• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86926

یک مقام آگاه در دولت از حذف حداقل ۷،۵ میلیون تن از یارانه‌بگیران در سال آینده خبر داد و سناریوهای دولت برای شناسایی اقشار پردرآمد را تشریح کرد.

به گزارشاقتصاد تایمزیک مقام آگاه در گفت‌وگو با فارس در خصوص برنامه دولت برای حذف دهک‌ها از دریافت یارانه گفت: این که نباید به همه بصورت یکسان یارانه پرداخت شود بحثکاملا به حقی است.

وی افزود: قانون هدفمندی یارانه‌ها می‌گوید باید به دهک‌های پایین جامعه از حد میانگین، یارانه بیشتری پرداخت شود و به ۳ دهک بالای جامعه اصلا نباید یارانه‌ای پرداخت شود و به بقیه دهک‌ها هم در حد میانگین یارانه پرداخت شود.

این منبع آگاه در دولت اظهار داشت: اما بحثشناسایی این دهک‌ها سخت است و دولت چندین راه را برای شناسایی این دهک‌ها انتخاب کرده است.

وی افزود: مثلا در روشی از مردم خواسته که درآمدهایشان را اظهار کنند که البته این روش مطمئنی نیست و ممکن است اطلاعات ارائه شده بر اساس واقعیت نباشد.

این منبع آگاه تصریح کرد: همچنین دولت از طریق اتصال به برخی سامانه‌های اطلاعاتی مانند سامانه مالکین خودرو و یا سامانه ثبت اسناد و املاک درصدد شناسایی پردرامدها است تا از آن طریق بتواند دهک‌های بالا و پایین را شناسایی کند.

وی افزود: از طریق اتصال به این سامانه‌های اطلاعاتی یک دهک جمعیتی که حدود ۷.۵ میلیون نفر هستند قابل شناسایی و حذف است.

این منبع آگاه در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه این دهک جمعیتی چه زمانی حذف می‌شود، گفت: سال آینده حذف یک دهک قطعی است، چون مجلس بر آن تأکید دارد ولی در مورد دولت هنوز نمی‌دانم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا دولت می‌خواهد حذف دهک‌ها زودتر انجام شود، اظهار داشت: دولت می‌خواست حذف دهک‌ها همزمان با روی کار آمدنش باشد.

این منبع آگاه در پاسخ به این سؤال که آیا برای حذف دو دهک دیگر هم برنامه‌ای وجود دارد، گفت: بله برنامه داریم و داوطلبانه به سمت حذف آن دو دهک می‌رویم.

وی در پاسخ به این سؤال که داوطلبانه به چه معناست اظهار داشت: ما شاید نتوانیم ۳ دهک بالا را شناسایی کنیم ولی می‌توانیم دهک‌های پایین را شناسایی کنیم بنابراین علاوه بر پرداخت ۴۵۵۰۰ تومان یارانه نقدی به دهک‌های پایین یک سبد کالا هم به آنها می‌دهیم.

وی افزود: به عبارتی غربالگری را از دهک‌های پایین شروع می‌کنیم.

ارسال نظر