• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 88100

صندوق بین‌المللی پول(IMF) دانمارک، فنلاند، نروژ و لهستان را به فهرست کشورهایی افزود که بخش‌ مالی آن‌ها به منظور جلوگیری از تکرار بحران مالی جهان، باید تحت بازبینی مرتب قرار بگیرد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، این سازمان مالی ۲۵ کشور را در سال ۲۰۱۰ شناسایی کرد که ارزیابی بخش مالی آنها اجباری خواهد بود.

این بازبینی‌ها پیش از بحران مالی ۲۰۰۹-۲۰۰۸ اختیاری بودند اما این بحران نشان داد مشکلات مالی تا چه اندازه می‌توانند به سرعت از کشوری به کشور دیگر و سایر نقاط جهان سرایت کنند.

بیش از نیمی از این ۲۹ بخش مالی که به عقیده صندوق بین‌المللی پول از نظر سیستماتیکی مهم هستند، در اروپا قرار دارند.

ارزیابی‌های جدید صندوق بین‌المللی پول به دنبال بحران بدهی دولتی طولانی در منطقه یورو که حیات آن را با خطر روبرو کرد، صورت گرفته است. این وام دهنده میلیاردها دلار به اعضای ضعیف منطقه یورو شامل یونان، پرتغال و قبرس وام داده است.

صندوق بین‌المللی پول در روش جدید ارزیابی خود آسیب‌پذیری سیستم بانکی یک کشور نسبت به کشور دیگر و همچنین احتمال ضرر بدهی دولت‌ها را مورد لحاظ قرار داده است.

این سازمان تاکید کرده که ارتباط میان بخش مالی هر کشور با همسایگانش را در زمان مرور ثبات مالی مورد توجه قرار خواهد داد. همچنین قصد دارد وضعیت قیمت‌ها مانند ارتباط نزدیک میان بازارهای سهام در سراسر جهان را مورد تحلیل و بررسی قرار دهد.

بر اساس گزارش رویترز، هیات مدیره صندوق بین‌المللی پول از روش ارزیابی جدید استقبال کرده اما نگران است ارزیابی اجباری ۲۹ کشور موجب شود کارکنان این سازمان زمان کمتری برای بازبینی بخش مالی کشورهای دیگر جهان داشته باشند.

ارسال نظر