• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 90774

معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر داد

پدیده "کشندقرمز" در خلیج فارس کنترل شد

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: شناسایی و پایش آنلاین کشند قرمز، مواد مغذی و هیدروکربنی در بندرعباس انجام شد تا با انجام ارزیابی‌های مستمر این پدیده در کشور کنترل شود.

به گزارش آژانس خبری اقتصادتایمز، اسکندر زند اظهار کرد: برای رصد و بررسی ذخایر آبزیان کشور در حال حاضر پنج فروند شناور تحقیقاتی در جنوب و شمال کشور  فعالیت می‌کند که سه فروند آن به ارزیابی ذخایر آبزیان خلیج‌فارس و دریای عمان در جنوب کشوراست.

وی افزود: با این کار معلوم می‌شود حجم گونه‌های مختلف آبزیان  کشور با چه وضعیتی مواجه و کدام گونه‌ها با افزایش یا کاهش مواجه شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: با این کار درنهایت می‌توانیم مشخص کنیم در چه زمانی صید از کدام گونه‌ها انجام شود تا به ذخایر لطمه‌ای نخورد.

وی بابیان اینکه تا دو هفته آینده یک فروند شناور ارزیابی ذخایر به ناوگان دریای جنوب اضافه می‌شود تصریح کرد: با تقویت تیم تحقیقاتی می‌توانیم ذخایر آبزیان را به صورت مستمرتر شناسایی کنیم.

پدیده کشند قرمز کنترل شد

زند درباره آخرین وضعیت پدیده کشند قرمز در خلیج‌فارس و دریایعمان گفت: یکی از اقدامات سازمان ثبت و پایش تهدیدات بیولوژیک است با کمک اینسامانه، شناسایی و پایش آنلاین کشند قرمز، مواد مغذی و هیدروکربنی در بندرعباس انجام

شد تا با انجام ارزیابی‌های مستمر این پدیده در کشور کنترل شود.

معاون سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی: با اشاره به اینکه پدیده کشند قرمز به‌طور طبیعی در دریا وجود دارد تصریح کرد: زمانی وجود کشند قرمز برای کشور تهدیدآمیز و باعث می‌شود که مواد آلی آب و تغییر دما افزایش پیدا کند.

وی یاد آور شد: با شکوفا شدن این پدیده، سطح آب قرمزرنگ می‌شد که با کاهش اکسیژن و نور آفتاب حیات آبزیان مورد تهدید قرار می‌گرفت.

زند با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای مقابله با کشد قرمز در کشور تاکید کرد: برای مقابله با این پدیده و حفظ ذخایر آبزیان سامانه پایش لحظه‌ای کشند قرمز، مواد مغذی و هیدروکربنی ساماندهی شد تا به‌محض رخ داد این پدیده عملیات رس پاشی انجام شود.

به گفته وی، در سامانه موجود، احتمال آلودگی‌های نفتی، شکوفایی جلبکی یا افزایش مواد مغذی در خط ساحلی نزدیک به اسکله شیلات به اطلاع پرورش‌دهندگان آبزیان یا صاحبان آب‌شیرین‌کن‌ها می‌رسد تا مورداستفاده قرار گیرد.

نقشه بیولوژی خلیج‌فارس و دریای عمان به‌زودی تدوین می‌شود

رئیس سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی اظهار داشت: در حوزه تحقیقات کاربردی برای تکثیر آبزیان بومی دریایی اقدامات زیادی انجام‌شده و  تاکنون بیوتکنیک 30 گونه آبزی در اختیار بخش آبزی‌پروری کشور و سازمان شیلات قرارگرفته است.

وی تصریح کرد:  نقشه بیولوژی خلیج‌فارس و دریای عمان را در دست بررسی داریم و به‌زودی نقشه آن تدوین می‌شود.

بنابراین گزارش، کشند قرمز یا شکوفایی جلبکی پدیده‌ای طبیعی است که براثر نوعی جلبک میکروسکپی به وجود می‌آید.

این موجود زنده بوده و برخی موارد سمی تولید می‌کند که بر بخش مرکزی سیستم عصبی ماهیان تأثیر می‌گذارد و سبب فلج شدن سیستم تنفسی آنها شده و مرگ ماهیان را به دنبال دارد.

 

ارسال نظر