• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 90499

هیات دولت هم حجتی را دور زد:

مجوز واردات برنج توسط مرزنشینان توسط دولت+سند

در حالی شورای اقتصاد، وزیر جهاد کشاورزی و سازمان توسعه تجارت در مصوبات و بخشنامه های جداگانه واردات و ترخیص برنج از اول مرداد را تحت هیچ شرایطی مجاز ندانستند، گمرک از آزادسازی واردات برنج توسط تعاونی های مرزنشینان با مصوبه دولت خبر داد.

به گزارش آژانس خبری اقتصادتایمز به نقل از تسنیم، قصه ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت برای حمایت از برنج کاران و تولید داخل هر سال با انواع و اقسام مصوبه و بخشنامه تکرار می شود، ولی هر از چند گاهی می شنویم که واردات برنج در فصل ممنوعه با دور زدن قوانین انجام می گیرد.

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی اواخر سال گذشته در نامه ای به محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مصوبه شورای اقتصاد، ممنوعیت واردات برنج به کشور از اول مرداد 95 را اعلام کرد.

در این نامه آمده بود: «با توجه به مصوبه شورای محترم اقتصاد به شماره 216800 مورخ 94/8/10در خصوص واردات برنج جهت تامین کسری مورد نیاز کشور خواهشمند است دستور فرمایید اقدامات زیر انجام شود:

1- ثبت سفارش برنج وفق مصوبه از تاریخ 94/9/4 انجام پذیرد به نحوی که کلیه واردات برنج مشمول مابه التفاوت گردد، مدت اعتبار ثبت سفارش سه ماه و حداکثر برای مدت یک ماه دیگر قابل تمدید باشد. 

2- کلیه ثبت سفارش انجام شده بایستی حداکثر تا تاریخ 95/4/31 وارد کشور شود و این موضوع به کلیه متقاضیان اعلام و تعهد اخذ گردد که پس از تاریخ فوق به دلیل شروع فصل برداشت و لزوم حمایت از تولیدکنندگان داخلی امکان ترخیص وجود نخواهد داشت. 

3- مبلغ 5000 ریال مابه التفاوت برای هر کیلوگرم برنج وارداتی توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران اخذ شود.»

درپی نامه مصوبه شورای اقتصاد و نامه وزیر جهاد کشاورزی، علی اکبر مهرفرد قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی 29 خرداد امسال در نامه ای به افخمی راد رئیس سازمان توسعه تجارت یادآور شد که از اول مرداد 95 ترخیص برنج از گمرکات کشور تحت هیچ شرایطی مجاز نیست.

تصویر نامه به شرح زیر است:

واردات برنج

درپی نامه قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی به افخمی راد، تقی محمدیان مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت 4 تیر امسال در نامه ای به گمرک ایران تصریح کرد که ترخیص برنج از گمرک از اول مرداد تحت هیچ شرایطی امکانپذیر نمی باشد.

تصویر این نامه به شرح زیر است:

واردات برنج

در حالی مصوبه شورای اقتصاد، نامه وزیر جهاد کشاورزی و بخش نامه های سازمان توسعه تجارت و گمرک واردات برنج از اول مرداد را تحت هیچ شرایطی مجاز نمی داند، ولی گمرک ایران در گزارش اخیر خود از تجارت شش ماهه کشور ضمن تایید واردات 2300 تن برنج به کشور در شهریورماه اعلام کرد: "میزان واردات برنج طی شهریورماه سال جاری به میزان 2300 تن و به ارزش 2 میلیون دلار بوده که واردات آن نیز بنا به مصوبه هیات وزیران توسط شرکت تعاونی های مرزنشینان صورت گرفته است."

پیش از این رئیس انجمن واردکنندگان برنج هم واردات برنج از سوی مرزنشینان را یکی از راههای دور زدن قانون اعلام کرده بود.

واردات برنج

ارسال نظر