• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 91454

عضو پارلمان بلژیک:

اقدامات اتحادیه اروپا علیه تحریم‌های ایران، تنها روی کاغذ خوب هستند

«آلدو کارکاسی»عضو پارلمان بلژیک، اقدامات اتحادیه اروپا جهت دادن اطمینان به شرکت‌های اروپایی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و حفظ برجام، تنها «روی کاغذ خوب هستند».

به گزارش آژانس خبری اقتصادتایمز، قانونگذار بلژیکی معتقد است که اقدامات اتحادیه اروپا برای مقابله با اقدام غیرقانونی آمریکا جهت بازگرداندن تحریم‌ها علیه مردم ایران، سبب نمی‌شود که شرکت‌های اروپایی به ادامه مراودات با تهران تشویق شده و به کار در ایران ادامه دهند.

«آلدو کارکاسی» عضو پارلمان بلژیک گفته که اقدامات اتحادیه اروپا برای مقابله با بازگرداندن تحریم‌های ایران و دادن اطمینان به شرکت‌های اروپایی برای ادامه دادن مراودات خودشان با تهران، «پاسخی ضعیف» است.

او به خبرگزاری «اسپوتنیک» گفت: «(اقدامات اتحادیه اروپا) روی کاغذ خوب هستند اما مدیران شرکت‌های فعال در بازار ایران را با یک انتخاب سخت مواجه می‌کند: اطاعت از دستور آمریکا یا اطاعت از اتحادیه اروپا».

قانونگذار بلژیکی ادامه داد: «این انتخاب به سرعت انجام خواهد شد. خود من در گذشته سابقه مدیریت در شرکت‌های بزرگ فناوری را دارم، یک شرکت چنین ریسک‌هایی را قبول نخواهد کرد. شرکت‌ها ایران را ترک خواهند کرد و ابتدا بزرگترین شرکت‌ها این کار را خواهند کرد».

وی گفت: «شرکت‌های چینی جایگزین توتال (در ایران) خواهند شد. این ضربه‌ای به کسب و کار اروپایی است و تنها شرکت‌های کوچک به مراوده (با ایران) ادامه خواهند داد».

عضو پارلمان بلژیک البته معتقد است که اتحادیه اروپا در نهایت به مکانیسمی برای ادامه تجارت با ایران خواهد رسید و با حفظ کانال مالی بین دو طرف، برجام را حفظ خواهد کرد اما تحت فشارهای آمریکا، سطح تجارت بین دو طرف کاهش خواهد یافت.

اظهارنظر این سیاستمدار در حالی صورت گرفته که اتحادیه اروپا از اجرایی شدن قوانین مسدودساز برای مقابله با تحریم‌های آمریکا خبر داده و تأکید کرده که برای حفظ کانال مالی موثر با ایران و ادامه فروش نفت و گاز ایران، تلاش می‌کنند

 

ارسال نظر