• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 91668

 دوفوریت طرح «تأمین کالاهای اساسی» تصویب شد

در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی طرح تأمین کالای اساسی به‌تصویب رسید، پیش از این نیز محمدباقر نوبخت گفته بود که با تأکید رئیس‌جمهوری و با توجه به نوسانات ارزی، دولت پنج بسته حمایتی از مردم را تدوین کرده که به‌زودی جزئیات آن اطلاع‌رسانی می‌شود.

به گزارش آژانس خبری اقتصادتایمز، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز دوفوریت طرح تأمین کالاهای اساسی را به‌تصویب رساندند. بر اساس تصویب نهایی این طرح، دولت موظف به تأمین و ساماندهی نیازهای اساسی خانوارها با قیمت مورد تأیید سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و نرخ ترجیحی ارز می‌شود.

متن طرح تأمین کالاهای اساسی

ماده واحده ــ دولت موظف است حداکثر ظرف مدت دو ماه از تاریخ ابلاغ این قانون، شبکه توزیع کالاهای اساسی مورد نیاز خانوارها را با استفاده از تعاونی‌های مصرف کارگری، کارمندی و روستایی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، واحدهای صنفی منتخب و اتحادیه‌های مربوط به‌گونه‌ای ساماندهی کند که نیازهای اساسی خانوارها با قیمت مورد تأیید سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و براساس نرخ ارز ترجیحی در اختیار آنها قرار گیرد. اولویت با تأمین کالا از محل تولیدات داخلی است.

62 نماینده این طرح را امضا کرده بودند و پس از تصویب دوفوریت این طرح، این طرح برای بررسی بیشتر به کمیسیون مربوطه ارجاع شد.

پیش از این نیز  انوشیروان محسنی بندپی اعلام کرد: به‌زودی با مشارکت معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بسته حمایتی اجتماعی تهیه می‌شود تا آحاد جامعه بتوانند تحت پوشش حمایت‌های اجتماعی قرار بگیرند.

وی تأکید کرد: در حال حاضر با افزایش قیمت‌ها در جامعه روبه‌رو هستیم که با این بسته‌ها، سیاست حمایت اجتماعی دولت به‌صورت جدی پیگیری می‌شود که بنده شخصاً و هم معاونت رفاه پیگیر آن هستیم.

محسنی گفت: بر اساس این دو بسته حمایتی با همکاری و هماهنگی صورت‌گرفته توسط معاونت رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی کالاهای اساسی مردم و همچنین اقشار کم‌درآمد جامعه تأمین می‌شوند.

به گزارش اقتصادتایمز، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز گفت: با تأکید رئیس جمهوری و با توجه به نوسانات ارزی، دولت پنج بسته حمایتی از مردم را تدوین کرده که به‌زودی جزئیات آن اطلاع‌رسانی می‌شود.

محمدباقر نوبخت افزود: با توجه به نوسانات بازار ارز و بروز مشکلاتی برای مردم، با تأکید رئیس جمهوری، پنج بسته جبرانی برای مردم در نظر گرفته‌ایم.

وی ادامه داد: یک بسته برای همه مردم است به این صورت که حداقل 25 قلم کالاهای اساسی و روزمره مردم که در سبد زندگی آنان قرار دارد، با ارز 4200تومانی در اختیارشان قرار می‌گیرد.

معاون رئیس جمهوری افزود: بخش دیگر به‌طور خاص برای اقشار آسیب‌پذیر جامعه است که حدود پنج دهک از جامعه را شامل می‌شود و این بسته حمایتی، علاوه بر آن چیزی است که شامل همه مردم خواهد شد.

 

 

ارسال نظر