• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 91378

دونالد ترامپ: آماده‌ام علیه 500 میلیارد دلار از کالاهای چینی تعرفه اعمال کنم

درحالیکه حجم صادرات چین به آمریکا سالانه حدود 506 میلیارد دلار است، رئیس جمهور آمریکا می‌گوید آمادگی دارد روی 500 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین تعرفه اعمال کند.

به گزارش آژانس خبری اقتصادتایمز، دونالد ترامپ مستاجر کنونی کاخ سفید در مصاحبه با شبکه سی ان بی سی با اشاره به تنش تجاری میان پکن و واشنگتن تاکید کرد که آماده هستم تا علیه 500 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین تعرفه اعمال کنم.  

ترامپ تاکنون دوبار علیه حدود 50 میلیارد دلار از کالاهای چینی تعرفه‌های 10 درصدی و 25 درصدی اعمال کرده است که البته با اقدام متقابل دولت چین علیه کالاهای آمریکایی مواجه شده است.

ترامپ اضافه کرد؛ من این کار را(اعمال تعرفه) برای سیاسی کاری نمی‌کنم بلکه این کار را می‌کنم تا بهترین کار را برای کشورم کرده باشم. 

بنابر آمارهای رسانه‌ای، آمریکا سالانه حدود 506 میلیارد دلار کالا و خدمات از چین وارد می‌کند در حالیکه حجم صادرات این کشور به پکن حدود 200 میلیارد دلار است. کسری تراز تجاری میان پکن و واشنگتن در سال 2017 حدود 375 میلیارد دلار تخمین زده شده است.

رئیس جمهور آمریکا همچنین چین و اتحادیه اروپا را به دستکاری عمدی نرخ پولهای رایج خود یعنی یوآن و یورو متهم کرد. 

پکن و واشنگتن پیش از این اختلافات زیادی درباره نرخ ارزهای خود داشتند. آمریکا همواره چین را متهم می‌کند که به صورت عمدی نرخ پول خود را پایی‌نتر از دلار آمریکا نگه داشته است.

با این حال این برای اولین بار است که یک رئیس جمهور آمریکا اتحادیه اروپا را به دستکاری نرخ پول خود متهم می‌کند.

ترامپ در ادامه مصاحبه برای خارج شدن از زیر بار فشار انتقادات که بعد از دیدار با رئیس جمهور روسیه علیه وی مطرح شده است گفت که «همه دیدارش با پوتین نیز مسالمت آمیز نبوده است».

وی مدعی شد که اگر روابط میان مسکو و واشنگتن بهبود نیابد من بدترین دشمنی خواهم بود که پوتین تا کنون داشته است.

رسانه ها و محافل سیاسی آمریکا ترامپ را به وادادگی در مقابل پوتین در دیدار آنها در هلسینکی متهم کرده‌اند. ترامپ در نشست خبری با پوتین در پاسخ به سوالی عملکرد نهادها و سازمانهای اطلاعاتی آمریکا را در زمینه موضوع مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 زیر سوال برد و گفت که آنها مدرک مشخصی در این زمینه ندارند. 

این اظهارات وی با واکنش تند از هر دو حزب آمریکا مواجه شده است.

 

ارسال نظر