• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 83043

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب، خاک و صنایع گفت: از حدود ۱۰۰ هزار چاه غیر مجاز کشاورزی حدود ۳۰ هزار حلقه در استان ارومیه وجود دارد که تعیین تکلیف آن‌ها یکی از وظایف وزارت جهاد کشاورزی برای احیای دریاچه ارومیه است.

به گزارشاقتصاد تایمزرحیم سجادی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: دولت در راستای احیای دریاچه ارومیه ۱۹ بند را به تصویب رسانده که طرح‌های آن در حال تدوین و اجراست و از این میان سه بند به وزارت جهاد کشاورزی برمی‌گردد.

وی افزود: تعیین تکلیف چاه‌های غیر مجاز و بدون پروانه، جلوگیری از توسعه اراضی کشاورزی با استفاده از سازوکارهای تشویقی و تنبیهی، اجرای عملیات‌ آبخیزداری و تاکید بر آبخوان‌داری برای تقویت سفره‌های آب زیرزمینی حاشیه دریاچه ارومیه به شرط حفظ حقابه رودخانه‌ها تا ورودی به دریاچه از جمله وظایف مشخص شده وزارت جهاد کشاورزی در راستای احیای دریاچه ارومیه است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب، خاک و صنایع گفت: در کشور حدود ۱۰۰ هزار حلقه چاه غیر مجاز و بدون پروانه وجود دارد که حدود ۳۰ هزار حلقه آن در استان ارومیه قرار دارد که براساس قانون باید هر چه سریع‌تر تعیین تکلیف شوند.

سجادی ادامه داد: در قانون تعیین تکلیف چاه‌های غیر مجاز آمده است که حقابه این چاه‌ها باید کاهش یابد و و مشروط به آبیاری تحت فشار به آن‌ها مجوز داده شود اما مسئولیت آن بر عهده وزارت نیرو است و وزارت جهاد کشاورزی در اجرای این قانون همکاری و هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهد.

پیش از این چیت‌چیان، وزیر نیرو تاکید کرده بود که کارگروه نجات دریاچه ارومیه با دریافت راهکارهای جدید ۴۳ راهکار را در نظر گرفته که ۱۹ مورد آن فوریت دارد اما دولت در گذشته برای احیای این دریاچه اعتبارات ناچیزی را اختصاص داده بود که می‌توان به ۱۰ میلیارد تومان در سال گذشته و حدود هشت میلیارد تومان در سال جاری اشاره کرد.

ارسال نظر