• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 85203

یکی از سه آمریکایی برنده جایزه نوبل اقتصاد سال ۲۰۱۳، هشدار داد که کسری بالا در هر دو سوی آتلانتیک به معنی ماندن رکود به عنوان یک خطر واقعی برای سال ۲۰۱۴ است.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، اوژن فاما که جایزه ۱.۲ میلیون دلاری امسال نوبل اقتصاد را با رابرت شیلر و لارس پتر هانسن سهیم شد، اظهار کرد که دولت‌های مقروض در آمریکا و اروپا تهدید دائمی برای اقتصاد جهانی هستند.

وی به رویترز اظهار کرد: ممکن است زمانی برسد که بازارهای مالی بدهی هیچ یک از این کشورها را معتبر ندانند و این کشورها نتوانند از عهده تامین مالی خود برآیند.

فاما پدر فاینانس مدرن نامیده شده و به دلیل تحقیقات در مورد قیمت‌های بازار و حبابهای دارایی، در جایزه نوبل اقتصاد سهیم شده است.

وی آمارهای قوی بازار کار آمریکا که هفته گذشته منتشر شد را مورد تردید قرار داد و گفت: احیای بازار کار فوق العاده بوده اما تنها دلیلی که نرخ بیکاری هفت درصد رسیده این است که مردم از جست و جو برای کار دست می‌کشند.

نرخ بیکاری آمریکا به هفت درصد در نوامبر کاهش یافت که پایین‌ترین سطح در پنج سال گذشته به شمار می‌رود با این همه نرخ هفت درصد نیز از نظر استانداردهای تاریخی بالا محسوب می‌شود.

این برنده نوبل اقتصاد که قصد دارد پول جایزه اش را به دانشگاه شیکاگو که در آن به عنوان استاد مشغول به کار است بدهد، در پاسخ به اینکه در مورد قیمت‌های بالا در بازار سهام چه نظری دارد گفت: بر این باورم که شرکت‌ها پس از بحران مالی ۲۰۰۹-۲۰۰۸ بهره‌ورتر شده اند.

ارسال نظر