• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 91706

وزیر اسبق جهاد کشاورزی در برنامه چوب خط:

می‌توانیم غذای 300 میلیون نفر را تأمین کنیم / از ظرفیت ها درست استفاده نمی شود+فیلم

محمدرضا اسکندری مجری طرح خودکفایی گندم و وزیر جهاد کشاورزی دولت نهم در برنامه چوب خط گفت: علیرغم سخن برخی از متصدیان توانایی تامین غذای بیش از 300 میلیون نفر در کشور وجود دارد

به گزارش آژانس خبری اقتصادتایمز، محمدرضا اسکندری در برنامه چوب خط شبکه افق با اشاره به گفتمان " ما می‌توانیم " و تأکیدات امام راحل و مقام معظم رهبری از ابتدای پیروزی انقلاب تا به امروز، گفت: در ابتدای پیروزی انقلاب، جنگ تحمیلی و با توجه شرایطی که در کشور وجود داشت، فضایی که بخواهیم از ظرفیت‌ها استفاده کنیم وجود نداشت. اما بعد از جنگ اقداماتی صورت پذیرفت، ولی این اقدامات منجر به این نشد که از تمام ظرفیت‌‌ها درست استفاده شود.

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر افزود: در سال های بعد از پیروزی انقلاب تفکر ما نمی توانیم در بخش های مدیریت برنامه ریزی کشور حضور بیشتری از ما می توانیم داشته است.

وی گفت: اگر از منابع کشور به درستی استفاده کنیم می‌توانیم غذای 300 میلیون نفر را تأمین کنیم.

اسکندری ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب تنها 4 وزیر مسوولیت بخش کشاورزی را در اختیار داشته اند. آقای کلانتری 13 سال، آقای حجتی 10 سال، حقیر 4 سال و آقای خلیلیان نیز 4 سال. یکی از اشکالات کار این است که نظام برنامه‌ریزی ما در بخش کشاورزی اشتباه بوده است

وی افزود: در بخش کشاورزی نیز با وجود مشکلات کم آبی برخی به دنبال القای این تفکر هستند که ما نمیتوانیم از ظرفیت بخش کشاورزی کشور استفاده کنیم. این درحالی است که برخی کشورها با وجود منابع به مراتب نامناسب تر، کشاورزی پیشرفته ای دارند.

اسکندری در پاسخ به چرایی اعلام شماره تلفن همراه خود در رسانه ها در زمان وزارت بر جهاد کشاورزی گفت: کشاورزان همواره تمایل دارند با وزیر کشاورزی ارتباط داشته باشند. اما ملاقات حضوری برای همگان امکان‌پذیر نیست. از طرفی دیگر جهاد کشاورزی از معدود وزارتخانه‌هایی است که در مناطق مختلف کشور دفاتر کاری دارد و به صورت مستقیم عناصر جهاد کشاورزی با مردم در ارتباط هستند.

بعضا مردم در ملاقات‌های مردمی از مدیران و برخی از رفتارهایشان گله داشتند. ما احساسمان این بود که با اعلام شماره تلفن این فضا را ایجاد می‌کنیم که مردم بتوانند ارتباط برقرار کنند. برخی ایراد گرفتند که وزیر نمی‌تواند وقت بگذارد و پاسخ بدهد. این حرف درست بود، اما وقتی که بناست با مردم ارتباط داشت، باید وقت گذاشت. شماره تلفن اعلامی، شماره‌ وزارتخانه بود که در اختیار من بود. هفته اول تمامی تماس‌ها را شخصا پاسخ دادم. هفته دوم اعلام کردیم که از این به بعد مکانیزم کار عوض می‌شود. سامانه‌ای مشخص شد تا تماس‌ها به آن سامانه منتقل شود. از ساعت 8 صبح تا 6 بعدازظهر افرادی به مردم پاسخ می‌دادند و پیام‌شان را ثبت می‌کردند. در طول تمام این 4 سال تمام پیام‌ها در فرمی ثبت می‌شد و روی تمامی این فرم‌ها جواب من نوشته و ثبت شده است. در همان زمان گزیده‌ای از آنها منتشر نمودم تا هر وقت کسی مرا باز خواست کرد آن را به او نشان دهم. اینکار کمک کرد برخورد مناسبی توسط عوامل جهاد با مراجع‌کنندگان صورت گیرد، جلوی بسیاری از باندبازی‌ها گرفته شود و حتی منجر به برکناری بسیاری از افراد نالایق نیز گشت و برخی نیز به دادگاه معرفی شدند. این موضوع باعث شد تا کشاورز احساس کند می‌تواند ارتباط برقرار کند. این روش باعث شد تا بهتر بتوانیم محیط کاری را کنترل کنیم. ضمن اینکه توسط همین سامانه از پیشنهادات خیلی از افراد نیز استفاده می‌شد. حاصل اینکار بیش از 60 هزار تماس و چند صد هزار پیامک بود که آن را در کتابچه‌ای چاپ کردم.

اسکندری با اشاره به شرایط جنگ اقتصادی در کشور گفت: در شرایط جنگ اقتصادی نمی توان انتظار داشت که به صورت عادی کار کرد بلکه باید با روحیه جهادی کار کرد.

فیلم کامل این برنامه ر ا می توانید در زیر ببینید.

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر