• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 88249

در پی سفر رییس‌جمهور به استان خوزستان طرح ملی احیای ۵۵۰ هزار هکتار از دشت‌های استان‌های خوزستان و ایلام بررسی شد که قرار است تا پایان امسال ۸۰ هزار هکتار از آن به بهره‌برداری برسد و در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، تا پایان امسال حدود ۸۰ هزار هکتار از اراضی طرح ملی احیای ۵۵۰ هزار هکتار از دشت‌های استان‌های خوزستان و ایلام که اجرای آن در سفر مقام معظم رهبری به استان خوزستان به تصویب رسیده بود به عنوان فاز جدید به شکل اراضی مدرن کشاورزی به بهره‌برداری رسیده و به کشاورزان و بهره‌برداران واگذاری می‌شود.

پیش از این ۶۲ هزار هکتار از این اراضی تاکنون تکمیل و به مرحله بهره‌برداری و ۱۸ هزار هکتار دیگر دردهه فجر تحویل کشاورزان خواهدشد. ضمن اینکه در حال حاضر ۱۷۰ هزار هکتار از اراضی دشت‌های استان‌های مذکور زیر قرارداد اجرای طرح قرار گرفته‌اند.

بر اساس برآوردهای صورت گرفته با اجرای این طرح عملکرد در هکتار این اراضی از متوسط برداشت یک تن در هکتار به چهار تا پنج تن و دوره کشت از یک بار در سال به سه‌ بار افزایش خواهد یافت.

البته در سال ۸۸ این پروژه ملی در راستای تسریع در روند اجرای کار و با توجه به امکانات و توانایی‌های موجود به موسسه‌ جهاد نصر واگذار و مقرر شد ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی دشت‌های استان خوزستان و ۵۰ هزار هکتار از اراضی دشت‌های ایلام و پایاب سدهای موجود در ۵ حوزه دز، کارون، کرخه، مارون، زهره و خیرآباد ذیل شبکه‌های اصلی احداثشده یا برای اجرای آن اقدام شود.

همچنین با تکمیل این پروژه ۳۰۰ هزار شغل پایدار(۱۴۷ هزار شغل مستقیم و ۱۵۳ هزار شغل غیرمستقیم) ایجاد و سالانه ۵/۹ میلیون تن به تولید محصولات کشاورزی افزوده می‌شود که برای بهره‌برداران سالانه ۲۱ هزار میلیارد ریال درآمد به همراه دارد.

از سوی دیگر با موافقت و دستور مقام معظم رهبری یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای طرح اختصاص و با تامین ۱۳هزار میلیارد ریال در هر سال به مدت سه سال، به نظر می‌رسد روند پیشرفت این طرح با شتاب بیشتری ادامه یابد.

اعتبار امسال وزارت جهاد کشاورزی در مجموع ۱۱هزار میلیارد ریال بوده و اختصاص چنین اعتباری برای طرح احیای دشت‌های خوزستان و ایلام نشان از عنایت و توجه مقام معظم رهبری و رییس جمهوری به این طرح عظیم دارد که البته پیگیری برای اختصاص یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار دیگر از محل فاینانس برای این طرح دردستورکار قرار گرفته است.

ارسال نظر