• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 91386

 جنگ تجاری بین آمریکا و اروپا آغاز شد

از روز گذشته و با تشدید اقدامات تلافی‌جویانه اروپا علیه سیاست‌های تعرفه‌ای آمریکا عملاً جنگ تجاری بین دو سوی آتلانتیک آغاز شد.

به گزارش آژانس خبری اقتصادتایمز،‌ اتحادیه اروپا در روز پنج‌شنبه اعلام کرد از امروز (پنج‌شنبه 28 تیر) برای مقابله با پیامدهای منفی تعرفه‌های سنگین آمریکا، بر واردات فولاد و آلومینیوم از اروپا، اقدامات تلافی‌جویانه جدیدی را به‌اجرا خواهد گذاشت.

اقدامات تلافی‌جویانه اروپا علیه آمریکا 23 قلم محصولات فولادی را شامل می‌شود. کمیسیون اروپا با انتشار گزارشی اعلام کرد این اقدامات جدید تلافی‌جویانه که اقدامات حفاظتی نام گرفته با هدف حمایت و حفاظت از صنایع فولاد کشورهای اروپایی به‌اجرا درآمده است، صنایعی که دیگر در آمریکا بازار ندارد. اقدامات تلافی‌جویانه اروپا علیه آمریکا 23 قلم محصولات فولادی را شامل می‌شود و قرار است تا اوایل سال 2019 یعنی زمانی که تحقیقات کمیسیون اروپا تکمیل می‌شود به‌طور موقت به‌اجرا درآید.

اتحادیه اروپا همچنین در اقدامی بی‌سابقه شرکت آمریکایی گوگل را به‌علت اقدامات بازرگانی مخالف قوانین اتحادیه اروپا چهار میلیارد و 340 میلیون یورو جریمه کرد. این اتحادیه به گوگل 90 روز فرصت داد برای مواجه نشدن با جریمه‌های جدید، اقدامات غیرقانونی را متوقف کند.

از سوی دیگر کمیسر امور تجاری اتحادیه اروپا درباره تشدید مناقشات تجاری با اعمال تعرفه‌های ویژه علیه واردات خودرو از اروپا به رئیس جمهور آمریکا هشدار داد.

"سسیلیا مالمستروم"، کمیسر امور تجاری اتحادیه اروپا در سخنانی اظهار داشت: اگر آمریکا تعرفه‌های گمرکی ویژه برای واردات خودرو از اروپا را اعمال کند این امر فاجعه‌بار خواهد بود و یک واقعیت تلخ جدید را ایجاد می‌کند.

وی افزود که اتحادیه اروپا به‌شدت نگران تحقیقات در حال انجام از طرف مقامات آمریکایی درباره چنین تعرفه‌هایی است. مالمستروم اجرای احتمالی چنین تعرفه‌هایی را به‌عنوان یک گام غیرقانونی از طرف آمریکا دانست تا در مذاکرات تجاری با اتحادیه اروپا فشار بر بروکسل را افزایش دهد.

وی همچنین در این باره هشدار داد که مشترکاً با کشورهای عضو این اتحادیه روی لیستی از تولیدات آمریکایی که می‌تواند علیه آن‌ها تعرفه‌های گمرکی متقابل اعمال شود کار می‌کند.

 این تعرفه‌های متقابل اتحادیه اروپا می‌تواند علیه محصولات دارویی و شیمیایی آمریکا و همچنین زغال‌سنگ اعمال شود. این خبر در محافل اتحادیه اروپا تأیید می‌شود.

کمیسر امور تجاری اتحادیه اروپا این مسئله را روشن کرد که اقدامات تلافی‌جویانه جدید، ابعادی بسیار متفاوت از آن اقداماتی دارند که در واکنش به اعمال تعرفه‌های بالا روی محصولات فولاد و آلومینیوم اتحادیه اروپا در نظر گرفته شد.

بر این اساس اتحادیه اروپا به اقدامات ترامپ در قراردادن تعرفه‌های گمرکی روی محصولات فولاد و آلومینیوم این اتحادیه با اقدامات متقابل از جمله قراردادن تعرفه‌های گمرکی بالا علیه محصولات ایالات متحده مانند ویسکی، شلوار جین و موتورسیکلت واکنش نشان داد. حالا ترامپ در نظر دارد همچنین تعرفه‌های گمرکی ویژه‌ای را علیه واردات خودرو از اروپا اعمال کند. این اقدام ترامپ به‌خصوص تأثیرات بدی بر اقتصاد آلمان خواهد داشت.

 

ارسال نظر