• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86911

نخست وزیر یونان اعلام کرد این کشور طبق برنامه در سال ۲۰۱۴ از برنامه کمک مالی خارج می‌شود و نیاز به دریافت وام‌های بیشتری نخواهد داشت.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، آنتونیس ساماراس در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: در سال ۲۰۱۴ گام بزرگی برای خروج از برنامه کمک مالی برخواهیم داشت. در سال جدید بدهی یونان معتبر خواهد بود که به معنی عدم نیاز به وام‌های جدید و توافق کمک مالی مجدد است.

یونان نخستین بار در سال ۲۰۱۰ از سوی اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول تحت کمک مالی به میزان ۱۱۰ میلیارد یورو(۱۵۱ میلیارد دلار) قرار گرفت. اما به نتیجه نرسیدن این کمک، یونان را در آستانه خروج از منطقه یورو قرار داد و این کشور بسته کمک دومی به میزان ۱۳۰ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۲ قرار گرفت و همچنین بیش از ۱۰۰ میلیارد یورو از بدهی‌اش بخشوده شد.

اجرای دومین بسته کمک مالی قرار است در اواسط سال ۲۰۱۴ به پایان برسد و این اعتقاد وجود دارد که اقتصاد ضعیف یونان نیاز به مساعدت مالی بیشتری از سوی اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول خواهد داشت.

وام دهندگان یونان نگرانند این کشور نتواند ۴.۴ میلیارد یورو بدهی خود را در سال آینده پرداخت کند و کسری مالی این کشور تا سال ۲۰۱۵ به ۱۰.۹ میلیارد یورو افزایش پیدا کند.

یونان شش سال است که در رکود بسر می‌برد و نرخ بیکاری بیش از ۲۷ درصد دارد. با اینهمه دولت این کشور نرخ رشد اندکی را برای سال ۲۰۱۴ پیش بینی کرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، ایرلند نخستین کشوری در منطقه یورو شد که از برنامه نجات مالی اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول خارج شده و به بازارهای مالی بازگشته است. ایرلند این اقدام را بدون دریافت خط اعتبار احتیاطی از وام دهندگانش انجام داد و پرتغال نیز امیدوار است در مه سال ۲۰۱۴ به همین شکل از برنامه نجات مالی خارج شود.

ارسال نظر