• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 91432

رویترز:

شرکت نفتی«سینوپک" چین واردات نفت از آمریکا را متوقف کرد

با توجه به افزایش تنش تجاری بین واشنگتن و پکن شرکت «سینوپک» چین شریک شرکت فرانسوی توتال در اجرای پروژه 11 گاز پارس جنوبی،‌خرید نفت از آمریکا را متوقف کرد.

به گزارش آژانس خبری اقتصادتایمز به نقل از رویترز، سه منبع آگاه روز گذشته اعلام کردند: شرکت Sinopec چین یکی از بزرگترین شرکت‌های بزرگ دولتی در این کشور به دلیل تشدید بحران جنگ تجاری بین واشنگتن و آمریکا خرید نفت از آمریکا را متوقف کرد.

این منابع که خواستند نام‌شان فاش نشود اعلام کردند هنوز مشخص نیست چین تا چه زمانی واردات نفت از آمریکا را کنار خواهد گذاشت اما یک منبع آگاه گفت شرکت Unipec زیرمجموعه شرکت Sinopec حداقل تا ماه اکتبر هیچ ثبت سفارشی برای خرید نفت آمریکا ندارد.

شرکت Sinopec بزرگترین شرکت پالایشی و وارد کننده نفت آمریکا در آسیا محسوب می‌شود. به طور کلی شرکت‌های چینی برای دور ماندن از احتمال اعمال تعرفه بر واردات نفت از آمریکا توسط دولت چین، خرید نفت آمریکا را کاهش دادند.

پکن فرآورده‌های سوختی وارداتی از آمریکا نظیر نفت خام و فرآورده‌های نفتی را در لیست شمول اعمال تعرفه 25 درصدی واردات در ادامه جنگ تجاری با واشنگتن قرار دادند. البته دولت چین هنوز مشخص نکرده است که چه زمانی این تعرفه‌ها اعمال خواهد شد.

Unipec بیشتر از برنامه خود برای سه برابر کردن حجم واردات نفت از آمریکا و رساندن آن به 300 هزار بشکه در روز تا پایان سال جاری خبر داده بود.

بنا به اطلاعات ارائه شده توسط مؤسسه تامسون رویترز در 8 ماه نخست سال جاری چین به طور متوسط روزانه 334 هزار بشکه نفت از آمریکا وارد کرده است.

این آمار همچنین نشان می‌دهد این حجم از واردات در ماه سپتامبر به 198 هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت چرا که تنها سه نفتکش بزرگ از آمریکا در حال انتقال نفت به چین هستند.

کنار رفتن خریداران نفت آمریکا که دومین خریدار نفت از واشنگتن پس از کانادا محسوب می‌شوند قیمت نفت آمریکا را نزولی کرده و آن را برای دیگر خریداران و خرید آن را توسط دیگر کشورها منطقی کردند. البته شرکت Sinopec به خرید نفت از آمریکا و فروش آن به مشتریان اروپایی ادامه خواهد داد ولی بعید به نظر می‌رسد با توجه به عدم وجود خریدار در شرق اقدام به انتقال آن به آسیا بکند.

سه کارگزار نفتی اعلام کردند طرح چین برای اعمال تعرفه 18 دلاری بر قیمت هر بشکه 70 دلار دیگر شرکت‌های چینی را نسبت به خرید نفت آمریکا بی‌میل کرده است.

 

ارسال نظر