• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 85219

پارلمان یونان برنامه بودجه سال ۲۰۱۴ که شامل بیش از سه میلیارد یورو کاهش هزینه است را تصویب کرد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، یونان که تقریبا ورشکسته شده بود و سال گذشته را با کمک منطقه یورو سپری کرد، رشد ۰.۶ درصد را برای سال ۲۰۱۴ پیش بینی می‌کند و امیدوار است مهلت بیشتری برای پرداخت بدهی‌هایش به اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول دریافت کند.

آنتونیس ساماراس، نخست وزیر یونان در سخنانی به نمایندگان پارلمان این کشور، گفت: این یک روز تاریخی است و برنامه بودجه سال ۲۰۱۴ یک بودجه احیا و امید است. تظاهرات ضدریاضتی در اطراف پارلمان که توسط بزرگ‌ترین اتحادیه‌های یونان سازماندهی شده بود، تنها چند صد نفر را جذب کرد که در تضاد با تظاهرات ده‌ها هزار نفری سال‌های گذشته در این کشور بود.

بر اساس گزارش رویترز، از ۳۰۰ کرسی پارلمان، در مجموع ۱۵۳ نفر به نفع بودجه سال ۲۰۱۴ رای دادند. ائتلاف محافظه کار ساماراس ۱۵۴ کرسی را در پارلمان در اختیار دارد.

آتن بدون در نظر گرفتن پرداخت بهره بدهی‌اش، مازاد بودجه ۸۱۲ میلیون یورو را در سال ۲۰۱۳ پیش بینی کرده است. داشتن مازاد اولیه زمینه را برای این کشور به منظور دریافت مهلت بیشتر از طلبکارانش فراهم می‌کند. اما آتن و وام دهندگانش در مورد پیش بینی‌های مربوط به کسری بودجه و روند اصلاحات برای سال ۲۰۱۴ اختلاف نظر دارند.

وام دهندگان بین المللی این برنامه بودجه را تایید نکرده و معتقدند آتن در صورتی‌ که صرفه جویی‌هایی جدید انجام ندهد با حدود دو میلیارد یورو کسری بودجه روبرو خواهد شد.

بازرسان اتحادیه اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین المللی پول که به گروه تروئیکا معروفند، ماه گذشته آتن را ترک کردند اما قرار است برای آخرین بازبینی‌شان در ژانویه به یونان بازگردند.

انتظار می‌رود گروه فنی تروئیکا هفته آینده به مذاکرات در آتن ادامه دهد. این بازبینی که از سپتامبر به طول کشیده، برای پرداخت ۵.۹ میلیارد یورو سهم از کمک‌های مالی تصویب شده برای یونان حیاتی است با این همه این کشور تحت فشار فوری برای دریافت این پول قرار ندارد.

اقتصاد یونان حدود یک چهارم از سال ۲۰۰۸ به این سو کوچک شده و اجرای برنامه‌های ریاضتی مکرر توان اقتصادی شهروندان این کشور را کاهش داده و نرخ بیکاری را به رکورد بیش از ۲۷ درصد رسانده است.

ارسال نظر