• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84695

رئیس مستعفی شورای رقابت گفت: ‌ به خاطر فشار و یأس از پیشرفت در کارها و مصوبات، استعفا کردم در حالی که بارها به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور زنگ زدم، اما برای حل مشکلات جوابی نگرفتم.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از فارس، صبح امروز جمشید پژویان در نشست خبری با حضور خبرنگاران به دلایل استعفای خود از ریاست شورای رقابت اشاره کرد و اظهار داشت: ‌ یکشنبه هفته گذشته استعفای خود را نوشتم و به رییس جمهور دادم که البته این مسئله در روز پنجشنبه هفته گذشته رسانه‌ای شد، در بعضی از خبرها دلایل استعفای من به شکل غیر واقعی منتشر شد و با برخی از برداشت‌های شخصی گره خورد که بسیاری از آن‌ها واقعی نبود.

رئیس شورای رقابت با اشاره به اینکه استعفایش ربطی به بحثرد واگذاری هلدینگ خلیج فارس ندارد، گفت: اگر بنا بود، بنا بر چنین دلایلی از سمت خود استعفا می‌کردم، همان چهار سال پیش و بر سر موضوع مخابرات این کار را می‌کردم.

پژویان بیان داشت: از دهه ۱۹۸۰ میلادی که دانش اقتصادی به نوعی دگرگون شد و روش شناسی جدیدی پیدا کرد، بسیاری از دولت‌ها به این نتیجه رسیدند که اقتصاد باید بر مبنای بازار باشد و در عین حال به نهادی نیاز است که در برابر برخی از اخلال‌ها، انحصارها و بی نظمی‌ها بایستد. این موضوع در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار گرفت و به نوعی جهانی شد.

به گفته وی، ‌بحثشورای رقابت در ایران نیز به حدود ۱۵ سال قبل و دولت های هفتم و هشتم باز می‌گردد که در آنجا در وزارت بازرگانی و معاونت اقتصادی این مسائل برای نخستین بار مطرح شد، بنده نیز در بعضی از آن جلسات حضور داشتم که به همراه گروه دیگری از دوستان به صراحت بر روی لزوم استقلال این نهاد بسیار مهم اقتصادی تاکید می‌کردیم.

پژویان با بیان این‌که حضور دولت در بعضی از محورهای اقتصادی به اخلال و انحصار می‌انجامد، تصریح کرد: وظایفی مانند تنظیم بازار در حال حاضر نباید در دستان دولت باشد از این رو شورا سعی کرده در طول چند سالی که از عمرش می گذرد، در این محور قدم بگذارد.

رییس شورای رقابت با اشاره به ورود این شورا به بحثمخابرات گفت: ما در مقابل انحصار در اینجا ایستادیم و به غیر از بحثمالکیت که حوزه استراتژیک نظام است، شورا سعی کرد در بحثتعرفه بازار این حوزه وارد شده و تصمیم گیری کند.

وی با اشاره به دستورالعمل‌های قیمتی صادر شده از سوی شورای رقابت اظهار کرد: این دستورالعمل‌ها مانند متراژ یک ساختمان است که اساس اصلی آن را تعیین می‌کند. قاعدتا درون آن ساختمان از هر طراحی که استفاده شود، ابهامی در وضعیت دستورالعمل ایجاد نمی‌کند. دستورالعمل‌های شورای رقابت نیز همین گونه است و وقتی این سازمان تکلیف قیمت یک واحد یا شرکت را تعیین کرد، دیگر نمی توان به صورت پیاپی آن را تغییر داد.

پژویان با اشاره به صراحت قانون که حق تعیین انحصارات را به شورای رقابت داده است، عنوان کرد: در ابتدای کار خود مجبور شدیم با تلاش بسیار زیادی این تعریف را جا بیندازیم که مدت بسیاری طول کشید، البته به هر حال شورا به یک آرامش نسبی رسید و کار خود را ادامه داد.

وی در خصوص بحثقیمت گذاری خودرو نیز تصریح کرد: شورا بازار خودرو را از سه سال پیش زیر نظر داشت و وقتی کارشناسان مرکز ملی رقابت مطلع شدند که دو خودروساز بزرگ کشور که ۹۷ درصد از بازار را دراختیار دارند در حال ادغام شدن در یک بنگاه واحد هستند، سریعا اخطار داد و ما در اولین نقطه با مصوبه‌ای تمامی ادغام‌های عمودی و افقی را ممنوع کرد.

به گفته پژویان، برخی از قطعه‌سازان نیز با نفوذ در تیم‌های مدیریتی خودروسازان در این موضوع نقش ویژه‌ای پیدا کردند که با آن مسئله نیز برخورد شد در کنار آن‌ها سازمان‌هایی مانند سازمان حمایت نیز بودند که تا پیش از این به بحثقیمت گذاری خودرو را انجام می دادند اما با توجه به صراحت اصل ۴۴ قانون اساسی، برنامه پنجم توسعه و همچنین تاکید صریح رییس جمهور وقت شورای رقابت به مسئله قیمت گذاری ورود کرد.

وی افزود: دو خودروساز بزرگ کشور که نقش عمده بازار را دارند بارها و از طرق مختلف رضایت خود را از این دستورالعمل اعلام کرده‌اند. این بحث‌ها چه از طریق رسانه‌ها و چه در کمیسیون صنایع مجلس بارها عنوان شده‌اند. البته این موضوع جای تعجب ندارد چرا که وقتی یک دستورالعملی علمی باشد نمی‌توان در مقابل آن به راحتی ایستاد.

وی با بیان این‌که انتظار داشتم در این راه کمک و حمایت بیشتری صورت بگیرد، اظهار کرد: متاسفانه با تغییر دولت ها اخلال در کار شورای رقابت افزایش یافت مثلا سازمان تنظیم مقررات رادیویی بار دیگر از خواب چند ساله بیدار شد و با صدور بیانیه و نامه‌هایی سعی در تغییر در سیاست‌های شورا داد که متاسفانه از طرف وزیر مربوطه نیز واکنشی را در بر نداشت. این موضوع نشان می‌دهد که مجبورم سنگرهایی که چهار سال پیش آن‌ها را فتح کرده ام را دوباره از آغاز نسبت به گرفتنشان تلاش کنم که به نظرم غیر ممکن است.

رییس شورای رقابت افزود: به هر حال فشارها هم حدی دارد شورای رقابت همواره با توجه به مسئولیتش در مقابل بسیاری از نهادها و سازمان‌ها قرار گرفته و این درحالی است که کمترین حمایتی از آن انجام نشده است ما حتی در رابطه با برخی از مصوبات درونی شورا نیز مشکلات خاصی داریم، هیات تجدید نظر که متشکل از بعضی از قضات بسیار محترم و شریف است ابهامات خاصی را در مقابل برخی مصوبات شورا مطرح می کنند که از نظر قانونی به هیچ وجه جایز نیست.

پژویان در خصوص پذیرفته شدن استعفای خود بیان داشت: اقتصاددان‌ها با توجه به شرایط شغلی خود توانایی پیش بینی بسیار بالایی دارند، از این رو من به صراحت مطمئنم که با استعفایم موافقت خواهد شد.

وی گفت: در صورتی که رییس جمهور بنده را ابقا کند، قطعا شرط‌هایی دارم که باید حمایت بیشتری شود.

ارسال نظر