• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 90725

قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی:

تنها ۹ هزار هکتار از باغهای مرکبات بیمه‌اند/ هنوز خسارت دقیقی برآورد نشده است

قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی گفت: از مجموع ۱۰۰ هزار هکتار باغ مرکبات در سه استان شمالی کشور، تنها ۹ هزار هکتار بیمه شده‌اند و کارشناسان در حال بررسی میزان خسارت دقیق هستند.

به گزارش آژانس خبری اقتصادتایمز، محمد ابراهیم حسن‌نژاد در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به اینکه با توجه به بارش‌های سنگین اخیر برف در شمال و خسارت‌ دیدن باغات مرکبات، این صندوق چه تمهیداتی در نظر گرفته، این گونه پاسخ داد که کشاورزان قبل از آنکه حادثه‌ای رخ دهد، باید به فکر بیمه کردن محصولات و مزارع خود باشند، چرا که ما فقط در قبال کشاورزانی که محصولات خود را بیمه کرده‌اند، متعهد هستیم. 

وی با اشاره به اینکه تنها 9 هزار هکتار از باغات مرکبات سه استان شمالی کشور بیمه هستند، تصریح کرد: آمارهای متفاوتی از سطح زیرکشت مرکبات از 102 هزار هکتار تا 160 هزار هکتار ارائه می‌شود و اگر با یک حساب سرانگشتی محاسبه کنیم، کمتر از 10 درصد باغات مرکبات بیمه هستند و البته این رقم بهبود یافته چرا که تا چند سال پیش باغات مرکبات بیمه‌شده به 4 هزار هکتار هم نمی‌رسید.

خبرنگار فارس از قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی پرسید، چقدر خسارت برای برف اخیر باغات مرکبات برآورد شده و پرداخت خواهد شد؟ و او هم این گونه پاسخ داد که کارشناسان بیمه در حال برآورد خسارت در منطقه هستند، چرا که باغ به باغ و کشاورز به کشاورز باید کار کارشناسی انجام شود. 

حسن‌نژاد همچنین در پاسخ به اینکه چقدر از مطالبات خسارات کشاورزان از سال‌های گذشته باقی مانده، گفت: تمام مطالبات کشاورزان در بحث خسارت را تا پایان سال 94 حتی برای چغندرکاران را تسویه کرده‌ایم و از سال‌های گذشته بدهی باقی نمانده است. 

به گزارش فارس، با بارش برف سنگین در هفته گذشته در سه استان شمالی کشور، پیش‌بینی خسارت 20 تا 50 درصدی در باغات مرکبات رخ داده که البته برخی مسئولان خسارت را فقط به محصول ندانسته، بلکه از بین رفتن درختان نیز بخشی از این خسارت‌هاست. 

ارسال نظر