• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86919

یک مقام دولتی چین اظهار کرد: حدود ۳.۳۳ میلیون هکتار زمین زراعی به اندازه‌ای آلوده است که امکان کشت محصول در آنها وجود ندارد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، چین به دنبال آلودگی‌های شدید، برای بهبود محیط زیست شهری تحت فشار قرار دارد اما پاکسازی مناطق روستایی برای دولت این کشور از این هم چالش بزرگ‌تری محسوب می‌شود زیرا رشد صنعتی سریع سه دهه گذشته، کشاورزی و تامین غذای جمعیت رو به رشد را با خطر روبرو کرده است.

وانگ شی‌یوان، معاون وزیر زمین و منابع چین در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: چین مصمم به رفع این مشکل است و میلیاردها یوان در سال برای اجرای پروژه‌هایی صرف خواهد کرد که هدف آنها احیای زمین‌های آلوده و تامین آب زیرزمینی است.

وسعت زمین‌های زراعی آلوده چین برابر با وسعت بلژیک است. با عزم دولت چین برای جلوگیری از ورود فلزات سمی به زنجیره غذایی، اجازه کاشت در این زمین‌ها داده نمی‌شود.

پیش از این گزارش‌هایی از برنج آلوده به کادمیوم منتشر شده بود.

بازرسان دولتی در سال جاری سطح خطرناکی کادمیوم را در برنج فروخته شده در شهر جنوبی گوانگژو یافتند. این برنج در هنان تولید شده بود که منطقه ای با آلودگی شدید به فلزات سنگین است.

بر اساس گزارش رویترز، عزم چین برای دریافت حداکثر غذا و منابع لازم از زمین، هزاران مزرعه را نزدیک کارخانه‌های شیمیایی، معادن و صنایع سنگین دیگر قرار داده است و خطر آلودگی آنها را بالا برده است. با توجه به اینکه موضوع امنیت غذا فوری‌ترین نگرانی موجود است، چین مصمم بوده تا حداقل ۱۲۰ میلیون هکتار زمین را برای کشاورزی حفظ کند که یک سیاست شناخته شده به عنوان " خط قرمز " است. احیای زمین‌های زراعی آلوده بخشی از این سیاست است.

ارسال نظر