• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 83360

علیرغم اظهارات وزیر نیرو، سازمان حفظ نباتات اعلام کرد

روند کاهشی مصرف کود و سم در کشاورزی / برخورد با فروشندگان سموم غیرمجاز

اقتصادتایمز: در حالی که وزیر نیرو نسبت به آلودگی منابع آبی از طریق ورود کود و سم مصرف شده کشاورزان از طریق پساب‌ها ابراز نگرانی کرده، سازمان حفظ نباتات این موضوع را رد و اعلام کرد: با توجه به اقدامات آموزشی، ترویجی و نظارتی این سازمان نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

در حالی که وزیر نیرو نسبت به آلودگی منابع آبی از طریق ورود کود و سم مصرف شده کشاورزان از طریق پساب‌ها ابراز نگرانی کرده، سازمان حفظ نباتات این موضوع را رد و اعلام کرد: با توجه به اقدامات آموزشی، ترویجی و نظارتی این سازمان نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

به گزارشاقتصادتایمز، حمید چیت‌چیان در نخستین نشست خبری خود در جمع نمایندگان رسانه‌ها گفته بود که سموم کشاورزی و کودهای به کار رفته به صورت غیر موجه به میزان زیاد مصرف می‌شوند که این موضوع باعثشده اضافه‌های آن توسط پساب‌های کشاورزی دوباره به منابع آب وارد شود و به شدت منابع آبی را آلوده کند که رضا فتوحی، رییس سازمان حفظ نباتات این موضوع را رد کرد.

وی به ایسنا گفت: روند مصرف کود و سم شیمیایی در بخش کشاورزی همواره رو به کاهش است و با توجه به اقدامات آموزشی، ترویجی و نظارت‌های بازرسان و کارشناسان سازمان حفظ نباتات نگرانی بابت بالابودن میزان مصرف کود و سموم شیمیایی کشاورزی وجود ندارد.

فتوحی افزود: سازمان حفظ نباتات در وهله نخست وظیفه پیشگیری را دارد بنابراین همواره تا آفتی همه‌گیر نشود و احتمال ضرر و زیان اقتصادی برای کشاورزان نداشته باشد توصیه به مصرف سموم شیمیایی نمی‌کند اما در صورت لزوم نیز همواره سمومی به کشاورزان توصیه می‌شود که از طریق هیات نظارت که متشکل از سازمان‌ها و دستگاه‌هایی مانند وزارت بهداشت، سازمان استاندارد، موسسه گیاه‌پزشکی، سازمان حفظ نباتات و… است مورد تایید قرار می‌گیرد.

رییس سازمان حفظ نباتات تصریح کرد: بازرسان سازمان حفظ نباتات بر روند فروش کود و سموم مورد استفاده در بخش کشاورزی و حدود ۳۰۰۰ فروشگاه عرضه کننده در کشور نظارت می‌کنند و با نظارت‌هایی که از طریق سرکشی‌های سرزده انجام می‌شود به صورت جدی با توزیع‌کنندگان و فروشندگان کود و سموم غیرمجازی که دارای گواهی و تاییدیه نباشد برخورد می‌شود.

ارسال نظر