• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 83074

یک مقام سازمان برنامه‌ریزی چین پیش‌بینی کرد اجرای برنامه ذخیره‌سازی برنج که ذخایر را به رکورد بالایی رسانده اما موفق به بالا بردن قیمت‌های داخلی نشده، پایان خواهد یافت.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، طبق برآورد شرکت شینهو فیوچرز، این برنامه تقریبا سه میلیارد دلار در دو سال گذشته برای دولت چین تمام شده است.

به گفته مدیر واحد اقتصاد و بازرگانی کمیسیون ملی اصلاحات و توسعه چین، رایانه مستقیم به تولیدکنندگان نیشکر و چغندر ممکن است تا اکتبر سال ۲۰۱۴ جایگزین این برنامه شود.

اگرچه چین در یک دهه گذشته برای افزایش درآمد ۴۰ میلیون کشاورز، اقدام به خرید محصولات نیشکر و چغندر کرده اما قیمت‌های محلی ۹.۱ درصد از ژانویه به این سو کاهش یافته است. از سوی دیگر میزان واردات شکر چین به رکورد ۴.۵ میلیون تن در سال ۲۰۱۲-۲۰۱۱ رسید.

طبق برآورد شرکت واندا فیوچرز، ذخایر شکر چین تا پایان سپتامبر به شش میلیون تن رسید که برابر با حدود نیمی از تولید این کشور در سال گذشته بود. چین آمار ذخایر را منتشر نمی‌کند.

به گفته جاناتان کینگزمن - بنیانگذار کینگزمن - چین ۲.۵ میلیون تن شکر در سال ۲۰۱۴-۲۰۱۳ وارد خواهد کرد که ۴۳ درصد نسبت به سال پیش کمتر خواهد بود. این کشور ممکن است حداقل ۱.۴ میلیون تن شکر خریداری کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، چین وارداتش را از طریق سهمیه‌های توافق شده با سازمان جهانی تجارت کنترل می‌کند و اجازه می‌دهد سالانه حدود ۱.۹ میلیون تن شکر با تعرفه ۱۵ درصد وارد شود. تعرفه واردات افزون بر این میزان ۵۰ درصد خواهد بود.

وزارت کشاورزی آمریکا برآورد کرده که تقاضای جهانی برای شکر ۲.۳ درصد در سال بازاریابی ۲۰۱۴-۲۰۱۳ افزایش یافته و به ۱۶۷.۳ میلیون تن می‌رسد و تولید طی این مدت ۰.۲ درصد افزایش یافته و به ۱۷۴.۹ میلیون تن بالغ می‌شود.

ارسال نظر