• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84707

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: تاکنون بیش از یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در حوزه خودروسازی به تصویب رسیده است که بیش از ۳۰۰ میلیون دلار آن تحقق یافته است.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، علیشیری همزمان با همایش صنعت خودرو در ایران در ادامه با اشاره به حوزه فعالیت‌های سرمایه‌گذاران خارجی در صنعت خودرو ایران گفت: عمده فعالیت‌های این دسته از سرمایه‌گذاران در بخش‌های طراحی‌، ساخت و تولید قطعات مکانیکی و الکترونیکی متمرکز بوده است.

رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص خط کامل تولید خودرو توسط سرمایه‌گذاران خارجی گفت: تاکنون چند فقره مجوز سرمایه‌گذاری خارجی در تولید خودروی سواری صادر شده است که موفقیت نسبی خوبی داشته‌اند اما ورود شرکت‌های معتبر بین‌المللی در ایران یک پدیده رایج نشده است.

رییس هیات سرمایه‌گذاری خارجی با اشاره به ظرفیت بالای اقتصادی در جذب سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه خودرو سازی گفت: حمایت‌های قانون و آیین نامه‌های سرمایه‌گذاری خارجی در ایران، ترجیحات و مشوق مالی و پولی به آنها به همراه تقاضای رو به رشد بازار های ایران و منطقه می تواند جمهوری اسلامی ایران را به قطب تولید خودرو های مناسب در سطح منطقه تبدیل کند.

علیشیری در عین حال خاطر نشان کرد: برای نیل به هدف استراتژی دعوت از خودروسازان خارجی در کشور باید برنامه بلند مدتی تعریف شود که در قالب این برنامه شرکت های بزرگ و متوسط خودروی کشور به دنبال یافتن شرکای مطمئن و دائمی در صنایع خودرویی دنیا باشند و در این برنامه الگوی خوب سرمایه گذاری مستقیم خارجی باید جایگزین سایر شیوه های تامین مالی در بازارهای داخلی و خارجی برای صنایع خودرویی کشور شود.

رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران ضمن تقدیر از اقدامات اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت برای یافتن راههای مشارکتی برای توسعه و تحکیم صنعت خودرو سازی کشور، ‌آمادگی سازمان سرمایه‌گذاری را برای مذاکرات فنی با شرکای خارجی و صدور مجوز های سرمایه گذاری اعلام کرد.

ارسال نظر