• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84680

سازمان دامپزشکی وظیفه نظارت بر عرضه سالم فرآورده‌های خام دامی را برعهده دارد اما مسئولان آن معتقدند شیر فله‌ای عرضه شده با مجوز این سازمان و در قالب دستورالعمل ابلاغی اخیر نیست و آن‌ها وظیفه‌ای برای نظارت بر واحدهای متخلف ندارند!

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، پس ازمخالفت‌های متعدد با عرضه شیر فله‌ای در ماست‌بندی‌های سطح شهر سازمان دامپزشکی اعلام کرده بود که این مراکز با مجوز وزارت بهداشت و اصناف خود مشغول به فعالیت هستند اما برای مقابله با آن دستورالعمل عرضه شیر فله‌ای سالم را ابلاغ کرد که براساس این دستورالعمل، مراکز دامداری که واجد شرایط و استانداردهای بهداشتی هستند می‌توانند تحت نظارت کامل این سازمان به عرضه شیر فله‌ای سالم در بسته‌بندی‌های مشخص بپردازند.

گرچه پس از ابلاغ این دستورالعمل مخالفت‌ها برای عرضه شیر فله‌ای حتی در قالب جدید ادامه پیدا کرد اما سازمان دامپزشکی همچنان اجرای این طرح و فرهنگ‌سازی را بهتر از برخورد و نظارت بر عرضه‌کنندگان متخلف می‌داند.

البته پس از گذشت چند ماه از ابلاغ دستورالعمل عرضه شیر فله‌ای سالم، هیچ دامداری مجوز از سازمان دامپزشکی دریافت نکرده که می‌توان دلیل آن را تعلیق در پی مخالفت‌های بسیار با این طرح یا نبود استقبال دامداران با توجه به شرایط سخت و البته هزینه‌های اضافی آن دانست.

از سوی دیگر نبود نظارت بر واحدهای عرضه‌کننده شیرخام و فرآورده‌های لبنی که البته هیچ مجوزی هم از سازمان دامپزشکی نگرفته‌اند جالب توجه است چرا که این سازمان همچنان با بیان اینکه برخورد قهری برای جلوگیری از این تخلف نتیجه‌بخش نیست یا اینکه مجوز این واحدها را سازمان دامپزشکی صادر نکرده، بر فرهنگ‌سازی و اجرای طرح استقبال نشده‌اش تاکید دارد در حالی که وظیفه سازمان دامپزشکی نظارت بر عرضه سالم فرآورده‌های خام دامی است.

محسن مشکات - معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی - در این باره به ایسنا گفت: علیرغم مخالفت‌های متعدد با این طرح، دستورالعمل عرضه شیر فله‌ای لغو یا تعلیق نشده اما هنوز هیچ دامداری نتوانسته مجوز عرضه شیر فله‌ای سالم را دریافت کند؛ بنابراین از دامداران تقاضا کردیم شیر تولید شده در دامداری خود را به مراکز ماست‌بندی تحویل ندهند و از مصرف‌کنندگان نیز می‌خواهیم فعلا شیر فله‌ای موجود در بازار را نخرند.

وی افزود: گرچه برخی مخالف اجرای این طرح بوده و هستند اما دلایل سازمان دامپزشکی برای خود قانع کننده است و هیچ تضادی به اصول بهداشتی ندارد البته این‌که حتی پس ازگذشت چند ماه از ابلاغ دستورالعمل عرضه شیر فله‌ای سالم هیچ یک از استان‌ها صدور مجوز برای واحدهای دامداری را به سازمان دامپزشکی ابلاغ نکرده‌اند نشان می‌دهد تاکنون هیچ یک از واحدها نتوانسته‌اند استانداردهای مورد نظر سازمان دامپزشکی برای فروش فله‌ای شیر خام را احراز کنند.

معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی با تاکید بر توصیه این سازمان برای مصرف شیر و مواد لبنی پاستوریزه گفت: از آنجا که متقاضیان زیادی برای مصرف شیر فله‌ای وجود دارند سازمان دامپزشکی این دستورالعمل را ابلاغ کرد تا عرضه شیر فله‌ای به صورت سالم و تحت نظارت سازمان دامپزشکی قرار گیرد. اما واحدها و مراکز عرضه کننده شیر فله‌ای هیچ مجوزی برای فروش این فرآورده لبنی ندارند و تنها می‌توانند شیر فله‌ای را به ماست و دیگر فرآورده‌های لبنی تبدیل کنند؛ بنابراین سازمان دامپزشکی نیز مانند دیگر دستگاه‌های نظارتی از جمله وزارت بهداشت مخالف عرضه شیر فله‌ای به روال کنونی است.

مشکات اظهار کرد: از آنجا که مراکز ماست‌بندی در کشور با مجوز اصناف و وزارت بهداشت مشغول به فعالیت هستند سازمان دامپزشکی نمی‌تواند مجوز آن‌ها را ابطال کند اما با عرضه شیر فله‌ای توسط این مراکز مخالف است.

به نظر می‌رسد حالا که دستورالعمل عرضه‌ی شیر فله‌ای سالم مورد استقبال چندانی قرار نگرفته و عرضه شیر خام به شکل غیربهداشتی گذشته همچنان ادامه دارد، سازمان دامپزشکی و البته دیگر دستگاه‌های نظارتی به عنوان تامین کننده سلامت غذایی مصرف‌کنندگان باید وارد فاز دیگری که همان نظارت و برخورد با متخلفان است شوند تا شاید به کاهش عرضه و البته مصرف شیر خام امیدوار بود چراکه سلامت مردم شوخی‌بردار نیست که برای کنترل آن در انتظار فرهنگ‌سازی بنشینیم.

ارسال نظر