• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 90781

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری خارجی:

دولت ریسک سرمایه‌گذاری خارجی را پوشش می‌دهد/ مشوق‌های حضور سرمایه‌گذاران

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری سازمان سرمایه‌گذاری خارجی گفت: براساس موافقتنامه‌های تشویقی و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی که با بیش از ۶۰ کشور به امضا رسیده، دولت پوشش ریسک‌ سرمایه‌گذاران خارجی را انجام می‌دهد.

به گزارش آژانس خبری اقتصادتایمز، احمد جمالی در دومین اجلاس معدن و صنایع معدنی اظهار داشت: طبق موافقتنامه‌های تشویقی و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی که با بیش از 60 کشور به امضا رسیده است، دولت تدارک لازم را برای پوشش ریسک سرمایه‌گذاری انجام داده و در این راستا طی سال جاری با کشورهایی مانند چک، لوکزامبورگ، روسیه و سنگاپور موافقتنامه‌های لازم را نهایی کرده‌ایم. 

وی با اشاره به تصویب قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی در سال 2002 گفت: جذب سرمایه‌گذاری خارجی در چارچوب این قانون مورد پذیرش است و در دو نوع سرمایه‌گذاری خارجی شامل سرمایه‌گذاری مستقیم و سرمایه‌گذاری در چارچوب ترتیبات قراردادی مانند بای‌بک و BOT پذیرای سرمایه‌های خارجی هستیم. 

جمالی با اشاره به ایجاد مرکز ویژه‌ای در سازمان سرمایه‌گذاری خارجی برای تسهیل امور مربوط به جذب سرمایه خارجی در تهران و سایر استان‌های کشور گفت: از این طریق همه خدمات لازم برای سرمایه‌گذاران خارجی در استان‌های مختلف ارائه می‌شود. 

به گفته وی، در حال حاضر هیچ محدودیتی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی وجود ندارد و سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند به صورت مستقل و یا با مشارکت شرکت‌های داخلی نسبت به سرمایه‌گذاری در کشور اقدام کنند. 

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری سازمان سرمایه‌گذاری خارجی با بیان اینکه هیچ محدودیتی در انتقال ماشین‌آلات، دانش فنی و مواد اولیه به کشور وجود ندارد، گفت: خروج سود حاصل از سرمایه‌گذاری خارجی نیز با مشکلی روبه‌رو نیست و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. 

وی با بیان اینکه طی ماه‌های گذشته منابع مالی خوبی از آلمان، ایتالیا، امارات و چین وارد کشور شده است، گفت: برای سرمایه‌گذاران خارجی مشوق‌هایی مانند ویزای سه ساله، اجازه اقامت و کار و همچنین مشوق‌های مالیاتی از 5 تا 13 سال درنظر گرفته شده است. 

 

ارسال نظر