• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86917

بدهی پابرجای دولت‌های محلی چین به ۱۷.۷ تریلیون یوان(۲.۹ تریلیون دلار) رسیده که ۷۰ درصد نسبت به سه سال گذشته افزایش یافته است.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، طبق گزارش دفتر حسابرسی ملی چین، برخی از دولت‌های محلی از وام‌های جدید برای بازپرداخت بیش از یک پنجم بدهی‌شان استفاده کرده اند.

چین مجموعا بدهی دولتی برابر با ۵۸ درصد تولید اقتصادی این کشور دارد.

نگرانی‌های مستمر در مورد سطح بالای بدهی‌هایی که ممکن است پرداخت نشوند، بر دورنمای این کشور که دومین اقتصاد بزرگ جهان است، تاثیر گذاشته است. با این همه رقم بدهی اعلام شده در چین کمتر از نصف بار بدهی ژاپن که سومین اقتصاد بزرگ جهان به شمار می‌رود و همچنین یونان است اما برخی از تحلیلگران هشدار داده‌اند که رشد بدهی چین با روند فعلی نمی‌تواند ادامه پیدا کند. به گفته اقتصاددانان بانک ای. ان. زد، مجموع بدهی دولتی چین از نظر استانداردهای سازمان توسعه و همکاری اقتصادی(OECD) اندک بوده اما روند رشد آن هشداردهنده است.

طبق اعلام کمیسیون تنظیم مقررات بانکی چین، دولت‌های محلی ۸۰ درصد از کل وام‌های بانکی این کشور را در پایان سال ۲۰۱۰ دریافت کردند. دولت‌های محلی در چین پس از بحران مالی جهان به منظور حفظ نرخ رشد پایدار، استقراض سنگینی کردند.

بر اساس گزارش شبکه خبری بی بی سی، دولت‌های محلی چینی مکررا بر نیاز فوری برای حفاظت در برابر ریسک‌های مالی از جمله مشکل بدهی دولتی تاکید داشته اند.

ارسال نظر