• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 91447

مجمع عمومی سالیانه سازمان اقتصادی کوثر برگزار شد؛

تاکید بر ادامه جوان گرایی و حضور شرکتهای سازمان اقتصادی در بازار سرمایه/ شهیدی: فعالیت‌های کوثر در راستای اقتصاد مقاومتی است

مجمع عمومی سالیانه سازمان اقتصادی کوثر به ریاست حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدعلی شهیدی نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور، رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و رییس هیئت‌امنای سازمان اقتصادی کوثر و با حضور دکتر محمدجواد ایروانی معاون نظارت و حسابرسی دفتر مقام معظم رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.

به گزارش آژانس خبری اقتصادتایمز، حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی در این جلسه با بیان اینکه بنیاد شهید و امور ایثارگران یادگار امام خمینی (ره) است افزود: بنیاد در سال 1358 با دستور امام (ره) تأسیس شد و طبق اساسنامه دو وظیفه عمده خدمات‌رسانی معیشتی به ایثارگران و حوزه فعالیت‌های فرهنگی را بر عهده دارد. وی افزود: به دلیل اینکه بودجه عمومی بنیاد پاسخگوی همه نیازهای این مجموعه نیست، سازمان‌های اقتصادی زیر نظر این نهاد شکل گرفته‌اند و برای اینکه بتوانیم قدم‌های خوبی برداریم باید نظارت قوی و رسیدگی همیشگی به این مجموعه‌ها وجود داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران با تقدیر از زحمات صورت گرفته در مجموعه سازمان اقتصادی کوثر، گفت: کارهای مثبتی در مجموعه این سازمان انجام شده است که حاصل زحمات مدیرعامل، هیئت‌مدیره و کارکنان این سازمان است و از مجموعه این زحمات تشکر می‌کنیم.

معاون رییس جمهور با اشاره به شرایط خاص کشور از نظر اقتصادی و اعمال تحریم‌های جدید علیه کشورمان گفت: فعالیت‌های سازمان اقتصادی کوثر در حوزه کاری خود باید تداوم یابد و تولیدات این مجموعه افزایش پیدا کند تا در شرایط فعلی بیش از قبل به ایثارگران، مردم و دولت کمک کند.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: فعالیت‌های سازمان اقتصادی کوثر تاکنون در راستای اقتصاد مقاومتی بوده است و در ادامه نیز باید همین مسیر پیگیری شود و در همین راستا باید چابکسازی، صرفه‌جویی، ادغام فعالیت‌های موازی، تعیین تکلیف شرکت‌های فاقد تولید و کاهش هزینه‌ها همواره مورد تأکید باشد. همچنین فعالیت‌ها باید در چهارچوب اساسنامه، مصوبات و دستورالعمل‌های ابلاغی از سوی حوزه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری و سیاست های دولت و بنیاد شهید و امور ایثارگران باشد.

رییس هیئت‌امنای سازمان اقتصادی کوثر با اشاره به وابستگی این سازمان به بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: فعالیت‌های سازمان اقتصادی کوثر باید با توجه به اهمیت جایگاه ایثارگران در جامعه باشد تا مایه سربلندی این عزیزان شود و باید در تمام فعالیت‌ها شئونات اخلاقی و شرعی به‌صورت کامل رعایت شوند. همچنین این سازمان باید در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت قدم‌های بیشتری بردارد. حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی حضور شرکت‌های سازمان اقتصادی کوثر در بورس را اقدام مثبتی توصیف کرد و گفت: این حضور باید افزایش یابد و به موازات آن نسبت به توانمندسازی شرکت‌ها اهتمام ویژه‌ای صورت بگیرد و دارایی‌های بلااستفاده این سازمان هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف شوند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نیازی به توسعه سازمان اقتصادی کوثر وجود ندارد افزود: تمام تلاش مجموعه سازمان اقتصادی کوثر باید در راستای استفاده بهینه از ظرفیت موجود باشد.

نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران بر لزوم استفاده از ایثارگران در سازمان اقتصادی کوثر تأکید کرد و گفت: خوشبختانه تا امروز توجه ویژه‌ای به این موضوع انجام شده است و حدود 70 درصد نیروهای به کار گرفته شده در سازمان اقتصادی کوثر از خانواده معظم شهدا و ایثارگران هستند و این روند باید ادامه پیدا کند تا بخشی از ایثارگران جویای شغل بتوانند مشغول به کار شوند. همچنین لازم است از به‌کارگیری بازنشستگان پرهیز شود و رویکرد جوان‌گرایی در پیش گرفته شود.

