• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 83036

مدیر سابق سندیکای کارخانه‌های چای شمال گفت: با توجه به بهبود نرخ‌ خرید تضمینی برگ سبز چای و نحوه پرداخت آن نسبت به سال گذشته، چایکاران امیدوارتر از گذشته هستند و در صورت مدیریت صحیح باغات می‌توان تولید چای را در سال آینده تا سه برابر افزایش داد.

به گزارشاقتصاد تایمزنعمت یاورزاده در گفت‌وگو با ایسنا اظهارکرد: امسال قیمت خرید تضمینی برگ سز چای به ۱۲۰۰ تومان افزایش یافت و نحوه پرداخت مطالبات چایکاران نیز بهتر از سال‌های گذشته بود چراکه تا کنون از حدود ۶۷ میلیارد تومان بهای برگ سبز خریداری شده از چایکاران حدود ۵۵ میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

وی افزود: پرداخت به موقع بهای برگ سبز چایکاران همواره یکی از مهم‌ترین مشکلات آن‌هاست چراکه چایکاران برای اینکه بتوانند محصولشان را به موقع برداشت کنند و دستمزد کارگران را بپردازند نیازمند اعتبار هستند که از طریق پرداخت مطالباتشان تامین می‌شود؛ بنابراین اگر بهای برگ سبز برداشت شده آن‌ها به موقع پرداخت نشود اتفاق سال‌های گذشته که همان رهاسازی باغ‌های چای بود تکرار خواهد شد.

مدیر اجرایی سابق سندیکای کارخانه‌های چای شمال تاکید کرد: اگر وعده مسئولان سازمان چای و دولت برای پرداخت باقیمانده مطالبات چایکاران هر چه سریع‌تر محقق شود و باغ‌های چای استان‌های شمالی ضمن مدیریت صحیح، بتوانند با تسهیلات ارزان قیمت احیاء شوند می‌توان امیدوار بود که میزان برداشت برگ سبز و تولید چای در سال آینده نسبت به امسال تا سه برابر افزایش یابد.

یاورزاده ادامه داد: در دهه‌های گذشته حدود ۲۸۰ هزار تن برگ سبز از باغ‌های چای برداشت و از این میزان حدود ۶۵ هزار تن چای خشک تولید می‌شد اما میزان برگ سبز برداشت شده با کاهش بیش از ۷۰ درصدی به حدود ۸۵ هزار تن برگ سبز رسیده است.

این کارشناس کشاورزی گفت: اگر باقیمانده مطالبات چایکاران هر چه سریع‌تر پرداخت و نرخ خرید تضمینی چای برای سال زراعی پیش‌رو به موقع ابلاغ شود می‌توان امیدوار بود باغ های غیرفعال و متروکه مجددا احیاء شودن و تولید چای به دوران گذشته باز گردد.

وی تاکید کرد: اگر تولید چای خشک در کشور به ۶۵ هزار تن برسد برای تامین نیاز حدود ۱۰۰ هزار تنی کشور به میزان کمتری از واردات نیاز داریم و کشاورزان برای تولید چای با کیفیت مطلوب‌تر انگیزه‌ بیشتر پیدا می‌کنند.

ارسال نظر