پس از سه دهه رشد دو رقمی کند شده اما انتظار می‌رود سیاست‌هایی که برای تقویت مصرف خصوصی و سرمایه گذاری از سوی حزب حاکم این کشور در نوامبر تصویب شدند، این کندی را رفع کنند.

بر اساس گزارش گلوبال پست، بانک توسعه آسیا ماه گذشته نرخ رشد مورد پیش بینی برای تولید ناخالص داخلی چین در سال ۲۰۱۳ را از ۷.۶ به ۷.۷ درصد افزایش داد. همچنین نرخ رشد مورد پیش بینی برای آسیا به جز ژاپن در سال ۲۰۱۳ را تغییر نداد و در شش درصد حفظ کرد.

ارسال نظر