شهیدی ایروانی

محمدجواد ایروانی معاون نظارت و حسابرسی دفتر مقام معظم رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در این جلسه با تأکید بر اهمیت فعالیت‌های اقتصادی در جهت سیاست‌های دولت و تأمین منافع ملی گفت: بسیاری از زحمات این سازمان در زمینه تولیدات کشاورزی و سایر حوزه ها ممکن است دیده نشوند، اما بسیار مهم و شایسته تقدیر هستند و لازم است از شخص حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی و تمام مسئولان و کارکنان مجموعه سازمان اقتصادی کوثر تقدیر و تشکر کنیم که در حال ارتقاء این فعالیت‌ها هستند.

محمدرضا اسکندری مدیرعامل و نایب رییس هیئت‌مدیره سازمان اقتصادی کوثر نیز در این جلسه به ارائه گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته در این مجموعه پرداخت و گفت: سازمان اقتصادی کوثر در سال 1395 دارای 41 شرکت بود که با ادغام و انحلال برخی شرکت‌ها، این تعداد در سال 1396 به 35 شرکت رسید.

 

محمدرضا اسکندری

پیرحسین کولیوند مدیر بیمارستان خاتم‌الانبیاء (ص) نیز در این جلسه به ارائه گزارشی از فعالیت‌های این بیمارستان پرداخت و گفت: ظرفیت تخت‌های بستری بیمارستان خاتم‌الانبیاء (ص) در سال‌های اخیر از 176 تخت به 500 تخت افزایش یافته است و به زودی این تعداد به 750 تخت می‌رسد. وی افزود: در حال حاضر 33 تخت ICU در این بیمارستان وجود دارد که با وجود 120 نفر پرسنل قابل رقابت با تمام بیمارستان‌های سطح منطقه است و در این بخش تنها به ایثارگران خدمات‌رسانی صورت می‌گیرد.

مدیر بیمارستان خاتم‌الانبیاء (ص) با اشاره به ساخت مرکز کنترل و درمان سرطان در این بیمارستان، گفت: این پروژه در حال انجام است و در صورت حمایت به‌زودی تکمیل خواهد شد و این بیمارستان در بحث تحقیقات رتبه پنجم کشوری را در اختیار دارد. وی در ادامه به ارائه بخشی از فعالیت‌های علمی و دستاوردهای این بیمارستان پرداخت. در این نشست گزارش موسسه حسابرسی مفید راهبر از فعالیت‌های سازمان اقتصادی کوثر در سال 1396 با اظهارنظر «مطلوب» قرائت شد.

همچنین «صورت‌های مالی سازمان اقتصادی کوثر»، «عملکرد مدیرعامل و هیئت‌مدیره» و «برنامه‌وبودجه سازمان» به تصویب رسید و موسسه مفید راهبر برای یک سال دیگر به‌عنوان حسابرس و بازرس سازمان انتخاب شد.

در پایان این جلسه «محمدرضا باقری» به‌عنوان جایگزین «حسین گروسی» در هیئت‌مدیره معرفی شد و حضور بقیه اعضای هیئت‌مدیره برای یک سال دیگر در این سمت تصویب شد.

گفتنی است این نشست با حضور  اعضای هیئت‌امنا، مدیرعامل و اعضای هیئت‌مدیره سازمان اقتصادی کوثر و نماینده سازمان برنامه‌وبودجه کشور در محل ستاد مرکزی بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد.

شایان ذکر است سازمان اقتصادی کوثر از سازمان های زیرمجموعه های بنیاد شهید و دفتر مقام معظم رهبری است که بالغ بر 35 شرکت مشهور از زیرمجموعه های آن به شمار می روند. شرکت های مشهور و قدیمی چون شهاب، تهران الکتریک، پیماب، سیمکات،  زربال، جمکو، نیروگاه زاگرس، خوراک دام پارس و خاوردشت، بیمارستان خاتم الانبیاء و دو هلدینگ بزرگ سرمایه گذاری کشاورزی کوثر و توسعه صنایع و معادن کوثر  تنها بخشی از نام هایی هستند که ذیل این شرکت فعالیت می کنند و محمدرضا اسکندری، وزیر موفق وزارت جهاد کشاورزی در دولت نهم ریاست آن را بر عهده دارد.

 

 

 

 

ارسال نظر