• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 87279

رییس شورای ملی نخود کشور خواستار صفر شدن عوارض مربوط به صادرات نخود شد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، منطقه کرمانشاه، ناصر مرادی - رییس شورای ملی نخود کشور - در نشست ستاد توسعه اقتصادی استان کرمانشاه که با حضور استاندار در محل اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد گفت: متوسط سالانه تولید حبوبات در کشور ۶۲۰ هزار و ۳۰۰ تن است که از این رقم ۲۶۵ هزار و ۶۶۰ تن آن را نخود تشکیل می‌دهد.

مرادی با بیان اینکه ۶۳ درصد از سطح زیر کشت حبوبات کشور به نخود اختصاص دارد، میزان تولید متوسط آن را ۴۳ درصد حبوبات کشور عنوان کرد.

رییس شورای ملی نخود کشور در ادامه سطح زیر کشت نخود کشور را ۵۵۶ هزار و ۷۹۰ هکتار دانست.

مرادی در ادامه متوسط راندمان تولید نخود در هکتار را در مورد نخود دیم ۴۷۲ کیلوگرم در هکتار دانست و افزود: این رقم در مورد نخود پاییزه به یک تن و ۲۰۰ کیلوگرم در هکتار رسیده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون میزان متوسط عملکرد تولید نخود در کشور با میانگین جهانی آن فاصله دارد، گفت: در مورد نخود بهاره حداکثر متوسط عملکرد آن به ۸۰۰ کیلوگرم در هکتار خواهد رسید و بیشتر از این مقدار با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی کشور ایران شدنی نیست.

مرادی با بیان اینکه استان کرمانشاه در سال ۹۱ با تولید ۹۸ هزار و ۵۷۷ کیلوگرم در فهرست استان های برتر تولید کننده نخود بوده است، عنوان کرد: آمارها نشان می دهد که در سال ۸۱ میزان سطح زیر کشت نخود در استان کرمانشاه حدود ۷۵۱ هزار هکتار بوده که این رقم پس از حدود ۱۰ سال به جای اینکه افزایش پیدا کند، کاهش هم پیدا کرده است.

وی در ادامه با بیان اینکه سطح زیر کشت نخود کشور در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن کاهش ۲۰۰ هزار هکتاری داشته است، عنوان کرد: در صورت ادامه این روند در آینده شاید حتی در فهرست وارد کنندگان نخود به کشور قرار گیریم.

مرادی معتقد است: کاهش قیمت نخود در سالهای اخیر سبب شده تا کشت این محصول مورد بی مهری کشاورزان قرار گیرد و در شرایط کنونی به نظر می رسد اگر چاره‌ای اندیشیده نشود شاید حتی یک سوم سال گذشته نیز کشت نخود انجام نگیرد.

رییس شورای ملی نخود کشور در ادامه به ارائه راهکارهایی در خصوص افزایش سطح زیر کشت نخود و در نهایت افزایش میزان تولیدات این محصول مهم پرداخت و نبود ماشین آلات کاشت، داشت و برداشت را یکی از عمده مشکلات پیش روی زراعت نخود دانست.

مرادی در ادامه در خصوص صادرات نخود خاطر نشان کرد: هزینه‌های بالای تولید سبب شده تا کشاورزان نسبت به کشت این محصول راغب نباشند.

وی با بیان اینکه نخودهای کرمانشاه در کشورهای پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس مرغوبیت خاصی دارد، خوش طعمی و پروتئین بالای نخود تولیدی در کشور را از امتیازات آن دانست و گفت: به جرات می توان گفت که نخود تولید شده در کشور ما غذای پاکی است که هیچگونه دستکاری ژنتیکی نشده است.

مرادی افزود: مرغوبیت نخود تولیدی در کشور ما تا جایی است که در برهه‌ای از زمان تجار پاکستانی حاضر می شدند نخود کشور ما را با برنج خود معاوضه کنند.

رییس شورای ملی نخود کشور با بیان اینکه ما در حوزه تولید نخود هیچگونه کمبودی نداریم و مصرف ما به مراتب کمتر از میزان تولیدات آن است، خواستار لغو عوارض صادرات نخود شد.

وی افزود: پس از اینکه در سال ۸۵ صادرات حبوبات و به طبع آن نخود ممنوع شد پس از تلاشهای بسیار و بعد از ۱.۵ سال بر روی صادرات آن تعرفه ۳۰ درصدی بستند که این مسئله صادرات نخود را با مشکلاتی مواجه کرد.

مرادی ادامه داد: در سال ۸۷ پس از گذشت دو سال عوارض مربوط به صادرات نخود لغو شد، اما در آذر ماه سال گذشته تعرفه ۱۰۰ درصدی بر روی صادرات حبوبات و نخود گذاشتند و پیگیریهای ما در این خصوص تاکنون بی نتیجه مانده است.

رییس شورای ملی نخود کشور خواستار صفرشدن عوارض مربوط به صادرات نخود شد.

مرادی نخود را در فهرست بهترین محصولات کشور و استان کرمانشاه قرار داد و خاطر نشان کرد: نخود تولیدی در این استان دارای برند خاصی است و این مسئله لزوم توجه به لغو عوارض صادرات آن را نشان می دهد.

وی در ادامه تفویض مسوولیت تنظیم بازار نخود به شورای ملی نخود کشور و ساماندهی امور صادرات آن را خواستار شد.

مرادی حمایت ویژه از فراوری نخود و صنایع تبدیلی وابسته به آن و مساعدت ویژه برای سرمایه گذاری در این بخش را از دیگر خواسته های خود دانست.

ارسال نظر