• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 82327

چشم انداز بامدادی بازار:

تضعیف ارزش دلار / در بازار داخلی چه می گذرد

اقتصادتایمز: در پاسخ به گزارش متناقض اشتغال آمریکا، ارزش دلار در برابر اکثر ارزهای عمده دنیا تضعیف شده و قیمت جهانی طلا افزایش یافته است.

در پاسخ به گزارش متناقض اشتغال آمریکا، ارزش دلار در برابر اکثر ارزهای عمده دنیا تضعیف شده و قیمت جهانی طلا افزایش یافته است.

به گزارشاقتصادتایمز، تضعیف دلار و امیدواری به ادامه سیاست های حمایتی فدرال رزرو به رشد قیمت فلزات اساسی و همینطور قیمت سهام کمک کرده است.

عصر دیروز گزارش اشتغال آمریکا با تاخیر ۱۸ روزه منتشر شده است. بر اساس این گزارش تعداد شغل های ایجاد شده در بخش غیر کشاورزی به شکل محسوسی کمتر از انتظارات بوده، و فقط ۱۴۸ هزار شغل در ماه سپتامبر اضافه شده است. در نتیجه احتمال چرخش زود هنگام سیاست های حمایتی فدرال رزرو در ماه دسامبر کاهش یافته و سطح ریسک کاهش یافته است. در عین حال نرخ بیکاری امریکا بهتر از انتظارات بوده و از ۷.۳ درصد به ۷.۲ درصد رسیده است. این عدد کمیترین مقدار از نوامبر ۲۰۰۸ می باشد. نرخ بیکاری این کشور از نوامبر ۲۰۰۹ روند نزولی داشته و از ۱۰.۲ به ۷.۲ درصد رسیده است، هر چند این نرخ بیکاری نیز همچنان بیشتر از نرخ بیکاری قبل از بحران مالی جهانی یعنی ۵ درصد است.

یورو در برابر دلار ۰.۹ درصد تقویت شده و با ۱.۳۷ دلار برابری می کند. ین ژاپن، دلار استرالیا و روپیه هند بین ۰.۶ تا ۱ درصد در برابر دلار تقویت شده اند. در واکنش به کاهش ارزش دلار قیمت جهانی طلا ۲ درصد افزایش یافته و به ۱۳۴۰ دلار در هر انس رسیده است. نرخ تورم بخش مصرف کننده استرالیا در فاصله بهار تا تابستان ۱.۲ درصد افزایش یافته که به طور قابل توجهی بالاتر از انتظارات می باشد. این خبر به تقویت ارزش دلار استرالیا کمک کرده است. قیمت نفت برنت۰.۱ درصد افزایش یافته و اما نفت خام سبک امریکا یا WTI با افت ۰.۶ درصدی به زیر مرز ۹۸ دلار در هر بشکه رسیده است. افزایش عرضه نفت امریکا و کاهش نسبی فعالیت پالایشگاه ها از دلایل کاهش قیمت ها است.

دلار در بازار داخلی با نوسان همراه بوده و در نهایت با ۱۰ تومان افزایش به ۳۰۰۵ تومان رسیده است، هرچند که نرخ خرید آن همچنان پایین تر از ۳۰۰۰ تومان می باشد. سکه بهار آزادی طرح جدید نیز ۰.۵ درصد افزایش یافته و در ۹۵۵ هزار تومان قرار گرفته است.

محمد باقر نوبخت، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور دیروز در حاشیه همایش روز آمار در مورد حذف یارانه ۳ دهک پردرآمد گفته در حال حاضر اطلاعات کافی برای این امر موجود نیست اما کار در حال بررسی است و تا پایان سال به اصلاح اجرای قانون هدفمندی یارانه ها اقدام می کنیم. رئیس سازمان انرژی اتمی از راه اندازی قریب الوقوع خطوط UO۲ خبر داده است. UO۲ اکسید اورانیم است که از کیک زرد به دست می آید و به عنوان سوخت در رآکتورهای هسته ای استفاده می شود.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه نوشته که عربستان سعودی در حال بررسی تغییر روابط خود با امریکا است. نارضایتی عربستان از نحوه برخورد امریکا با مسئله سوریه و مذاکرات اسرائیل و فلسطین و همچنین نزدیک شدن دولت اوباما به سوی ایران از دلایل کاهش احتمالی روابط عربستان و امریکا عنوان شده است.

ارسال نظر